Najrýchlejší spôsob čistenia žalúzií: tu je postup podľa odborníkov

Posvieťte si na žalúzie

Tiež ste si spolu so žalúziami kúpili jednu z tých čudných kefiek, ktoré majú štetiny v niekoľkých radoch, aby krásne pasovali na rozpätie žalúzií, takže to vyzerá ako správny a vlastne jediný nástroj na čistenie?

Možno by sa to dalo povedať aj o usadenom prachu, bohužiaľ, kefka je inak nepoužiteľná a v neposlednom rade práca s ňou naozaj nie je taká jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako teda so žalúziami pracovať?

Ako rýchlo vyčistiť žalúzie?

Treba dodať, že v každom prípade je vhodné vyčistiť žalúzie skôr, ako začnete umývať okná a ich rámy, pretože sa s nimi ťažko manipuluje. Počas čistenia sa čiastočne dotýkajú okien a stekajúca špinavá voda alebo nahromadený prach môžu zbytočne opäť znečistiť okná a pod.

Máte dve možnosti. Ak vám to stačí, vyberte si suchú možnosť, pri ktorej prakticky len utriete prach. V opačnom prípade použijete vodu, a teda mokré čistenie, ktoré je podstatne náročnejšie.

Ak sú však žalúzie drevené, látkové alebo papierové, pre istotu ich čistite len na sucho na oknách a informujte sa u výrobcu o správnych postupoch hlbšieho čistenia.

Základom je vysávanie prachu pomocou kefky pripojenej k hubici vysávača. Predtým musíte žalúzie otočiť zaoblenou hornou stranou k sebe. Vytvoríte tak takmer rovnomerný povrch, ktorý sa bude ľahšie vysávať a utierať nasucho. Vysávanie žalúzií pomocou kefy je často dostatočne účinné aj rýchle a je vhodné pre všetky materiály!

Suchý a mokrý spôsob čistenia žalúzií

Ak chcete pokračovať v čistení suchou metódou a vysávanie trochu pomohlo, ale výsledok stále nie je dostatočne dobrý, nasaďte si na ruku bavlnenú rukavicu alebo ponožku, upravte žalúzie tak, aby cez ne prechádzalo čo najviac svetla a aby ste sa mohli dostať prstami medzi lamely. Pomocou prstov vytiahnite zvyšky prachu z lamiel cez rukavicu alebo ponožku. Určite sa to dá urobiť aj handričkou z mikrovlákna, ale s ponožkou je to podstatne rýchlejšie a jednoduchšie.

Teraz prichádza na rad ďalší krok, a to mokré čistenie. Ak zistíte, že žalúzie už vyzerajú k svetu, nemusíte pristúpiť k mokrej fáze, ale skôr či neskôr ju bude potrebné vykonať.

Začnite s menej znečistenou alebo spodnou stranou lamiel. To znamená, že žalúzie otočte tak, aby bola spodná strana otočená k vám. Na umytie žalúzií stačí obyčajná teplá voda s trochou octu. Vyhnite sa používaniu bublinkového mydla alebo roztokov saponátov, ktoré prácu len sťažia.

Octovú vodu naneste pomocou fľaše s rozprašovačom alebo handričky z mikrovlákna namočenej v tekutine, dokonale ju vyžmýkajte a použite na utieranie žalúzií zhora nadol a zo strany na stranu v jednom smere. Ak sa vám stále zdajú vlhké, utrite ich suchou handričkou. Potom žalúzie otočte na druhú stranu a postup zopakujte.

Ak na žalúziách nájdete nejaké nedokonalosti alebo stále nepríjemné miesta, utrite ich samostatne uterákom alebo mierne vlhkou ponožkou pretiahnutou cez ruku.

V prípade kancelárskych vertikálnych širokých žalúzií je to podobné, len celkom najjednoduchšie je použiť obe ruky na stiahnutie nečistôt handričkami z oboch strán naraz.

Žalúzie sa určite dajú demontovať a vyprať aj vo vani, ako ste mohli vidieť v príspevku, ale je to dosť riskantný podnik. Navyše, umývanie vo vani vyzerá len zdanlivo jednoduchšie.
Takisto nie všetky žalúzie sa dajú ľahko demontovať a staršie, ale stále funkčné modely, ktoré majú hrubšiu plastovú linku, ktorou prechádzajú, môžete ľahko roztrhnúť. Bohužiaľ, oprava nie je vždy možná len preto, že ide o staršie typy.

Súvisiace články

Zdroje: goodhousekeeping.com, skrblik.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion