Nečakane jednoduchý spôsob, ako rozoznať pravý syr od falošného

Fritéza alebo syr, ktorý je na fritéze úžasný?

Možno ste si všimli rôzne výrobky, ktoré majú takéto polovičaté a hovorové alebo skrátené názvy. Napríklad z domáceho rumu sa urobil tuzemák, pretože to nie je rum z cukrovej trstiny. Podobne je to aj s týmito výrobkami, názov síce naznačuje, o aký výrobok ide, ale nie je to syr v pravom zmysle slova.

Ako viete, čo je pravý syr? Čítajte ďalej!

Z času na čas sa v obchodoch objavia zvláštne výrobky, ktoré vyzerajú ako syr, ale je to len zdanie. Výrobcovia však nie sú hlúpi a pristihnú nás pri názve. Na obale sa nikde neuvádza, že ide o syr, a v tom je ten trik! Už by vám to malo dôjsť, ale málokedy sa to stane. Na obale sa píše „taveňák“ alebo „balkán“, ale slovo „syr“ tam nie je.

Na druhej strane, výrobky napodobňujúce syr, ktoré sú určené pre vegánov, sa pýšia iným nemliečnym zložením. Viditeľne naň upozorňujú a rozhodne nepredstierajú, že ide o skutočný syr vyrobený zo živočíšneho mlieka.

Hovoríme teda o výrobkoch, ktoré sa snažia oklamať spotrebiteľa zavádzajúcim názvom. Nielenže to nie sú syry v pravom zmysle slova, ale často ide o výrobky so zlou chuťou, neprirodzenou vôňou a konzistenciou, zvyčajne gumené a mdlé.

Čo hľadať v pravom syre?

Možno si môžete kúpiť „fritézu“, ale nemusí to byť 100 % syr. Syr musí byť vyrobený zo živočíšneho mlieka. Rastlinné náhrady môžu, ale nemusia spotrebiteľovi vyhovovať, ale nie je možné označiť výrobok ako syr, ak bolo mlieko úplne alebo čiastočne nahradené inými zložkami.

Často je to aj pridaný tuk, ktorý nemusí byť hneď viditeľný, ak je to napríklad len menej výrazná mozzarella na pizzi. V skutočnosti sú polotovary ideálne na to, aby sa na váš stôl prepašoval neautentický syr. Nenechajte sa preto prichytiť. Medzi „ementálskym syrom“ a „ementálskym výrobkom“ je dramatický rozdiel, a teraz už chápete prečo.

Okrem zavádzajúceho názvu môže skutočný syr prezradiť pravdepodobne aj cena. Ani na to sa však nemožno spoliehať. Hľadajte len základné zložky, t. j. mlieko, syridlo, soľ alebo baktérie používané na fermentáciu. Iné arómy, emulgátory, farbivá alebo konzervačné látky môžu naznačovať, že výrobok je pravdepodobne len syru podobný. V zložkách sa niekedy vyskytujú aj vaječné bielka, želatína alebo strukoviny.

Skontrolujte výrobcu! Dnes je to otázka niekoľkých kliknutí na smartfóne, ktoré môžete urobiť aj počas nakupovania. Ak to nie je dostatočne zdieľané na obale výrobku, skúste sa pozrieť nielen na informácie o výrobku na internete, ale aj na prípadné sťažnosti alebo recenzie na výrobok.

Naučte sa rozlišovať označenie na obale výrobku. Na každom by mala byť oválna pečiatka so skratkou krajiny pôvodu alebo v našom prípade CZ. V strede tejto pečiatky je veterinárne schvaľovacie číslo a v spodnej časti označenie EHS. Národnou značkou kvality pre potraviny je KLASA s modrým a červeným symbolom písmena „a“, ktorú od roku 2003 udeľuje ministerstvo poľnohospodárstva. Regionálne výrobky majú žlté a červené označenie CHOP alebo chránené označenie pôvodu. Alternatívne označenia EÚ sú skratky CHOP, CHZO a ZTŠ.

Súvisiace články

Zdroje: rozdilnerytmy.cz, stobklub.cz, cheese.com

admin/ author of the article
Loading...
GMZion