Med s niektorou z týchto 10 bylín pomáha na imunitu a viaceré zdravotné problémy

Kombinovať bylinky s medom sú dva spôsoby, pričom oba majú svoje výhody aj nevýhody z hľadiska maximálneho využitia cenných zložiek.

Má užitočné vlastnosti med sú známe a testované z rôznych hľadísk, preto tento prírodný liek odporúčajú odborníci ako základ pre lepšiu imunitu a celkové zdravie. Ak k tomu pridáme nejaké ďalšie liečivé bylinky, priaznivé účinky len zvýšime.

S akými rastlinami alebo prírodnými zložkami možno med kombinovať?

Než sa rozhodnete pre svoju ideálnu kombináciu, mali by ste vedieť, či nie ste alergický na niektorú zo zložiek. Maria Noël Grovesklinický fytoterapeut hovorí, že na tento prírodný prípravok sú vhodné tieto rastliny a ku všetkým možno pridať plátky citróna alebo nastrúhanú pomarančovú kôru:

  • levanduľa
  • rumanček
  • bazalka
  • zázvor
  • na
  • škorica
  • vanilka
  • rozmarín
  • Tymián.

Pre aké stavy je dobré med pravidelne užívať

testovali účinnosť medu pri zmierňovaní príznakov infekcií horných dýchacích ciest a zistili, že med znižuje frekvenciu a intenzitu kašľa aj v porovnaní s niektorými konzervatívnymi liekmi. To by mohlo byť veľmi dôležité pri znižovaní rezistencie na antibiotiká.

Ďalšie vedecké štúdie vyvodzujú závery o pomoci medu pri metabolickom syndróme, pretože med má nízky glykemický index a pomáha zvyšovať citlivosť na inzulín. Vedci tvrdia, že mierne užívanie medu môže pozitívne ovplyvniť zníženie hladiny triglyceridov a celkového cholesterolu, ako aj „zlého“ LDL cholesterolu a zároveň zvýšiť „dobrý“ (HDL) cholesterol. Med obsahuje viac ako 180 látok (vitamíny, prírodné cukry, minerály, fytochemikálie, antioxidačné a protizápalové zlúčeniny), z ktorých mnohé majú probiotický účinok a imunitu, ktorá vychádza z našich čriev. Med je stredne kalorická potravina a preto by sa mal konzumovať s mierou, ako aj kvôli množstvu prírodného cukru.

Čo užitočné nám dávajú rastliny a aký je ich prínos pre zdravie

Príroda nám dáva širokú škálu bylín užitočných pre naše zdravie. Rastliny obsahujú veľké množstvo výživných a liečivých zložiek, no mali by byť múdro vyberané, skladované a primerane kombinované s ostatnými zložkami, aby sa dosiahli čo najväčšie zdravotné benefity. Jedným z najdôležitejších je dosiahnutie a udržanie imunity, čo potvrdili aj početné štúdie.

Pri liečivých rastlinách je najdôležitejšie vedieť, čo a v akom čase zbierame, či už čerstvé alebo sušené, ako to použiť, aby sa liečivé zložky nestratili. Preto by ste sa mali pred každodenným užívaním poradiť s bylinkárom a určite si skontrolovať alergickú anamnézu.

Akými spôsobmi sa dá vyrobiť kombinácia medu a liečivých bylín?

Maria Noël Groves hovorí, že existujú dva spôsoby, ako kombinovať bylinky s medom a oba majú svoje výhody aj nevýhody. Keď sa studený (surový) med zmieša s bylinkami, je o niečo ťažšie ich kompaktne spojiť. Tiež liečivé byliny môžu byť pripravené pre zmes v surovej alebo sušenej forme (listy, kvety, korene). Výhodou tejto metódy je podľa nej zachovanie všetkých prospešných vlastností medu, ale aj riziko rozvoja niektorých mikroorganizmov a baktérií v maličkých častiach rastlín. Fytoterapeut poznamenáva, že vlhkosť z liečivých rastlín v čerstvom stave môže tiež podporiť rozvoj baktérií. Preto jej voľbou je použitie byliniek v sušenej forme.

– Zmes medu a byliniek podľa vlastného výberu je ideálne nechať odstáť aspoň týždeň, ideálne, odborníci odporúčajú, 3 až 4 týždne. Čím dlhšie sedí, tým lepšia je chuť a potenciálne prínosy pre zdravie. Nádobu otočte aspoň raz denne, aby ste vypustili celý obsah a vložte ju späť. Pred použitím nezabudnite precediť a odstrániť zvyšky rastlín. Prípravok skladujte na chladnom a tmavom mieste v dobre uzavretej nádobe – vysvetľuje fytoterapeut.

Je dobré med a rastliny tepelne spracovávať a aké sú dostatočné množstvá rastlín

Príprava tohto prípravku je možná aj zahrievaním, teda použitím tepla. Výhodou je uchovanie prospešných zložiek z rastlín, ale aj možná strata niektorých z medu, hovorí Noël Groves. Zahriatie medu tiež pomôže rastlinám lepšie sa s ním spojiť, pretože v teplom (zahriatom stave) redne a bude tekutejší. Tá tiež radí nepridávať do pol kila medu viac ako jednu šálku vybraných byliniek. Závisí to od vašich sympatií, chutí a vyhýbania sa tým, na ktoré môžete byť alergický.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion