Mladá žihľava pomáha pri dne, infekciách močových ciest, kto by ju aj tak nemal užívať?

Mladá žihľava Zberá sa v tomto ročnom období a často sa používa v kuchynských receptoch podobne ako špenát a kapusta. Žihľava je tiež najznámejším ľudovým liekom na liečbu anémie, predpokladá sa, že môže pomôcť aj pacientom trpiacim zväčšenou prostatou, infekciami močových ciest, artritídou, dnou. Napriek všetkým výhodám je žihľava rastlina, ktorej by sa niektorí ľudia mali vyhýbať.

Žihľava je diuretikum, terapia bolesti kĺbov

Žihľava (Urtica Dioica) je divoko rastúca rastlina bohatá na železo, vápnik, horčík, vitamíny C, K. Liečivé vlastnosti majú listy, korene a semená žihľavy. V stredovekej Európe sa žihľava používala ako diuretikum a terapia bolestivých kĺbov.

Jemné chĺpky na listoch a stonkách žihľavy obsahujú dráždivé chemikálie, ktoré sa pri kontakte s pokožkou uvoľňujú a spôsobujú nám nepríjemné pálenie, preto sa tejto rastline ľudovo hovorí „pálenie“. Na druhej strane sa verí, že pri kontakte s bolestivou časťou tela žihľava zasahuje do spôsobu, akým telo prenáša signály bolesti a tým znižuje pocit bolesti.

Aplikácia žihľavy

Žihľava sa používa už stovky rokov na liečbu bolesti svalov a kĺbov, ekzémov, artritídy, dny a anémie. Čoraz častejšie sa používa ako pomocný liek pri močových problémoch spôsobených benígnou hyperpláziou prostaty a infekciami močových ciest. Verí sa, že žihľava dokáže upokojiť. Vo forme obkladov alebo krémov sa používa na liečbu bolestí kĺbov, vyvrtnutí, natiahnutí, zápalu šliach a bodnutí hmyzom.

Žihľava je rastlina, z ktorej sa pripravujú prívarky, možno ju použiť ako čaj zo semien, listov a koreňov žihľavy. Patrí medzi rastliny, ktoré majú najrozmanitejšie využitie.

Benígna hyperplázia prostaty

Odborníci z kliniky Mount Sinai uvádzajú, že koreň žihľavy sa v Európe používa na liečbu nezhubného zväčšenia prostaty. Štúdie na ľuďoch naznačujú, že žihľava v kombinácii s inými bylinami (najmä saw palmetto) môže byť účinná pri zmierňovaní príznakov benígnej hyperplázie prostaty.

Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že žihľava je porovnateľná s finasteridom, liekom bežne predpisovaným na nezhubné zväčšenie prostaty, no na rozdiel od finasteridu žihľava neovplyvňuje veľkosť prostaty jej zmenšením. Nie je úplne jasné, ako žihľava ovplyvňuje predpokladá sa, že obsahuje látky, ktoré pôsobia na hormóny testosterón a estrogén.

Žihľava ako ľudový liek na artritídu

Listy a stonky žihľavy sú ľudovým liekom na zmiernenie príznakov artritídy a bolesti svalov. Na túto tému nie je veľa štúdií, ale tie, ktoré existujú, zdôrazňujú, že list žihľavy môže zmierniť bolesť kĺbov. List sa prikladá lokálne na bolestivé miesto. Existujú aj predpoklady, že pri súčasnej aplikácii orálnych extraktov zo žihľavy sa s nesteroidnými protizápalovými liekmi, vyžaduje nižšie dávky lieku.

Senná nádcha

Predbežná štúdia na ľuďoch naznačuje, že kapsuly žihľavy upokojujú príznaky kýchania a svrbenia pri sennej nádche. V inej štúdii 57 percent pacientov uviedlo, že žihľava je účinná pri zmierňovaní príznakov alergie a 48 percent verí, že žihľava je účinnejšia ako lieky na alergiu. Predpokladá sa, že žihľava môže znížiť množstvo histamínu, ktoré telo produkuje v reakcii na alergén. Na potvrdenie antihistamínových vlastností žihľavy sú však potrebné ďalšie štúdie.

Predbežné štúdie na zvieratách ukazujú, že žihľava môže znížiť hladinu cukru v krvi aj krvný tlak. Odborníci z kliniky zdôrazňujú, že na potvrdenie tohto účinku žihľavy na ľudí je potrebný ďalší výskum.

Zberá sa v čistých oblastiach

Žihľava sa používa ako sušený list, lyofilizovaný list, vo forme extraktu, kapsuly, tablety a ako koreňová tinktúra (roztok rastliny v alkohole), ako šťava alebo čaj. Je dostupný aj vo forme mastí alebo krémov, ktoré sa nanášajú na pokožku.

Okrem železa, ktorým sa najviac preslávila ďalej obsahuje fosfor, mangán, horčík, draslík, vápnik, dusík. Odporúča sa zberať v čistých oblastiach, umyť vriacou vodou, scediť a nasekať.

Nežiaduce reakcie

Hoci je dostupný v mnohých kombinovaných prípravkoch na liečbu prechladnutia, astmy a alergií u detí, špecifická bezpečná a účinná dávka pre detskú populáciu ešte nebola stanovená. Preto sa odporúča opatrnosť, ak sa podáva deťom, najlepšie je všetko konzultovať s pediatrom. Napriek dobrým vlastnostiam, užívanie žihľavy, ako aj iných bylín, môže byť sprevádzané nežiaducimi reakciami.

Žihľava môže interagovať s inými bylinkami, doplnkami alebo liekmi. Liečivé byliny by sa preto mali užívať opatrne a pod dohľadom lekára.

Žihľava je vo všeobecnosti bezpečná, ak sa používa podľa pokynov. Mierne žalúdočné problémy, potenie, hnačky, vyrážky pri lokálnom použití sú najčastejšie vedľajšie účinky. Dotyk žihľavy môže u niektorých ľudí vyvolať alergickú reakciu. Žihľava sa nikdy neaplikuje na otvorenú ranu. Neliečte si zväčšenie prostaty žihľavou, Benígna hyperplázia prostaty je stav, ktorý musí byť správne diagnostikovaný, aby sa odstránili podozrenia na možné malígne zmeny.

Kto by sa mal vyhýbať žihľave?

Žihľava môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi a narušiť účinok liekov na riedenie krvi, ako je warfarín, klopidogrel, aspirín.

Môže ďalej znižovať krvný tlak, preto sa neodporúča pacientom, ktorí už užívajú antihypertenzíva zníženie tlakuako sú ACE inhibítory, betablokátory, blokátory kalciových kanálov.
Žihľava môže pôsobiť ako diuretikum, preto sa neodporúča pacientom užívajúcim diuretiká, pretože môže zvýšiť účinky týchto liekov a zvýšiť riziko dehydratácie.

Pacienti, ktorí sa liečia na cukrovku, by sa tiež mali vyhýbať prípravkom zo žihľavy a žihľavy, pretože táto rastlina môže znížiť hladinu cukru v krvi, zosilniť účinky liekov a vystaviť pacienta.

Žihľava sa tiež neodporúča ľuďom na lítiovej terapii, ktorá sa používa na liečbu a prevenciu manických epizód pri bipolárnej poruche a niektorých iných psychiatrických stavoch. Túto bylinku by tiež nemali užívať pacienti užívajúci nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

V odbornom výskume bol pozorovaný zvýšený účinok NSAID po jedle z dusenej žihľavy u pacientov s akútnou artritídou. Odporúča sa všetkým pacientom, najmä ak majú pridružené ochorenia, konzultovať podrobnosti so svojím lekárom.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion