Ako dlho trvá jahňa alebo koláč: rozhodne tento čas neprekračujte

Zostali vám doma veľkonočné koláče a barančeky?

Máte doma niekoľko baránkov alebo mazancov a určite ich nemôžete všetky zjesť? Sladké veľkonočné pečivo sa hromadí nielen v rodinách, kde sa experimentuje s rôznymi receptami a rúra beží celý víkend.

Hojnosť ich môže byť aj u babičiek a dedkov, ktorým návšteva priniesla niečo na jedenie. Či už máte doma stádo baránkov, alebo plech plný trdelníkov, neotáľajte s ich konzumáciou!

Jahňatá aj sušienky môžete zamraziť.

Ak ste dávali pozor, potom je jasné, že trvanlivosť sladkého pečiva, ako je mazanec a veľkonočný baranček, nebude dlhá. A problematické je aj to, že takéto pečivo často leží na stole pomerne dlho.

Ak vám zostane veľa pečiva alebo už naň nemáte chuť, pokojne ho zamrazte. Mazanec aj baranček môžu po rozmrazení mierne zvlhnúť a ľahko sa môže stať, že nie sú až také reprezentatívne, aby ste ich chceli opäť dať na sviatočný stôl.

Počítajte s tým, a preto radšej pečivo krájajte tak, aby ste mohli postupne odoberať použiteľné množstvo. Je to v mnohých ohľadoch praktickejšie.

Pokiaľ ide o skladovanie pri izbovej teplote, trvanlivosť závisí od viacerých okolností. Ak je cesto piškótové, trvanlivosť baránka je pomerne dlhá, ale pečivo sa veľmi vysuší.

Ak vám to však nevadí a radi si ráno k čaju alebo káve dáte dva piškóty, môžete barančeky rovno nakrájať a vysušiť. Nie je to pochúťka, ale skôr len využitie každého posledného plátku jahňaciny a tiež úspora miesta v mrazničke.

Tučné cesto a zdobené barančeky sa najviac kazia. Tie sú dlhšie poddajné, ale zaslúžia si čo najrýchlejšiu spotrebu a uloženie do chladničky. Ich trvanlivosť je veľmi krátka a mali by ste ich zlikvidovať do niekoľkých dní. Na týždeň ani nepomýšľajte!

S mazadlami je to o niečo jednoduchšie. Je to sladký chlieb, ktorý obsahuje mandle a hrozienka, ale vydrží pomerne dlho. Pri správnom skladovaní takmer týždeň. Mazanec sa však dá úspešne zamraziť aj vcelku, ale nakrájaný je predsa len vhodnejší. Pri každom pečive sa odporúča skladovať ho zmrazením len niekoľko týždňov, nie mesiacov.

Vyhnite sa najmä plesniam

Na skladovanie pečiva pri izbovej teplote sú najvhodnejšie ľanové alebo bavlnené vrecká, prípadne uteráky a vrecká na chlieb, pretože v plaste sa pečivo zaparí a v papieri rýchlejšie stvrdne. Najväčším problémom sú plesne! Vyhnite sa im všetkými prostriedkami.

Ak vaše pečivo neplesnivie, potom je stále použiteľné, aj keď je tvrdšie. Fondán môžete použiť napríklad na francúzske toasty. Sušené plátky namočte do zmesi vajíčka, mlieka, vanilky, škorice a štipky soli, potom ich opečte na mierne vymastenej panvici alebo upečte v rúre.

Vznikne vám sladký pokrm vzdialene podobný buchte, ktorý môžete ochutiť medom, ovocím alebo džemom. Záleží len na vás, ako veľmi sú vaše chuťové bunky hladné.

Súvisiace články

Zdroje: toprecepty.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion