Ako nalákať do záhrady berušky: budú za vás zabíjať mšice, a to s veľkou chuťou!

Existuje až 6 000 druhov berušiek

Snáď žiadny iný hmyz nemá toľko krásnych ľudových názvov ako beruška. Poznáme ju ako beruška, veruška, slniečko, pinka-linka, majdalenka, berunka.

Slnečnice (Coccinella septempunctata) sa vyskytujú takmer na všetkých kontinentoch. Existuje až šesťtisíc druhov. Najhojnejšie sa vyskytujú v oblastiach s teplým tropickým a subtropickým podnebím. V Európe sa vyskytuje približne dvestopäťdesiat druhov. U nás sa najčastejšie vyskytujú druhy sedemškvrnná, ázijská, desaťškvrnná, štvorškvrnná a dvadsaťdvojškvrnná slnečnica.

Životný cyklus

Životný cyklus berušiek trvá zvyčajne do dvoch rokov. Samička kladie vajíčka v niekoľkých znáškach na spodnú stranu listov od konca apríla. Môže naklásť až štyristo vajíčok. Približne po týždni sa z vajíčok vyliahnu larvy. Kuklenie larvy trvá 30 až 60 dní. Metamorfóza kukly na dospelého jedinca trvá približne týždeň.

Prečo sú také užitočné

Väčšina slnečníc sa živí savým hmyzom. Ich najbežnejšou potravou sú mšice, šupinatý hmyz a cvrčky. Vedci, ktorí pozorujú ich život, uvádzajú, že napríklad jedna slniečkarka môže zjesť až 50 mšic denne. Larva počas svojho 30 – 60-dňového vývoja až po zakuklenie zabije až 600 kusov tohto hmyzu. Napríklad rosnička dvadsaťdvojka (u nás známa v žltej farbe) sa živí rastlinnými výhonkami. To sú presvedčivé dôvody, prečo si vážiť rosničky vo svojej záhrade.

Ako prezimujú

Slnečnice môžu prežiť jednu alebo dve zimy. Na jeseň, keď teplota klesne pod 10 stupňov, slniečka zaliezajú do svojich úkrytov, aby prezimovali. Ich telesná teplota klesá, čím sa spomaľujú ich biologické procesy. Zimu zvyčajne prežívajú v menších kolóniách, takže keď sa v zime prebudia, nemusia vynakladať veľa cennej životnej energie na hľadanie partnera na párenie.

Kanibalizmus

Vyliahnuté larvy sú také dravé, že často konzumujú nevyliahnuté vajíčka spolu so svojimi súrodencami. V obdobiach, keď nachádzajú málo potravy v podobe mšiek, moľ, cvrčkov a šupinatého hmyzu, prechádzajú berušky na rastlinnú stravu. V prípade núdze sa živia peľom alebo sladkým ovocím. Niektoré druhy slniečok konzumujú len rastlinnú stravu a spôsobujú škody na poľnohospodárskych plodinách.

Aby boli vo vašej záhrade spokojné

Slnečnice sa rady zdržiavajú tam, kde je vysoký výskyt mšíc. V ideálnom prípade by ste mali nechať kúsok záhrady, kde sa môžu vyskytovať mšice, v prirodzenom štýle. Čím väčšia je rozmanitosť rastlín, tým väčšia je pravdepodobnosť, že si u vás rosničky nájdu domov.

Kôpor a fenikel

Pestujte vo svojej záhrade aromatické bylinky a rastliny. Kôpor a fenikel potešia slnečnice. Preto by ste urobili dobre, keby ste do každého záhonu vysadili niekoľko týchto byliniek. Kôpor a fenikel sa oplatí pestovať aj v prenosných nádobách. Preneste ich na miesta, ktoré je potrebné zbaviť mšíc alebo cvrčkov. Ideálne je umiestniť nádoby s kôprom alebo feniklom pod stromy. Slnečnice si obľúbia váš sad alebo záhradu.

Aké ďalšie rastliny pestovať

Slnečnice už z diaľky lákajú na bielu alebo žltú farbu, preto vysádzajte a vysievajte repík, nechtík, harmanček, mak. Nezbavujte sa púpavy z trávnika, vysádzajte koriander, mätu, chrpu, vtáčí zob.

Zimný úkryt

Slnečnice prezimujú na chránených miestach pred vetrom. Úkryt hľadajú v dreve, pod listami, v prasklinách starých múrov. Pravdepodobne ste už videli aj slniečka zimovať v okenných rámoch. Môžete sa ich zbaviť tak, že zapnete vysávač na najnižší stupeň. Hodvábnu pančuchu navlečte na hadicu bez nadstavca. Pančuchu mierne zatiahnite do hadice. Vysajte slnečnice a odneste pančuchu späť do prírody.

Informačné zdroje: V roku 2014 sa v rámci projektu „Záhrada“ uskutočnilo viacero podujatí, napr: ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion