Drevená doska sa už nebude krútiť: Vďaka tomuto triku ju môžete ľahko narovnať a nevyhodiť.

Ak sa nechcete zbaviť kuchynskej dosky na krájanie, ktorá sa zdá byť nepoužiteľná kvôli deformácii, nerobte to. Existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako ju narovnať a dať jej ďalšiu šancu.

Pozor na nadmernú vlhkosť

Drevená doska na krájanie si vyžaduje osobitnú starostlivosť a vzhľadom na svoju špecifickosť by nikdy nemala byť vystavená nadmernej vlhkosti. Rozhodne sa vyhnite umývaniu v umývačke riadu, tam drevená doska na krájanie naozaj nepatrí.

Po dôkladnom umytí ju vždy nechajte riadne vyschnúť vlhkou hubkou a nikdy ju nečistite bez toho, aby ste ju riadne vysušili. Zabránite tak vzniku plesní. Podobne by ste nikdy nemali umývať drevenú dosku na krájanie s chemikáliami, ktoré sa neskôr vylúhujú do krájaných potravín.

Ako ľahko narovnať drevenú dosku na krájanie

Ak ste sa už stretli so situáciou, keď je vaša doska na krájanie poškodená deformáciou, použite trik, ktorý ju vráti do pôvodnej podoby. V tomto prípade ju výnimočne namočte do vlažnej vody na približne 20 minút.

Zároveň ju zaťažte napríklad pohárom naplneným vodou alebo závažím. Potom položte dosku na rovný povrch a opäť ju zaťažte, tentoraz však po celom jej povrchu. Po niekoľkých hodinách bude opäť plochá.

Ako zbaviť dosku na krájanie nebezpečných baktérií

Okrem umývania by ste mali drevenú dosku na krájanie pravidelne dezinfikovať. Hrozí riziko šírenia nebezpečných baktérií E. coli, stafylokokov a salmonely.

Ocot

Ocot si s nimi dokonale poradí. Preto nie je zlé po každom použití utrieť dosku na krájanie handričkou namočenou v octe.

Kuchynská soľ

Kuchynská soľ zbavuje drevenú dosku na krájanie nielen baktérií, ale aj nepríjemných pachov. Okrem toho ju zosvetlí na pôvodný odtieň. Postupujte rovnako ako predtým. Namočte handričku do silného soľného roztoku a potom utrite dosku na krájanie. Nakoniec ju rýchlo opláchnite čistou vodou.

Citrón

Citrón sa môže použiť aj na dezinfekciu, ktorá tiež bojuje proti nežiaducim pachom. Ak ste krájali cesnak na doske na krájanie alebo napríklad porciovali rybu, rozkrojte citrón a chvíľu trite jeho vnútro o povrch. Nakoniec dosku na krájanie opláchnite a osušte.

Súvisiace články

www.toprecepty.cz, www.czkutil.cz, www.rady-navody.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion