Ktoré obklady sú účinné na „znižovanie“ teploty a ako ich pripraviť

– Keď sa obklady z rastlín alebo iných prírodných ingrediencií pripravujú podľa presných pokynov odborníka, nedochádza k žiadnym vedľajším účinkom – zdôrazňuje Jelena Simunović, fytoterapeutka

Infekcie dýchacích ciest sú aktuálne počas celého roka, no sú „vrcholy“, kedy sa musíme viac starať o ochranu a imunitu. Keď sa však vyskytnú, je dôležité spolu s predpísanou terapiou (ak existuje), vitamínmi a minerálmi, čo najviac uľahčiť telu tento boj a obklady sú jedným zo spôsobov, ako to urobiť.

Čaje, inhalácie, obklady…

Vrcholné obdobie prechladnutí, chrípok, vírusových infekcií a ochorení dýchacích ciest je za nami, no naše telo je neustále vystavené vplyvu patogénnych mikroorganizmov.

– Najčastejšími príznakmi sú bolesti hrdla, kýchanie, upchatý nos a sekréty z nosa, kašeľ, vykašliavanie… Okrem oficiálnych liečiv je v našom ľudovom liečiteľstve známa tradičná liečba bylinkami a prírodnými prípravkami. Okrem toho sú dobre známe a overené praxou. Okrem nich sú účinné aj obklady, predovšetkým na zníženie teploty. Medzi najobľúbenejšie patria zemiaky a zázvor, ako aj kúpeľ z cibuľky – hovorí v rozhovore s eClinic portál Jelena Simunovićfytoterapeut.

Zemiakové zábaly pomáhajú znižovať teplotu

– Zemiaky by mali byť nakrájané na krúžky alebo strúhané. Naneste zemiakovú zmes na nohy, potom ju zakryte priehľadnou plastovou fóliou a potom si na ňu oblečte ponožky. Odporúčaná výdrž je 20 minút až maximálne pol hodiny. Neboli pozorované ani zaznamenané žiadne vedľajšie účinky – vysvetľuje Simunović.

Ako používať zázvor na obklady

Podľa nášho partnera treba tri polievkové lyžice zázvorového prášku nasypať do dvoch až troch litrov vody a nechať niekoľko minút zovrieť. Podľa nej to tak máte.

Potom by ste do nej mali vložiť čistú bavlnenú handričku alebo tenký uterák a namočiť. Takto pripravené obklady môžeme prikladať na chodidlá, hrdlo či pľúca. Týmto spôsobom, hovorí Simunović, sa okrem uľahčenia dýchania zlepšuje aj krvný obeh.

Účinná je aj soľ, tu je návod na výrobu obkladov

– Dve čajové lyžičky posypovej soli vložte do jedného litra horúcej vody. Keď sa ochladí, teda teplota sa prispôsobí pokožke, chodidlá sú v nej ponorené. Krv tak bude „prúdiť“ do chodidiel a to tiež pomôže vyčistiť (uvoľniť) efekt prekrvenia v danej oblasti.
nos, dutiny a pľúca. Pri užívaní podľa navrhovaného spôsobu užívania nie sú známe žiadne vedľajšie účinky – pripomenula v rozhovore pre portál eKlinika fytoterapeutka Jelena Simunović.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion