Redakčný test: ako perú ekologické pracie prostriedky

V redakcii sme sa zhodli, že sa snažíme pomaly, ale isto meniť bežné pracie prostriedky za ekologickejšie. Nevedeli sme sa však zhodnúť na tom, ktorý z nich je podľa nás najlepší. Nemali sme laboratórium ani sme netestovali naslepo, ale zároveň sme zámerne vybrali značky, s ktorými ani jeden z nás nemal veľké predchádzajúce skúsenosti.

Preto neponúkame porovnanie rôznych prípravkov ani objektívne rozdiely, okrem niektorých označení a cien. Nasledujúce riadky teda berte ako subjektívnu skúsenosť každého z nás. A budeme radi, ak nám svoje skúsenosti s ekologickými pracími prostriedkami pošlete e-mailom.

Zámerne sme vybrali značky, ktoré sú bežne dostupné v drogériách a supermarketoch a zároveň vo väčšine prípadov nepatria medzi najdrahšie. So všetkými z nich sme poctivo vyprali aspoň jednu, ale v drvivej väčšine prípadov niekoľko plných dávok. Pozreli sme sa na jednoduchosť dávkovania, vôňu a účinnosť prania – teda na veci, ktoré nás pri čistení oblečenia zaujímajú

Prečo práve gél?

Z niekoľkých dôvodov. Gély sú zvyčajne univerzálnejšie. Zatiaľ čo prášky často obsahujú bielidlá a optické zjasňovače (to je prípad typov určených na pranie farebnej bielizne), v géloch tieto zložky nenájdete. Ak teda nechcete kupovať viacero práškov a chcete univerzálny výrobok, je lepšie zvoliť gél.

Hovorí za to aj jednoduché dávkovanie. Väčšina výrobcov dnes počíta s uzáverom ako odmerkou, takže do práčky ľahko nasypete toľko pracieho prostriedku, koľko potrebujete. A podľa našich skúseností tiež ľahko odhadnete, že v skutočnosti chcete použiť ešte menej.

Na druhej strane však gély, najmä pri praní na nižších teplotách, môžu silnejšie upchať vnútro práčky. Preto je pri ich používaní dôležitejšie raz za mesiac spustiť pračku cez čistiaci cyklus pri najvyššej možnej teplote a nechať všetky usadeniny vypláchnuť.

Gély tiež nemajú takú účinnú schopnosť odstraňovať škvrny. Preto väčšina výrobcov odporúča škvrny vopred ošetriť.

Frosh Eco Granátové jablko na farebnú bielizeň

270 Kč/22 pracích dávok

Vhodné pre všetky druhy textílií okrem vlny a hodvábu. Zabraňuje vyblednutiu a prenosu farieb a zabezpečuje žiarivo čistú a jemnú bielizeň. Dermatologicky testované, bez konzervačných látok, vegánske a bez mikroplastov. Obal je recyklovateľný, zloženie je vysoko biologicky odbúrateľné v prírode.

Prala som s ním farebné (skôr stálofarebné) oblečenie a s výsledkom som bola naozaj spokojná. Bielizeň sa naozaj pekne vyprala, príjemne a nevtieravo voňala po vybratí z práčky aj po uschnutí. V porovnaní s praním v pracom prášku bolo príjemné a mäkké, aj keď som ho nesušila v sušičke.

Hoci gél po vysypaní do práčky celkom príjemne vonia, nečakajte od suchého prádla žiadnu závratnú vôňu granátového jablka. Takže za mňa je to so zbytočnou parfumáciou. Vypral však veľmi dobre, stačil na všetky bežné škvrny a hoci nie je špeciálne na vlnu, ponožkám v zmesi neuškodil.

Herbow na farebné oblečenie s vôňou zeleného čaju

159 Kč/33 pracích dávok

Je vyvinutý na báze extraktu z mydlových orechov, obohatený o bioenzýmy a tiež o rastlinné a minerálne účinné látky. Prací gél neobsahuje syntetické vonné látky ani syntetické farbivá, vďaka čomu je šetrný k pokožke a vegánsky.

Praciemu gélu som zverila svoju čiernu bielizeň a bola som úplne spokojná s praním, vôňou a jemnosťou po vysušení mimo sušičky. Trochu nezvyčajné je dávkovanie pomocou pumpičky, ktoré mi nepripadá až také užívateľsky prívetivé – očakávala by som ho skôr pre prací gél pohodlne umiestnený na umývadle ako pre prací prostriedok.

Eco Lavender prací gél, Nature’s Promise

159 Kč/33 pracích dávok

Koncentrovaný prací gél na šetrné a ekologické pranie farebnej bielizne. Účinné zloženie sa opiera o výťažok z mydlových orechov. Neobsahuje umelé parfumy, vôňu mu dodáva len prírodný levanduľový éterický olej v bio kvalite. Vhodný aj na pranie oblečenia malých detí.

Prekvapilo ma, že gél bol tekutejší, ako som zvyknutá pri iných pracích géloch. Voní po levanduli a potom aj bielizeň vonia po levanduli. Vôňa mi však nevadila, pretože nebola umelá.

V tomto géle na pranie som vyprala uteráky. Moja skúsenosť, že bez použitia sušičky a voňavého papiera, ktorý je vlastne tiež zmäkčovadlo, nie sú bežne vyprané uteráky nikdy príjemne mäkké, sa k mojej radosti nepotvrdila. Opäť boli po vypraní príjemné a oveľa mäkšie, ako som očakávala.

Koncentrovaný prací gél Pro Climate nature na bielu bielizeň

99 Kč/33 pracích dávok

Obsahuje koncentrovanú inovatívnu receptúru na bielu bielizeň. Účinný od 20 °C, chráni tkaniny pred zašednutím. Obsahuje 50 % rastlinných aktívnych látok a 79 % rastlinného zloženia a je klimaticky neutrálny.

Zo začiatku som nevedela povedať, že je určený na bielu bielizeň, nebol veľmi výrazne označený. Môže vyhovovať tým, ktorí nechcú žiadnu vôňu. Trochu som sa obávala, že bielizeň bude cítiť zatuchlinu, ale jednoducho nemala žiadnu vôňu. Bola vypraná, nie zašednutá.

Prádlo nevonia ničím, ale na to som si už zvykla. A veľmi dobre sa v nej perú bežné nečistoty. Na odolnejšie škvrny je potrebné bielizeň vopred vyprať, prípadne namočiť alebo ošetriť odstraňovačom škvŕn. Ale to odporúča výrobca.

Jelení prací gél na farebné oblečenie

239 Kč/60 pracích dávok

Prací gél obsahuje inhibítor prenosu farieb, ktorý chráni oblečenie pred krížovým farbením. Rovnako ako ostatné pracie gély, aj tento obsahuje zložku, ktorá zabraňuje opätovnému usadzovaniu nečistôt na oblečení.

Výrobok na môj vkus dosť silno zapáchal, a keďže obsahuje „parfum“, je ťažké povedať, čo presne sa v ňom nachádza. Po vyvesení bielizne na sušenie som mala dosť vysušené ruky a suchá bielizeň bola potom na môj vkus dosť tvrdá. Páčilo sa mi dávkovanie, nielen odporúčané, ale aj presná odmerka. A hoci by som sa obávala, že nová práčka, ktorá už nečerpá toľko vody, mydlový prášok dostatočne nevypláchne, na chate, kde máme ešte starší model, je to asi celkom užitočné.

Frosch Active biela pracia sóda

279 Kč/22 pracích dávok

Prací gél s aktívnou sódou dokonale perie a sviežo vonia. Dômyselné zloženie je navrhnuté tak, aby chránilo farby farebnej bielizne a zabránilo zašednutiu bielej bielizne. Je navrhnutý tak, aby účinne odstraňoval škvrny. Je vhodný aj na ručné pranie. Dermatologicky testované, vegánske a bez mikroplastov. Obal je recyklovateľný a gélové zloženie je vysoko biologicky odbúrateľné v prírode.

Vyprala som s ním bielu posteľnú bielizeň pri 60 °C s farebnými prvkami a bola som nadšená výsledkom. Po usušení (nie v sušičke) bola bielizeň príjemne mäkká a nevtieravo voňavá. Žehlila sa dobre, len som si pri žehlení všimla malú škvrnu od čokolády, ktorú som pred praním zabudla ošetriť odstraňovačom škvŕn a samotný prací prostriedok ju nedokázal úplne odstrániť.

Aj tu ma prekvapilo pomerne štedré dávkovanie, asi som si zvykla dávať zakaždým menej pracieho prostriedku. S praním bežnej bielizne som bola veľmi spokojná, ale jedna vec ma naozaj prekvapila. Sused občas vytopí našu chalupu, a ak niekde zostane kúsok popola alebo múky, utrie ho mikrovláknovou utierkou, ktorú mám vedľa sporáka pri umývadle. Toto je prvý prírodný prací prostriedok, ktorý takmer vypral mastnú špinu bez predpierania!

Záchranný prací prostriedok

O aviváži sa niekedy vedú polemiky. Niektorí ľudia sa bez nej nezaobídu, pretože chcú, aby im bielizeň príjemne voňala, iní ju v kúpeľni nemôžu mať vôbec. (Prečo a kedy by ste sa jej mali vzdať, sa dočítate v niektorom z budúcich čísel časopisu Receptár). Redaktorka Tereza patrí medzi nich.

„Ale nie je to tak, že by sme doma vôbec nemali mať zmäkčovadlo. Len ho nedávam do práčky. V skutočnosti ho s dcérami používame na rozpletanie zamotaných vlasov našich bábik a na túto prácu je úplne geniálny, pretože uhladí to, čo vyzerá dávno stratené.

Navyše som nedávno niekde čítala, že zmäkčovačom môžete „opraviť“ zrazený sveter. A keďže sa mi tento kúsok práve podaril s mojím obľúbeným svetrom z čistej vlny, rozhodla som sa to vyskúšať.

Použila som zmäkčovač látok Frosh’s Almond Milk. Páčila sa mi nielen vôňa, ale aj zloženie, ktoré je veľmi ekologické. Podľa návodu som namočila sveter do vlažnej vody zmiešanej s niekoľkými odmerkami zmäkčovadla, vyžmýkala som ho, aby sa zmes dostala všade, a nechala som ho asi 30 minút pôsobiť.

Potom som sveter len jemne vyžmýkala v ruke, vyprala ho a znova vyžmýkala. Opäť som ho vyžmýkala do suchého uteráka a potom som ho opatrne, opatrne zložila od švu k švu, vytiahla. Nakoniec som ho nechala rozložený na plocho, aby voľne uschol.

Suchý sveter určite trochu povolil, ale ak by bol naozaj veľmi scvrknutý, asi by to nepomohlo. Mne to však stačilo a určite bol opäť nadýchaný a veľmi pekne voňal.“

Problém s parfumom

Hoci výrobcovia majú zo zákona povinnosť uvádzať na obale výrobku všetky použité zložky, parfumy majú výnimku, pretože sa na ne vzťahuje výrobné tajomstvo. To však zároveň znamená, že si nemôžete skontrolovať, čo sa v ňom nachádza.

Nemôžete si vopred overiť, či neobsahuje látku, ktorá by vás mohla podráždiť. A v parfumoch sa môže skrývať aj neslávne známy polybisfenol A. Ten sa často používa ako stabilizátor a nosič vône (zabezpečuje nielen dlhú a silnú vôňu bielizne), ale v ľudskom tele môže spôsobiť aj dosť veľa problémov.

Súvisiace články

Zdroj: časopis Receptár

admin/ author of the article
Loading...
GMZion