5 druhov českého hmyzu, ktorým sa treba vyhnúť. Už len dotyk s nimi je nebezpečný

Česká republika leží v miernom podnebnom pásme, takže sa nemusíme obávať jedovatých pavúkov, škorpiónov ani nebezpečného bodavého hmyzu. Napriek tomu sa aj v tomto chladnom raji na zemi nájde niekoľko vyslancov z hmyzej ríše, ktorí môžu ľuďom ublížiť a spôsobiť im väčšie či menšie zdravotné komplikácie. Na aké druhy chrobákov a húseníc motýľov by ste si mali dať pozor?

Kliešte (Ixodida)

Ak je niečo na svete synonymom upíra, tak je to kliešť. Tento chrobák žijúci v dlhej tráve má dve základné životné poslania – rozmnožovať sa a vyhľadávať svojho „hostiteľa“. Väčšinou sa mu to darí. Keď sa neprichytí na ľudskú kožu, uchytí sa na zvieraciu kožu. V srsti (napríklad psa alebo mačky) je takmer nerozpoznateľný a môže sať krv tak dlho, ako sa mu zachce. Ak sa s ním stretnete, určite sa ho nedotýkajte. Parazit by sa na vás mohol prisať a nakaziť vás kliešťovou encefalitídou (t. j. zápalom mozgu) alebo boreliózou.

Dobré vedieť: Vyskúšajte prírodný repelent. Zmiešajte 1 diel jablčného octu, 2 diely vody a nakoniec niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom a použite pred tým, ako sa vyberiete na túru. Mala by odpudzovať malý cudzopasný hmyz!

Coccinella septempunctata

Mnohí z nás ju ako deti držali v dlani. Slnečnica sedemškvrnná nie je taká neškodná, ako by sa mohlo zdať. Ak ju vyrušíte, začne vylučovať oranžovú tekutinu. Je to hemolymfa, ktorá je podobná krvi u bezstavovcov, kôrovcov a mäkkýšov. Podľa odborníkov obsahuje zapáchajúce parazity a jedovaté alkaloidy (kokcinelín a adelgin). Táto zmes by mohla usmrtiť malého vtáka.

Dobré vedieť: Ak máte citlivú pokožku, tak sa slnečnice vôbec nedotýkajte. Hemolymfa by mohla spôsobiť svrbenie pokožky a iné alergické reakcie.

Lytta vesicatoria (Lytta vesicatoria)

Tento zelený chrobák sa nazýva aj španielska muška. Je dlhý 12 až 20 mm a vyskytuje sa v listnatých lesoch, kde okusuje listy. Keď tohto malého chrobáka vyrušíte, začne vylučovať zvláštnu zapáchajúcu tekutinu, ktorá obsahuje kantaridín. Tento prudký jed vám môže spôsobiť hnisavé pľuzgiere a vo väčšom rozsahu môže zabíjať. Preto je španielska muška obľúbená medzi travičmi.

Dobré vedieť: Ak sa chcete pľuzgierikovi vyhnúť, väčšiu „kolóniu“ chrobákov spoznáte podľa pižmového zápachu.

Chrobáka môžete nájsť aj na vonkajšej strane svojho domu tak, že budete hľadať jeho meno.

Je to druhý najjedovatejší chrobák v Čechách. Spoznáte ho podľa 10 – 40 mm veľkého tela a fialovej farby, ktorá sa na slnku leskne. Ak ho niekto zdvihne, chrobák sa zľakne a z kĺbových záhybov začne vylučovať žltkastú olejovitú tekutinu. Je to prudko jedovatý výlučok kantaridínu, ktorý je pre človeka smrteľný už v dávkach 30 mg!

Je dobré vedieť: samotný jed nie je nebezpečný. Ak ho požije dieťa, popáli ústa a poškodí tráviaci trakt, obličky a môže skončiť v krvi v moči.

Chrobák zlatobyľ (Euproctis chrysorrhoea)

Vyzerá neškodne, ale zdanie klame! Táto chlpatá húsenica má duté chĺpky, ktoré sa pri kontakte s ľudskou pokožkou lámu. Túto nehodu však nenechá bez odozvy. Chĺpky spôsobujú na ruke alergickú reakciu, ktorej výsledkom môže byť veľmi bolestivá vyrážka, opuch alebo svrbenie. Niektorí ľudia sa sťažujú na pálenie a nepríjemné pocity, ktoré trvajú až päť dní.

Čo treba vedieť: Beruška je druh motýľa, ktorý je jedným z najobávanejších škodcov a listonohov. Pozor na vdýchnutie chĺpkov húsenice. Môžu spôsobiť dýchacie ťažkosti!

admin/ author of the article
Loading...
GMZion