10 rastlín, ktoré milujú kávovú usadeninu. Úžasne na nej rastú a kvitnú

Zdroje: ,

Kávová usadenina slúži ako hnojivo

Určite ste už mnohokrát počuli o využívaní organického odpadu, ako sú kávová usadenina, čajové vrecúška, vaječné škrupiny alebo banánové šupky, v domácnosti alebo v záhrade. Všetky tieto odpady sú bohaté na špecifické látky, ktoré môžu prospievať aj rastlinám.

Funguje to a je to zadarmo! Načo vôbec kupovať hnojivá, keď máte po ruke takýto zázrak? Samozrejme, aj hnojivá kupované v obchode majú svoje výhody. Napríklad už od výrobcu vieme, koľko hnojiva máme použiť a ako a pre ktoré rastliny je takéto hnojivo vhodné.

Ak nechcete skúšať organické hnojivá metódou pokus-omyl, budete sa musieť lepšie oboznámiť s tým, čo konkrétny odpad obsahuje a tiež, ktorým rastlinám bude toto zloženie vyhovovať.

Prečo je lúh skvelým hnojivom?

Kávová usadenina obsahuje kofeín, antioxidanty, oleje, bielkoviny a organické kyseliny, ako sú kyselina citrónová, jablčná a acetylcholínová, ktoré prispievajú k zvýšeniu kyslosti. Nemožno však jednoznačne povedať, že usadenina je len kyslá. Podľa Dr. Lindy Chalker-Scottovej z Washingtonskej štátnej univerzity je pH sedimentu premenlivé, niekedy sediment vôbec nie je kyslý.

Mikroživiny sú najmä draslík, horčík, fosfor, železo, mangán, vápnik a zinok. Sediment je však obzvlášť bohatý na dusík, ktorý je veľmi dôležitý pre listy.

Aký je najlepší spôsob použitia kávovej usadeniny?

Všeobecne sa odporúča pridávať kávovú usadeninu do kompostu, ale nepoužívať ju priamo v nádobe ako vrchnú vrstvu, pretože môže podporovať tvorbu plesní. Okrem toho niektoré rastliny tento spôsob vyslovene neznášajú. Na druhej strane sa zdá, že kávová usadenina môže pôsobiť aj proti niektorým bežným hubovým chorobám.

Lografiu môžete namočiť do vody a zaliať, ako ste mohli vidieť aj vo videopríspevku. Na desať litrov vody použite dve šálky citrónovej trávy, nechajte ju cez noc odstáť a zalejte tekutinou.

Podľa doktorky Chalker-Scottovej je však absolútne najúčinnejšie miešanie kávovej usadeniny s kompostom, pričom usadenina by mala tvoriť ideálne 10 až 20 percent hmoty. V tomto pomere je to ideálny produkt nielen pre záhradné rastliny, ale aj pre izbové rastliny, ktoré môžu naplno využiť všetky živiny.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion