Tieto cukety pečené v rúre sú aromatickým, oslnivým kulinárskym majstrovským dielom.

Pred štyridsiatimi rokmi sme cukety u nás poznali len okrajovo. Potom sa však medzi záhradkármi rozšírila doslova rýchlosťou blesku, pretože radosť z obrovského plodu, v ktorého veľkosti sa susedia predháňali, nepoznala hraníc.

Dnes, samozrejme, vieme, že cukety môžu dorásť do hmotnosti niekoľkých kilogramov, ale určite nie sú najchutnejšie. Ideálne je preto zbierať ich v menšej veľkosti, ale s maximálnym potenciálom využitia v kuchyni.

Sladké alebo slané cukety?

Relatívnou výhodou cukety je jej nevýrazná chuť. Preto sa dajú použiť ako surovina na prípravu slaných aj sladkých jedál, v podstate bez ohľadu na to, akú prípravu si vyberiete. Máte chuť na cuketovú polievku?

Žiadny problém: jednoducho ju uvarte s nakrájanými zemiakmi, okoreňte, potom rozmixujte, pridajte trochu smotany a máte hotovo. Dali by ste si cuketový koláč? Ani to nie je ťažké: do klasického koláčového cesta jednoducho pridajte dve šálky ošúpanej a nastrúhanej cukety. Milovníci tejto sladkej pochúťky prisahajú, že taký vláčny koláč sa nedá pripraviť inak.

Diétne a chutné

Cuketu však môžete použiť aj ako prílohu k mäsu, stačí ju niekoľko minút povariť spolu s inou zeleninou, ako je mrkva, ale aj kapusta a iné vhodné plodiny, a potom ju „hodiť“ do kastróla s roztopeným maslom. Chutná a zdravá príloha aj pre diétujúcich bude na svete. Alebo ju snáď namiesto vo vode na sporáku radšej pripravíte na plechu v rúre? Prečo nie, aj to je dobrá možnosť.

Cuketové lupienky budú hotové za minútu

Jedným z vynikajúcich spôsobov spracovania cukety je však jej pečenie, pri ktorom získate chrumkavé plátky, ktoré sa ľahko vyrovnajú obľúbeným, ale nezdravým čipsom. Vyskúšajme jednoduchý recept.

Nebudeme potrebovať nič iné ako stredne veľké cukety v dostatočnom počte, aby sme pripravili dostatok pochúťok pre všetkých. Pre štvorčlennú rodinu budú stačiť tri kusy. Budeme potrebovať aj strúhanku, mleté korenie, sušený cesnak, petržlenovú vňať, oregano, sezamové semienka, tymián, citrónovú kôru, soľ a olivový olej.

Aby bol výsledok ešte chrumkavejší, pridáme k bežnej strúhanke trochu kukuričnej strúhanky. Nemáte ju doma? Nevadí, stačí rozdrviť kukuričné vločky.

Zabaliť a upiecť

Prípravu tejto pochúťky zvládne aj dieťa, naozaj to nie je nič zložité. Najskôr zmiešajte v miske všetky uvedené ingrediencie okrem olivového oleja, soli a samozrejme cukety. Obalovaciu zmes dokonale premiešajte.

Cukety nakrájané na tenké kolieska najprv pokvapkajte olivovým olejom, jemne osoľte a každú cuketu jemne, ale opatrne obaľte v pripravenej zmesi. Uložíme ich na plech vyložený papierom na pečenie vedľa seba tak, aby sa neprekrývali. Potom pôjde všetko samo.

V rúre vyhriatej na 200 °C budú plátky cukety len niekoľko minút, kým ich povrch získa zlatistú farbu a začne chrumkať. Chcete výsledok vylepšiť? Potom môžete hosťom ponúknuť misku kyslej smotany, do ktorej si môžu chrumkavé cuketové lupienky namočiť. Vašim stravníkom môžete len popriať dobrú chuť.

Súvisiace články

Zdroje: www.jimejinak.cz, www.toprecepty.cz, www.jidelniplan.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion