Môže čaj zlepšiť zdravie kostí?

Nová štúdia naznačuje, že pitie určitých druhov čaju môže byť spojené s pozitívnymi výsledkami v oblasti zdravia kostí

Pretože kosti podporujú a chránia orgány, posilňujú svaly a ukladajú vápnik, hľadanie proaktívnych spôsobov, ako ich udržať silné, je nevyhnutné pre dlhý a zdravý život. Bežné odporúčania pre zdravie kostí zahŕňajú konzumáciu veľkého množstva potravín bohatých na vápnik a cvičenie, ako aj vyhýbanie sa kofeínovým nápojom, ako je čaj a káva. Ale pre milovníkov čaju, ktorým záleží na tom, aby mali silné kosti, môžu nové údaje zverejnené v r poskytnúť isté uistenie, že áno čaj zlepšuje zdravie kostí.

Je čaj škodlivý pre kosti?

Hoci niektoré výskumy zistili, že konzumácia kofeínu nemusí byť najlepším priateľom nášho tela, pokiaľ ide o zdravie kostí, dôkazy naznačujú, že výhody iných bioaktívnych zlúčenín v čaji . Ukázali to pozorovacie štúdie konzumácia čaju neprispieva k strate vápnika alebo zníženiu hustoty kostí.

Vedci sa domnievajú, že protizápalové výhody, ktoré milovníci čaju získavajú z tohto nápoja, môžu mať niečo spoločné s jeho pozitívnymi účinkami, ktoré podporujú zdravie kostí.

Niektoré štúdie uvádzajú, že u žien po menopauze bylinné zlúčeniny ktoré sa nachádzajú v skutočnom čaji, ako zelený čaj, môže mať účinky podobné estrogénu, čo môže pomôcť telu udržať zdravie kostí v tomto veku po prirodzenom poklese estrogénu podporujúceho kosti.

Napríklad štúdia z roku 2022, ktorá zahŕňala 3 530 žena po menopauze prezradila, že sú účastníkmi ktorí konzumovali 1-3 šálky zeleného čaju denne, mali výrazne nižšiu mieru osteopénie (oslabené kosti) a osteoporózy (zníženie kostnej hmoty) v porovnaní s ľuďmi, ktorí nepili zelený čaj alebo konzumovali menej ako jednu šálku denne.

Testovanie účinkov čaju na posilnenie kostí

Väčšina výskumov o konzumácii čaju spojených s pozitívnymi účinkami na zdravie kostí je z veľkej časti založená na údajoch z pozorovania, čo sťažuje preukázanie vzťahu príčiny a účinku.

Aby sa zmenil pohľad na štúdium zdravia čaju a kostí, vedci v Číne skúmali potenciálne spojenie bez toho, aby sa spoliehali na údaje z pozorovania. Namiesto toho vykonali mendelovské randomizačné analýzy, čo znamenalo, že použili genetické variácie, aby im pomohli vyvodiť závery a kontrolovať premenné, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky.

Vedci chceli vidieť, ako sa celková minerálna hustota kostí v tele zlepšila alebo nie na základe konzumácie čaju.

Ukázali to výsledky jedinci s genetickou predispozíciou na pitie väčšieho množstva čaju majú tiež väčšiu pravdepodobnosť zvýšenej celkovej minerálnej hustoty kostí. Najvýraznejšie to bolo medzi účastníkmi vo veku 45 až 60 rokov.

Výskumníci povedali, že je to ich štúdia vyvracia mylnú predstavu, že pitie čaju vedie k osteoporóze, namiesto toho to navrhuje čaj môže skutočne zlepšiť hustotu kostí.

– Hoci táto štúdia ukazuje sľubné výsledky o výhodách pitia čaju na kostnú hmotu, bola vykonaná výlučne na európskej populácii. Je potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdilo, či by sa rovnaké výhody vzťahovali na globálnu populáciu, hovorí Melissa Mitri, registrovaná dietetická sestra v Connecticute, ktorá nebola pridružená k štúdii.

Alyssa Smolen, registrovaná dietológ v New Jersey, hovorí, že nie je prekvapená výsledkami.

– Pre širokú verejnosť je pitie čaju považované za zdravé správanie a väčšinou nepredstavuje zdravotné ohrozenie. Výsledky len potvrdzujú zdravotné benefity pitia čaju, najmä pre staršiu populáciu – domnieva sa.

Ďalšie spôsoby podpory zdravia kostí

Na silné kosti nestačí len čaj. S pribúdajúcim vekom musíme prijať ďalšie opatrenia na podporu zdravia kostí.

Jedzte viac sliviek

Výskum ukázal, že asi 50 gramov denne (asi 4-6 sušených sliviek) môže pomôcť zachovať minerálnu hustotu bedrových kostí u žien po menopauze. Vedci sa domnievajú, že tento účinok by mohol byť spôsobený protizápalovými účinkami sušených sliviek, fenolových zlúčenín a mikroživín, ktoré podporujú zdravie kostí.

Robte intenzívne cvičenia

Cvičenia s vysokým dopadom ako napr beh, skákanie cez švihadlo či plyometria, sú obzvlášť prospešné pre zdravie kostí. Tieto aktivity vytvárajú tlak na kosti (čo je pozitívne!). stimulácia buniek tvoriacich kosti, aby časom zvyšovali hustotu kostí. Tento proces pomáha znižovať riziko osteoporózy a zlomenín kostí, vďaka čomu je cvičenie s vysokým dopadom nevyhnutnou súčasťou všestrannej fitness rutiny.

Nezabudnite na mlieko

Mlieko je všeobecne známe svojou životne dôležitou úlohou v zdraví kostí, najmä vďaka bohatý obsah a vitamín D. Tieto živiny sú nevyhnutné pre stavbu a udržanie silných kostíktorý pomáha predchádzať chorobám, ako je osteoporóza. Proteín v mlieku prispieva tiež k pevnosti kostí, vďaka čomu je kľúčovým stravovacím faktorom na podporu zdravia kostry.

Niektoré údaje tomu nasvedčujú laktóza v mlieku môže zlepšiť vstrebávanie vápnika. Ak nepijete mlieko, vyberte si alternatívu mlieka, ktorá obsahuje živiny, ktoré podporujú zdravie kostí, ako je vitamín D.

Obmedzte alkohol a vyhnite sa fajčeniu cigariet

Obmedzenie alkoholu a vyhýbanie sa fajčeniu cigariet tiež podporuje dobré zdravie kostí. Nadmerný príjem alkoholu môže narušiť rovnováhu vápnika v telektorý je nevyhnutný pre hustotu kostí, pričom sa ukázalo, že fajčenie znižuje prietok krvi do kostí, čo môže ovplyvniť dodávanie základných živín do kostrových štruktúr. Spoločne tieto dva návyky životného štýlu nielen oslabujú štruktúru kostry, ale tiež spomaľujú proces hojenia po zlomenine.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion