Ako urobiť tradičný novoročný stôl zdravším – 5 odporúčaní od odborníka na výživu

Nový rok sa blíži. Už ste postavili vianočný stromček, kúpili všetky darčeky zo zoznamu a vybrali si novoročný outfit? Takže je čas premýšľať o novoročnom menu. Nechajte si poradiť od ruskej odborníčky na výživu, kandidátky chemických vied Anastasie Shalyapina. Špecialista čitateľom sb.by prezradil, ako urobiť sviatočný stôl nielen chutný, ale aj vyvážený.

Ako urobiť tradičný novoročný stôl zdravším - 5 odporúčaní od odborníka na výživu
1. Uistite sa, že okrem hotových šalátov je na stole aj tanier krájanej zeleniny. Nechajte zeleninu rôznych farieb. Po prvé, taká „dúha“ v tanieri je veľmi užitočná a po druhé, je to dôstojná dekorácia stola.

2. Pripravte si zvyčajné šaláty menej kalorické. Napríklad v Olivier namiesto varenej klobásy nakrájajte varené mäso: kuracie filé alebo hovädzie mäso. Na uľahčenie obliekania nahraďte majonézu kyslou smotanou alebo prírodným jogurtom. Nie ste pripravení na takéto experimenty? Existuje riešenie: zmiešajte obvyklú majonézu s 10% kyslou smotanou.

Ak varíte slede pod kožuchom, nenatierajte každú vrstvu majonézou, ale urobte to po 2-3 vrstvách. Buďte si istí: chuť tradičného novoročného šalátu z toho len prospeje!

Venujte pozornosť šalátom s inými dresingmi. Napríklad olivový olej + citrónová šťava + horčica. Pamätajte, že rozmanitosť šalátov je neobmedzená: vyberajte, skúšajte, experimentujte.

3. Vyhýbajte sa údeninám – uprednostňujte pečené mäso, varené bravčové mäso, šunku a rôzne druhy rýb. Pri príprave jedál z mäsa a rýb dodržiavajte zásadu „čím jednoduchšie, tým lepšie“: pečte v rúre, použite gril.

4. Máte radi sendviče s kaviárom? Potom namiesto masla použite ľahký smotanový syr. Skvelou možnosťou je ricotta.

5. Ako dezert položte tanier s rôznym ovocím. Môžu to byť jablká, mandarínky, pomaranče, kivi, ananás, hrozno, hrušky. Mimochodom, ak je to žiaduce a zručné, môžete si vyrobiť kompozíciu z ovocia vo forme elegantného vianočného stromčeka.

Ak sa chystáte piecť, skúste si ho pripraviť sami: budete tak presne vedieť zloženie, množstvo použitých surovín a môžete si sladkosť upraviť malým množstvom cukru alebo sušeného ovocia. Venujte pozornosť tvarohovým verziám kastrólov a muffinov. Jednoduché dezerty vyrobené z tvarohu, bobúľ a želatíny sú tiež celkom vhodné na novoročný stôl.

Foto: freepik.com

Predtým sme napísal o výhodách a škodách populárnych korenín, korenín a korenín.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion