Ak chcete zbierať veľké papriky, musíte teraz urobiť niečo zásadné s ich kvetmi.

Základné potreby papriky

Papriky sú teplomilné rastliny. Naše staré mamy o paprikách hovorili, že by mali mať nohy v teplej, vlhkej pôde a hlavu na slnku. Výsadba papriky na vonkajšie stanovište si od vás bude vyžadovať viac starostlivosti pri zabezpečovaní teplotného komfortu. Pomôže vám netkaná textília. Koniec mája a začiatok júna zvyčajne nie sú pre papriky dostatočne teplé. V noci sa teplota niekedy pohybuje okolo 12 stupňov, čo paprike nestačí na rast. Preto mladé papriky večer dôsledne prikrývajte textíliou. Ak sú dni chladné, nechajte papriky prikryté aj cez deň. Paprike škodia nielen nízke teploty, ale aj prievan. Preto im zabezpečte chránené miesto. Všetky tieto podmienky pestovania sa lepšie kontrolujú v skleníku alebo paropriestore.

Redukcia kvetov

Či už pestujete papriku na vonkajších záhonoch, v skleníkoch alebo v nádobách, je dobré zvýšiť jej výnos redukciou kvetov. Túto metódu používajte na začiatku a na konci vegetačného obdobia.

Kráľovské kvety

Keď paprika začne rásť, na malej rastlinke sa veľmi skoro objaví terminálny púčik – púčik. Naše babičky ich nazývali kráľovské kvety, pretože sa nachádzajú na vrchole stonky a pripomínajú kráľovskú korunu.

Kedy odlomiť kvety

Prvé kvety sa objavujú skoro, keď mladá rastlina ešte nemá dostatočne vyvinutý koreňový systém a listovú hmotu. Ak sa prvé kvety neodstránia, rastlina vloží svoju energiu do výživy a tvorby budúcich plodov. Tie však nebudú kvalitné, pretože mladá rastlina sa o ne ešte nedokáže dostatočne postarať. Tým sa spomalia biologické procesy, ktoré vedú k rastu samotnej rastliny.

Môže sa dokonca stať, že paprika zakrpatie alebo sa jej rast oneskorí natoľko, že začne plodiť neskoro a struky dostatočne nedozrejú. Vylamovanie prvých kvetov by sa malo uskutočniť veľmi skoro, najlepšie v kvetináčoch pred výsadbou. Ak ste to nestihli urobiť, urobte to hneď po výsadbe na stanovišti. V ďalšej fáze rastu, keď je rastlina dostatočne silná a pripravená na plodenie, už nie je potrebné vylamovať kvety.

Kvety, ktoré papriky nasadia koncom leta, je tiež potrebné vyštipnúť. Dôvod je jednoduchý. Vyčerpávajú materskú rastlinu a vysemenené papriky nemajú čas rásť a dozrieť. Okrem kvetov vylomte aj drobné plody, ktoré rastlinu len oberajú o energiu a výživu.

Preto sa na jar prekonajte a vyštipnite prvé kvety, kým je rastlina ešte v kvetináčoch, alebo hneď po vysadení na stanovišti. Nemusíte ich ľutovať. Uprednostnite bohatú úrodu pred niekoľkými skorými a nekvalitnými paprikovými strukmi.

Zdroj informácií:

admin/ author of the article
Loading...
GMZion