Indické mäsové guľky: sú vyrobené z diétnej zeleniny, takže ich môžete zjesť toľko, koľko chcete

Topinambur je dnes už takmer zabudnutá hľuza, známa aj ako topinambur. Pochádza však zo Severnej Ameriky, kde je veľmi cenený na ľudskú spotrebu a pre hospodárske zvieratá. Topinambur vyzerá v podstate ako guľovitý a tvrdší zemiak.

Medzi zemiakmi a touto zabudnutou zeleninou je však veľa rozdielov. Jedným z nich je, že topinambur obsahuje oveľa menej škrobu, preto sa prestal pestovať a dovážať vo veľkom, aby uvoľnil miesto škrobnatejšej zelenine.

Topinambur

Topinambur nielenže obsahuje menej škrobu ako zemiaky, ale má aj inú chuť. Má mierne orieškovú a sladkú chuť. A má aj špecifické liečivé vlastnosti. Jednou z nich je napríklad to, že namiesto škrobu obsahuje inulín, ktorý je vhodný pre diabetikov, pretože znižuje hladinu cukru v krvi. Podporuje tiež zdravé črevá a rast prospešných baktérií v tele.

Okrem inulínu obsahujú topinambury aj vitamíny, najmä skupiny B a C, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie organizmu a metabolizmus. V topinambure nájdete aj dôležité minerálne látky, ako sú horčík, draslík a železo. Je bohatý na organické kyseliny a aminokyseliny a vlákninu.

Vďaka týmto látkam táto zabudnutá hľuza pomáha pri znižovaní rizika obezity, reumatizmu a artritídy a je vhodná, keď potrebujete detoxikovať organizmus.

Topinamburské mäsové guľky

Ak nechcete jesť mäsové guľky a hľadáte náhradu, pripravte si ich z topinambúrov. Uvarte ich vo vývare, nechajte vychladnúť a potom ich zomeľte na mäsovom mlynčeku. Potom ich zmiešajte s uvarenou kukuričnou kašou a pridajte pretlačený cesnak a naozaj nadrobno nasekané škvarky. Potom už len soľ, korenie a maslo.

Pridajte svoje obľúbené korenie a potom z cesta vytvarujte mäsové guľky. Môžete ich vyprážať na oleji alebo vyprážať nasucho. A máte hotovo. Podávajte so svojou obľúbenou prílohou a vychutnajte si zdravé mäsové guľky, ktorých môžete zjesť toľko, koľko chcete.

Súvisiace články

Zdroje: www.apetitonline.cz, www.lacucinaitaliana.it

admin/ author of the article
Loading...
GMZion