Tieto nebezpečné baktérie kolonizujú vašu umývačku riadu, ako sa ich navždy zbaviť

Existujú baktérie, kvasinky a huby, ktoré môžu ľahko kolonizovať vašu umývačku riadu a účinne ju tak ohroziť na zdraví.

Pravdepodobne patríte medzi tých, ktorí nikdy nevkladajú riad do kuchynského drezu a uprednostňujú umývačku riadu. špinavú prácu na vašom mieste. A pritom je to mnohokrát práve váš spotrebič, ktorý je všetko, len nie čistý. Aj keď vykonávate pravidelné čistenie, je veľmi pravdepodobné, že V umývačke riadu žijú celé kolónie baktérií., čím sa vytvára prostredie potenciálne ohrozujúce zdravie.

V umývačke riadu sa môžu množiť baktérie a huby kvôli horúcim a vlhkým podmienkam, ktoré poskytujú ideálne prostredie pre rast týchto mikroorganizmov. Baktérie a huby môžu pochádzať z potravín ponechaných na riade, zo špinavých rúk, ktorými sa dotýkate vnútra spotrebiča, zo vzduchu, vody alebo iných kontaminovaných predmetov, ktoré sú umiestnené v umývačke riadu.

Aké baktérie a plesne sa nachádzajú v umývačkách riadu a ako ich odstrániť

Niektoré z najbežnejších baktérií, ktoré sa môžu vyskytovať v umývačke riadu, sa nachádzajú najmä na tesneniach. Na identifikácii takýchto baktérií sa podieľal tím vedcov z Univerzity v Ľubľane (Slovinsko), Kodanskej univerzity (Dánsko) a Univerzity v Gente (Belgicko), ktorý koordinoval a viedol mikrobiológ Prem Krishnan Raghupathi.

Konkrétne mikroorganizmy nájdené v analyzovaných umývačkách riadu boli baktérie rodu Pseudomonas, Escherichia a Acinetobacter. Medzi huby patria napr. Candida (zistené v 100 % testovaných umývačiek riadu) Cryptococcus a Rhodotorula.

Odborníci uvádzajú, že je zriedkavé, aby tieto patogénne mikroorganizmy v umývačkách riadu spôsobovali závažné ochorenia, ale určite sú nebezpečné pre tých, ktorí už majú oslabený imunitný systém..

Pre predchádzanie rastu baktérií vo vnútri umývačky riadu je dôležité udržiavať filter čistý, pravidelne vyprázdňovať nádobu na umývací prostriedok a pravidelne čistiť trysky a okraje umývačky riadu vrátane tesnení.

Na dezinfekciu umývačky riadu a zničenie baktérií v extrémnych prípadoch možno použiť oplachovacie prostriedky na báze bielidla. Okrem toho je vhodné spúšťať pravidelné umývacie cykly pri vysokých teplotách, aby sa zničili baktérie a umývačka riadu bola čo najčistejšia.

Zvyčajne majú , ako aj voľne stojace, dezinfekčné programy pri teplote 75 °C, ktoré sterilizujú riad aj samotný interiér spotrebiča.

Aspoň raz za mesiac teda vykonajte umývanie zvolením najvyššej teploty a použitím vínneho octu, aby ste odmastili vnútro, odtok a vodovodné potrubie umývačky riadu a tiež zabránili vzniku vodného kameňa úplne prirodzeným spôsobom.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion