4 smrteľné hriechy pestovania jahôd. Väčšina Čechov ich robí a ničí si úrodu

Zdroje,

Chyby pri pestovaní jahôd

Ktorými chybami najčastejšie trpia jahody na našich základniach a balkónoch. Na kanáli Gartenzeile uvádzajú dokonca 15 týchto chýb. Pozrite sa, čo všetko sa môže pokaziť.

Výsadba na rovnakom mieste

Aké sú najčastejšie chyby v našej krajine? Patrí medzi ne napríklad výsadba na tom istom mieste. Jahodníkom, rovnako ako všetkým ostatným záhradným plodom, treba zabezpečiť čo najlepšie podmienky, aby sa dosiahla čo najvyššia úroda. Od jahodníka očakávame dobrú úrodu. Jahodník je tiež rastlina náročná na živiny, ktorá potrebuje dobrú pôdu, zalievanie, hnojenie a slnko.

Jahodníky sú trvalky, a hoci sa im na mieste, kde ich máte, výborne darí, po štyroch až piatich rokoch sa odporúča premiestnenie na nové miesto. Možno však zistíte, že je dobré to urobiť už po troch rokoch. Potom môžete záhon dobre pohnojiť a pripraviť ho napríklad pre zemiaky alebo strukoviny, ktoré sú ideálnymi rastlinami pre jahody.

Príliš hlboká výsadba jahôd

Pri výsadbe jahôd sa vyhnite príliš hlbokej výsadbe, inak musí srdiečko zostať na úrovni pôdy. Rozhodne by nemalo byť pod úrovňou pôdy alebo utopené. To by spôsobilo hnilobu stredu a odumretie celej sadenice. Sadenicu treba očistiť od všetkých zaschnutých alebo poškodených listov, stačí, ak z nej zostane niekoľko listov.

Zalievanie a hnojenie

Jahody určite potrebujú vodu a hnojenie, ale potrebujú aj veľa slnka. To je naozaj potrebné vo všetkých aspektoch. Bez dostatočného slnečného svetla jahody nekvitnú tak bohato, zhoršuje sa dozrievanie a je väčšia pravdepodobnosť poškodenia plodov, napríklad hniloby atď.

Nedostatok priestoru

V závislosti od druhu potrebujú jahody aj dostatok priestoru. Nenechajte sa odradiť reklamnými obrázkami, na ktorých je kvetináč plný rastlín a preplnený plodmi. Mesačné jahody potrebujú sponu aspoň 15 x 15 centimetrov, stáleplodiace skôr 40 x 30 centimetrov.

Samozrejme, chyby sa dajú urobiť aj v mnohých iných postupoch, pri okopávaní, hnojení, niekto by povedal, že chybou môže byť aj absencia mulčovania alebo použitie netkanej textílie. Koniec koncov, ako bolo spomenuté vo videopríspevku, chýb môžete urobiť oveľa viac.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion