Banány, jete aj túto časť? Pravda o možnom poškodení pri požití

Roky nám hovorili, že špička banánu by sa nemala jesť, ale čo je na tom pravdy? Odpoveď vedy.

Mnohí sa od neho držia ďalej tým, že koniec čisto odrežú, pretože „špička banánu bolí„; iní ho odstránia jednoduchým tvrdením, že hoci to nie je pravda, nie je to „nikdy neviete„. Nech je to akokoľvek, je jasné, že táto časť ovocia je démonizovaná mnohými. Ku každému tvrdeniu sa však vždy nájde vysvetlenie.

Po prvé, je dobré vedieť, o čo ide. Tá malá čierna bodka, ktorá je prítomná na všetkých koncoch banánov, má svoje meno a nazýva sa vrchol kalycia. Je to jednoducho stonka kvetu. V čase zberu banánovej prilby vrchol kalycia prirodzene odpadne, hoci niekedy zostáva vo vnútri. Vtedy normálnym pôsobením enzýmov zhnednú aj susedné časti, čím koniec plodu získa čierne sfarbenie.

Bolí čierna špička banánu?

Ako sa nám podarilo zistiť, sčernenie je úplne prirodzený proces. Pokiaľ ide o rozšírený teror v posledných rokoch, neexistuje presné vysvetlenie. Existujú takí, ktorí tvrdia, že od 90. rokov 20. storočia samozvaný odborník z USA tvrdí, že táto oblasť je škodlivá alebo dokonca karcinogénna. Za vlasy pritiahnutá teória, ako aj nepodložená.

Ak chceme tento zvyk vysledovať k niečomu racionálnejšiemu, môžeme uvažovať o bežnej tendencii ľudí zavrhnúť všetko, čo je čierne a tmavé. Hoci na tom nie je nič zlé, časom to predstavuje skutočné plytvanie. Banány sú celkovo dobré, ako aj bohaté na výživové vlastnosti.

V zásade sa banán môže jesť celý: od špičky až po vlákna (niektorí ľudia kvôli chuti vyhadzujú aj túto časť). Podľa vedeckých poznatkov v skutočnosti, neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by konzumácia čiernej špičky banánu bola zdraviu škodlivá. Čierna špička je prirodzený jav a neobsahuje žiadne škodlivé látky ani parazity. Ak by bola skutočne škodlivá, milióny ľudí na celom svete, ktorí denne konzumujú celé banány, by trpeli negatívnymi následkami.

Okrem toho sa v mnohých krajinách, vrátane ázijských, afrických a juhoamerických krajín, ako je Brazília, banány a ich kvety používajú v mnohých chutných receptoch, sladkých aj slaných, bez toho, aby spôsobovali zdravotnú ujmu. Banány a ich kvety sú totiž bohaté na živiny a môžu sa bezpečne konzumovať ako súčasť vyváženej stravy.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion