3 smrteľné hriechy pestovania papriky, ktoré ničia úrodu: robíte ich aj vy?

Papriky sú obľúbenou zeleninou, ale na úspešné pestovanie si vyžadujú špecifické podmienky. Hoci ich záhradkári zvyčajne správne dodržiavajú, niekedy nie sú s výsledkami svojej úrody spokojní. Existuje niekoľko základných vecí, ktoré by mal každý pestovateľ urobiť, aby sa mohol tešiť z bohatej úrody papriky. Ak ich nedodržíte, môžete sa dopustiť zbytočných chýb, ktoré vás pripravia o radosť z úrody. Tu je návod, ako sa týmto chybám vyhnúť.

Nedostatočné teplo

Papriky pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky. Jej prirodzeným prostredím sú tropické a subtropické oblasti. To samo o sebe naznačuje podmienky, ktoré potrebuje na život. Aby sa paprike darilo, musíte jej zabezpečiť dostatok tepla a vlahy.

Pestovanie v skleníku

Výsadbou papriky v skleníku urýchlite začiatok jej rastu. Teplotné podmienky sú priaznivé už koncom apríla. Je dôležité sledovať poklesy teplôt v noci a v dňoch, keď nesvieti slnko. Veľkou pomocou je , ktorou rastliny prikryjete na začiatku výsadby a vždy v noci. Paprika nemá rada prievan. Nesaďte ich v blízkosti dverí skleníka. Trpeli by vetraním a spomalil by sa ich rast.

Pestovanie na záhone

V našich klimatických podmienkach je potrebné sadiť papriku až v druhej polovici mája. Najlepšie je to po takzvaných „malých ľadových mužoch“, teda po 20. máji. Treba si uvedomiť, že v tomto období nočné teploty zvyčajne klesajú pod 10 stupňov a dni môžu byť ešte chladné a veterné. Mladé rastliny papriky chráňte tak, že okolo nich vytvoríte tepelnú clonu. Jednoducho zatlčte štyri koly do zeme a jednoduchú konštrukciu oviňte strečovou fóliou. Paprike nebude zima a bude chránená pred vetrom.

Pestovanie v nádobách

Nádoby so sadenicami papriky umiestnite na chránené a slnečné miesto. V prípade nepriaznivého počasia udržiavajte nádoby v teple, najmä počas chladných nocí. Pri výsadbe pripevnite k rastlinám oporu. V počiatočných štádiách rastu nie je potrebné papriky k nej priväzovať. Ako oporu možno použiť jednoduchú stanovú „tyč“ z netkanej textílie, a to tak, že tyč prehodíte cez tyč a spodné konce zastrčíte pod kvetináč. Pri všetkých troch typoch výsadby môžete ešte použiť ohrievač pôdy. Pri sadení dajte do otvorov hrsť pokosenej trávy. Nielenže poskytnete sadeniciam štartovacie hnojivo, ale pri rozklade trávy sa bude uvoľňovať teplo priamo do koreňov. Okolo vysadených paprík rozprestrite aj trávny mulč.

Nevyrástli vám prvé kvety? Omyl!

Ďalšou podceňovanou a zanedbávanou úlohou je vylamovanie kvetov. Pri mladých sadeniciach je potrebné odlomiť nielen hlavný vrcholový kvet pred výsadbou alebo bezprostredne po nej, ale aj ostatné kvety, ktoré sa objavujú veľmi skoro v mladej rastline. Tým sa posilní materská rastlina. Tá musí využiť svoju energiu na svoj rast a zakorenenie. Nemá ešte životnú silu na kvetenstvo, ktoré by ju zbytočne vyčerpávalo.

Nevyrezávate bočné výhonky?

Mnohí pestovatelia si neuvedomujú, že by mali pri paprike vyštípnuť bočné výhonky. V pazuchách listov vyrastajú nové výhonky, ktoré zbytočne uberajú silu a výživu. Ak ich nevyštipnete, rastlina papriky nasadí veľa plodov, ktoré nedokáže vyživovať. Tie potom zakrpatejú alebo budú nekvalitné. Zaštipnutím bočných výhonkov sa zbavíte aj hustej listovej hmoty, ktorá by tiež bránila prenikaniu svetla, a tým aj dozrievaniu plodov.

Dodržiavajte ďalšie potrebné podmienky

  • Paprika vyžaduje časté zavlažovanie, najlepšie dažďovou alebo odrazenou vodou. Nezalievajte ich priamo zo studne alebo vodovodu.
  • Kvalitné hnojenie je dôležité od začiatku rastu. Môžete použiť kalorický konský hnoj alebo granulovaný kurací hnoj.
  • Rastliny nevykopávajte, aby ste neporušili plytké korene.
  • Počas plodenia zabezpečte pevnú oporu. Hmotnosť úrody môže spôsobiť zlomenie materskej rastliny.
  • Zberajte zrelé struky, aby ste odľahčili rastlinu a podporili rast menších strukov.
  • Na konci sezóny odlomte kvety a čerstvo nasadené plody, ktoré by nemuseli mať šancu dozrieť.

Ak sa budete riadiť týmito radami, tohtoročná úroda papriky prekoná vaše očakávania.

Zdroje informácií:

admin/ author of the article
Loading...
GMZion