Prečo sa matka a dcéra stávajú rivalmi a ako to napraviť

Prvá milovaná osoba, ktorú stretneme na tomto svete, je naša matka. Už dlhú dobu je hlavnou podporou, podporou a bezpečnostným štítom chrániacim pred vonkajšími hrozbami.

Ako superhrdinky, aj ukrajinské matky sa teraz snažia chrániť svoje deti pred nebezpečenstvom vojny. Vzťahy detí s ich najbližšími však nie vždy fungujú tak, ako by chceli.

Psychológovia neustále opakujú, aké dôležité je, aby deti mali vo svojich rodičoch alebo opatrovníkoch správny príklad dospelého: napríklad pre dievča je postava otca dôležitá pre budovanie budúcich vzťahov a postava matky je základom pre pochopenie toho vlastného. osobnosť.

Aj teraz pozerám

Čo ak však vzťah medzi matkou a dcérou pripomína skôr súťaž ako rodinné puto?

Na to a ako spoznať situáciu, keď sa z matky a dcéry stanú rivalky, sme sa opýtali psychoterapeutky Nadežda Martyňuková. Odborník tiež poradil, ako sa správať v nezdravej situácii a vysvetlil, prečo takýto príbeh vôbec vzniká.

Matka a dcéra: prečo vzniká rivalita

Terapeut si je istý: takéto situácie môžu nastať, a to nie je len ženský príbeh.

— Takéto vzťahy môžu vzniknúť medzi mužmi alebo medzi ženami a mužmi. Ide o takzvaný klasický vzťah, keď sú vzory a scenáre správania zmätené.

V skutočnosti sa takéto situácie vyskytujú takmer v každej ukrajinskej rodine. Bez ohľadu na to, ako sa matky starajú o svoje deti – dcéry alebo synov – vždy budú mať čo povedať svojmu terapeutovi.

Postupom času vzniká široká situácia, keď deti vyjadria sťažnosti rodičom a tí vidia situáciu po svojom a prejdú do útoku, vysvetľuje odborníčka.

Keď sa hierarchický rámec posúva, deti prestávajú vnímať svojich rodičov ako dospelých. Dcéry toto zodpovedné rodičovstvo u svojej matky nevidia, ale objavuje sa rivalita.

Rivalita často vzniká na základe toho, čo obe ženy prežívajú.

súperia matka a dcéra

Napríklad Nadezhda Martynyuk upozorňuje na krízu, ktorú prežívajú matky, keď ich deti vyrastú: bežná krása sa mení na zrelosť, telo sa mení, pokožka stráca elasticitu.

„Pre ženu je to samostatný príbeh vlastného zoznámenia sa s novým ja a v takom ťažkom štádiu vyrastá jej dcéra, ktorá tak či onak v tejto dobe vyžaduje podporu a lásku od oboch rodičov – najmä jej otec, pretože je hlavnou mužskou postavou v jej živote.

Postupom času to prichádza od rodičov, ale túto fázu treba prežiť.

Niekedy to môže byť sprevádzané rivalitou medzi dvoma súrodencami, z ktorých každý sa snaží získať viac pozornosti od svojho manžela a otca.

Na druhej strane v rodinách, kde nie je otec, sa často role nahrádzajú. Vtedy si matky zvolia detskú polohu a svojim dcéram nenechajú inú možnosť, ako urgentne dospieť, vysvetľuje psychoterapeutka.

Rivalita medzi matkou a dcérou: prejavy a vplyv

Psychoterapeutka Nadezhda Martynyuk identifikovala niekoľko toxických prejavov, ktoré môžu naznačovať rivalitu medzi matkou a dcérou.

Tento zoznam je samozrejme všeobecný a ak máte záujem o individuálne riešenie problému, je lepšie kontaktovať špecialistu.

Červené vlajky v správaní môžu zahŕňať:

  • vzájomné pohľadávky voči sebe;
  • neopodstatnená a hrubá kritika;
  • neprimerané zákazy zo strany matky;
  • nedostatok emocionálnej intimity, odlúčenie;
  • konflikty;
  • ignorovanie.

„A potom sa to stane ako obvykle: slovo za slovom a dostanete obrovskú guľu negativity a odporu,“ uzatvára terapeutka.

Takáto atmosféra určite veľmi ovplyvní psychické zdravie a morálne cítenie oboch žien. Navyše: existuje vysoké riziko, že dcéra, ktorá sama trpela matkinou toxicitou, nakoniec svoje chyby vo svojej rodine zopakuje.

Nadežda Martynyuk zdieľa rovnaký názor.

Poznamenáva: ak ste v rodine nemali/(nemali) správny príklad matky alebo otca, je dôležité vybrať si potrebné poznatky z kníh, sedení s psychológmi, prípadne aj z internetu.

Prečo sa matka a dcéra stávajú rivalmi

„Ak je matka pri vedomí a chápe, že je čoraz ťažšie komunikovať s jej dieťaťom, urobí všetko pre zlepšenie tohto vzťahu. Inak sa história bude znova a znova opakovať, kým ju niekto nepretvorí,“ hovorí odborník.

Je dôležité, aby sa rodičia, bez ohľadu na to, snažili udržiavať kontakt s dieťaťom.

Hlavné je neriešiť problémy škandálmi, nátlakom či osvetou. A toto je príbeh, ktorý sa odohráva od detstva.

Vždy radím, pred pôrodom ďalšiemu členovi rodiny – dieťatku, popremýšľať, koľko času mu môžeme v zásade vyhradiť. Hoci sú peniaze dôležitou súčasťou nášho života, nikdy nevynahradia nedostatok blízkeho kontaktu s dieťaťom.

Preto by ste sa mali snažiť nájsť jazyk lásky, ktorý vy a vaše dieťa potrebujete: rozhovory, objatia, darčeky, činy.

Konflikty medzi matkou a dcérou: ako zlepšiť situáciu

Je celkom zrejmé, že takáto atmosféra v rodine neprospieva zdravému osobnostnému rozvoju.

Psychoterapeut však presviedča: aj keď sa vám zdá, že už nie je možné situáciu zlepšiť, v skutočnosti to tak nie je.

súperky matky a dcéry

— Neexistujú situácie, v ktorých nemôžeme nič ovplyvniť, nedokážeme preusporiadať ani tie najmenšie hádanky. Tak to sa oplatí vyskúšať!

Najprv sa musíte porozprávať. Nedostatok dialógu medzi dospelými a deťmi je dôvodom toho, čo dostávame.

Radím vám, aby ste študovali seba a psychológiu a našťastie sú tieto znalosti teraz dostupné každému. Je dôležité porozprávať sa o všetkom, čo vás znepokojuje,“ uzatvára Nadezhda Martynyuk.

Odborníčka radí nestratiť nitku dôvery, prívetivosti, vrúcnosti a lásky. Tiež: kedysi sme písali tipy, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie.

Vikon má tiež v pohode a v pohode.
Prihláste sa na odber! Zverejňujeme pre vás dôležité informácie, exkluzívne a zaujímavé materiály.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion