Ako vyrobiť schody v záhrade za pár korún a bez malty: použite materiál z okolia

Umiestnenie záhrady vo svahovitom teréne nie je vôbec problém. Práve naopak. Majiteľovi ponúka zaujímavý a kreatívny spôsob, ako sa so svahom vysporiadať. Pekné záhradné terasy sa spravidla vytvárajú z naukladaných prírodných kameňov, ktoré – ak nie sú spojené betónom – možno vyplniť skalkami.

Skôr ako začnete budovať schody v záhrade, je dôležité si uvedomiť, že nevytvárate majstrovské dielo na jedno leto. Záhradné schody, ktoré vybudujete, majú vydržať dlhé roky a budú vystavené poveternostným vplyvom, zmenám teplôt, mrazu, snehu, dažďu a ostrému slnku. Preto je veľmi dôležité premýšľať o materiáloch, ktoré použijete na vytvorenie schodov.

Betón alebo prírodný materiál?

V súčasnosti sú bežne dostupné betónové tvárnice a bloky rôznych tvarov a farieb, z ktorých sa dajú pomerne jednoducho postaviť záhradné steny a schodiská. Pre tieto betónové prefabrikáty dokonca nie je potrebné vytvárať špeciálne betónové lôžka, stačí pripraviť dobre zhutnený štrkový a pieskový podklad. Napriek tomu sa do záhrad viac hodia prírodné materiály: prírodný kameň, „placky“, drevo, dlažobné kocky alebo žulové obrubníky.

Ako na to?

Samozrejme, je možné položiť kamene priamo na upravený a vyrovnaný svah len pomocou krompáča a lopaty, ale treba si dať pozor na vplyv vody a mrazu. Zmrznutá voda pri mrznutí zväčšuje svoj objem (spomeňte si, čo urobí zamrznutá voda so sklenenou fľašou), a ak nášľapná dlažba nie je na primerane priepustnom povrchu, mráz ju „rozhýbe“.

Podklad

Preto by ste mali pripraviť hlbší výkop, ktorý môžete vyplniť hrubým štrkom alebo malými kamienkami. Každý kus základového kameňa by ste mali opäť položiť tak, aby jeho špicatý koniec smeroval do pôdy. Keď s ním bude pracovať mráz, kameň sa zaborí do pôdy, jeho pohyb smerom nahor nebude výrazný a vaše kroky sa budú „hýbať“ len minimálne.

Dajte si námahu s prípravou podložia. Kvalita podložia rozhodne o „životnosti“ vašich záhradných schodov.

Palisáda alebo klasika?

V podstate si môžete vybrať jednu z týchto dvoch možností. Môžete sa rozhodnúť buď pre palisádové schodisko, alebo pre klasické schodisko. Pri oboch možnostiach by ste však mali počítať s približne rovnakými rozmermi. Výška schodiska by mala byť príjemných 17 – 20 cm, šírka (hĺbka) nášľapnej plochy by mala byť aspoň 30 – 35 cm. Nejde len o budúcu pohodlnú chôdzu, ale aj o bezpečnosť.

Stavebné schody

Ak sa rozhodnete pre palisádové schody, v skutočnosti budujete len budúci povrch schodov, pričom priestor medzi nimi vyplníte a vyrovnáte pieskom alebo štrkom.

Ak sa rozhodnete pre bežné schody, musíte najprv vybudovať stabilný a pevný líc schodov, na ktorý umiestnite zvolený materiál – dlažbu, drevo alebo obklad.

Schodiskové plochy aj pokládku nášľapných plôch je potrebné vykonať starostlivo. Budete pracovať s prírodnými materiálmi, ktoré nemajú optimálne tvary. To je na nich krásne, ale pri práci s takýmto materiálom sa musíte „pohrať“. Drobné kamienky alebo piesok vám pomôžu vyplniť vzniknuté medzery a priestory. Každopádne sa celé schodisko nesmie hýbať, musí byť stabilné.

Ak si dáte na schodisko naozaj záležať, vyberiete si najvhodnejší materiál, ktorý bude ladiť s charakterom vašej záhrady, a prípadne okolie doplníte farebnými rastlinami a kvetmi, vytvoríte krásny estetický kúsok záhrady, na ktorý budete naozaj hrdí.

Zdroje informácií: ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion