Citrón a limetka denne: Prirodzení strážcovia nášho zdravia a vitality

Len jeden stredne veľký citrón alebo limetka nám dáva malú porciu toho, čo každý deň potrebujeme

Bez ohľadu na to, či odšťavujete do vody alebo do lahodného rybieho pokrmu, citrón a limetka dodávajú nám rovnaké vitamíny a minerály ako ostatné citrusové plody. Najlepšie zo všetkého je, že na rozdiel od iných citrusových plodov majú menej cukru.

Vitamín C v citróne a limetke zabraňuje tvorbe vrások

Limetka na 100 g obsahuje 29 mg vitamínu C, čo je 35 percent dennej potreby. Za 100 rokov citrón má 53 mg vitamínu C, čo je 64 percent dennej potreby. Vitamín C, ktorý je známy aj ako kyselina askorbová, naše telo si ho nevie vytvoriť, preto ho musíme prijímať potravou. On pomáha vytvárať , ktorý udržuje našu pokožku pružnú a kyprú. Bez dostatočného množstva kolagénu sa pokožka začína vráskavať. Je to prirodzená súčasť starnutia, samozrejme, ale môžeme ho spomaliť správnymi vitamínmi a stravou.

Citrón a limetka nám dodávajú silu

Tiamín a riboflavín, súčasť skupiny vitamínov nazývaných B komplex, premieňajú potraviny na energiu, ktorú potrebujeme. Pomáhajú tiež bunkám v našom tele rásť a vykonávať svoje funkcie. Stačí jeden stredne veľký citrón alebo limetka dávajú nám malú časť toho, čo každý deň potrebujeme.

Sú bohaté na antioxidanty

Vitamín C, flavonoidy, kyselina fenolová, éterické oleje a kumaríny je hojný v citrónoch a limetkách. Práve tie spájajú svoje sily v boji proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú naše bunky a vedú k chorobám a iným zdravotným problémom.

Pomáhajú vášmu dieťaťu rásť

Citrón a limetka máte malé množstvo vitamínu B nazývaného folát, ktorý pomáha bábätkám formovať sa v maternici. Bunky ho používajú na delenie a vytváranie ďalších buniek. Vytvára tiež genetický materiál vo vašom tele a v tele vášho dieťaťa, ktorý hovorí bunkám vášho dieťaťa, ako vybudovať svoje telo.

Zabíjajú nepríjemné baktérie

Vysoký obsah kyselín v citrónoch a limetkách dodáva zelenému šalátu dokonalú kyslastú chuť. To tiež pomáha pri ničení baktérií salmonely ktoré môžu byť na našom jedle, doske alebo kuchynskej linke. Ak sa chcete uistiť, že si si zelený čistý, zmes z polovice octu, polovice citrónovej šťavy by mala zabiť väčšinu baktérií asi za 15 minút.

Znižujú krvný tlak

ja dokážu zázraky. Pred a po prechádzke vytlačte trochu vody – môže to byť príjemné a užitočné. Ak užívate krvný tlak alebo iné lieky, poraďte sa so svojím lekárom. Citrusy im môžu prekážať. Nikdy neupravujte svoje lieky, pokiaľ vám to nepovie váš lekár.

Prevencia rakoviny

Hoci neexistujú dôkazy o tom, že citróny alebo limetky môžu bojovať proti rakovine, ktorú už niekto má, sú plné antioxidantov, ktoré môžu pomôcť niekomu zabrániť, aby ju dostal. Platí to najmä pre rakovinu pečene, kostí, žalúdka, prsníka a hrubého čreva.

Sú dobré pre zdravie srdca

Majú tu dôležitú úlohu flavonoidy. Zahrňte ich do svojho života viac a je menej pravdepodobné, že ochoriete na srdcové choroby. Čiastočne preto pomáha udržiavať tuky a cukor v krvi na zdravých úrovniach, pretože keď ich je priveľa, je to zlé pre cievy.

Chránia mozog

Citróny a limetky majú špeciálne chemikálie, ktoré dokážu ochrániť mozgové bunky pred toxickými látkami v tele. A keďže chránia aj pred všeobecným rozpadom buniek a zápalom, môže pomôcť znížiť riziko ochorenia mozgu ako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

Udržujú zdravé ďasná

Známky sú opuchnuté, krvácajúce ďasná a uvoľnené zuby skorbut. Tento problém bol bežný už dávno, keď ľudia nemali ľahký prístup k potravinám s vitamínom C. Ale aj teraz ho môžu získať starší ľudia, fajčiari alebo závislí na drogách či alkohole.

Napriek tomu, že je to užitočné, mali by ste vedieť, že je kyselina citrónová škodlivá pre zubnú sklovinu. Preto by malo počkajte aspoň 30 minút po jedle alebo pití niečoho kyslého, než si umyjete zuby.

Pomáhajú imunitnému systému dobre fungovať

Mýtus je, že budú vitamín C v citróne a limetke na prevenciu prechladnutia. Ale je to pre teba potrebné na to, aby náš imunitný systém fungoval na svojom vrchole. Užívanie vitamínu C pri prvých príznakoch prechladnutia vám môže pomôcť rýchlejšie sa cítiť lepšie.

Sú dobré na zníženie cholesterolu

Denne zmes cesnaku a citrónovej šťavy môže to byť dobré pre ľudí s vysokým cholesterolom. Nezdravé hladiny sú spojené s kôrnatením tepien (ateroskleróza)čo môže spôsobiť srdcové choroby, srdcový infarkt a mŕtvicu.

Môžu pomôcť pri udržiavaní hmotnosti

Polyfenolyšpeciálny typ antioxidantu, ktorý sa nachádza v citrónoch a limetkách, môže schudnúť a získať telesný tuk. Vedci sa domnievajú, že tieto látky menia spôsob, akým telo spracováva tuk a zlepšujú jeho reakciu na inzulín. Ale skôr, než sa ponáhľate na limonádu, vedzte, že táto štúdia bola vykonaná na myšiach, nie na ľuďoch.

Zabraňujú tvorbe obličkových kameňov

Kamene vznikajú, keď sa v tele hromadia minerály. Látky nazývané citráty v citrón, limetka a iné citrusové plody môže pomôcť zastaviť toto nahromadenie.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion