Až dvojnásobok úrody zemiakov: Triky s hnojivom a starými obliečkami na vankúše

Dnešné možnosti domáceho hnojenia

Časy, keď sa hospodárske zvieratá chovali v každom dome na dedine, sú už preč. Kravy, ošípané, sliepky produkovali hnoj, ktorý sa väčšinou používal ako jediné organické hnojivo pod úžitkové plodiny a zeleninu. Išlo teda o lacné a z dnešného hľadiska organické hnojivo.

V súčasnosti si môžete kúpiť granulovaný hnoj. Pod zemiaky sa najčastejšie používa kravský hnoj, ktorý na jar asi dva týždne pred výsadbou zemiakov rozsypete na záhon. Je dôležité ho zapracovať do pôdy, aby sa granule stihli aspoň čiastočne rozložiť. Najlepším hnojivom je samozrejme čerstvý kravský hnoj. Hnoj sa však musí na jeseň zapraviť alebo zaorať do záhonu, aby sa rozložil a znížila sa koncentrácia amoniaku, ktorý by spálil plodiny. Ak máte dostatok kompostu, určite ním nešetrite a pred výsadbou pôdu obohaťte.

Ďalšie možnosti hnojenia

Aby sa rastlinám darilo, musíte poznať základné fakty. Pôda na pestovanie zemiakov musí byť dobre odvodnená, mierne kyslá a obohatená organickým materiálom. Zemiaky majú vysoké nároky na živiny v pôde. Na výživu plytkého koreňového systému sú dôležité najmä minerálne látky ako dusík, draslík a fosfor.

Zelené hnojenie

Ako dodať do pôdy minerálne látky? Je to veľmi jednoduché pomocou tzv. krycích plodín, ktoré sa pestujú na ochranu a obohatenie pôdy. Vysievajú sa na budúce zemiakové pole tak, aby sa pri jesennej orbe alebo obrábaní pôdy mohli zapracovať do pôdy. Najbežnejšími krycími plodinami sú repka, raž, ďatelina, vikva a iné. Ideálne sú rýchlo rastúce strukoviny.

Drevný popol alebo rašelina

Zemiakom sa najlepšie darí v kyslejšej pôde s pH 5,5 – 6. Na zmiernenie nadmernej kyslosti pôdy použite drevný popol, ktorý je zásaditý. Okrem toho obsahuje mnoho dôležitých minerálov, ako je fosfor, draslík, horčík alebo vápnik. Na druhej strane, ak potrebujete pôdu okysliť, pridajte kompost alebo rašelinu. Rýchlym riešením je zalievanie octovou vodou. Stačí pol polievkovej lyžice octu na dva litre vody.

Pravdepodobne vyhadzujete najlacnejšie organické hnojivo!

Najľahšie dostupné a najlacnejšie organické hnojivo na zemiaky, ktoré si vypestujete vo vlastnej záhrade. Stačí, ak na vrch zemiakových brázd navŕšite pokosenú trávu. Tráva obsahuje veľké množstvo dusíka, ktorý je nevyhnutný pre zdravý rast výhonkov zemiakov.

Pokosenú trávu mulčujte, aby ste zabránili prerastaniu buriny. Na jar, keď sú ešte prízemné mrazy, zahrieva pôdu nad vysadenými zemiakmi a zabraňuje tak ich poškodeniu. Ďalšou veľkou výhodou je, že mravce nemajú rady vrstvenú trávu.

Hľuzy zemiakov zostávajú čisté bez toho, aby ich vyžrali mravce, ktoré napádajú a ničia zemiaky najmä v čase veľkého sucha a horúčav. Tráva tiež zadržiava vlhkosť v pôde. Ak máte dostatok tohto rastlinného materiálu, môžete pestovať zemiaky aj bez kopania. Kopčeky môžete vytvoriť pridaním pokosenej trávy.

Starý trik s obliečkou na vankúš

Skúste spracovať burinu, ktorú by ste vyhodili z vlastnej záhrady. Stačí vám starý obliečkový vankúš a postupne pridávajte burinu, ktorú vyplejete zo záhonov. Ak ich nemáte dosť, pridajte pokosenú trávu a ideálne aj trochu pokosenej žihľavy. Naplnený povlak ponorte do nádoby s vodou a nechajte lúhovať desať až štrnásť dní.

Potom povlak s organickou hmotou vytiahnite. Zvyšky rozložte na kompostovú kopu, posypte drveným vápencom a zasypte zeminou. Použitie starého poťahu vankúša zabráni tomu, aby sa semená burín dostali späť do pôdy prostredníctvom zalievania. Na vrchnú zálievku použite vodu zriedenú v pomere 1:10.

Ošetrenie organických zvyškov

Rovnakým spôsobom si môžete vyrobiť tekuté hnojivo aj z iného organického rastlinného odpadu z domácnosti. Vhodné sú rastlinné zvyšky z varenia, banánové šupky, kávová a čajová usadenina atď. Do pripraveného výluhu môžete naliať a precediť vodu z varených zemiakov, ryže, zeleniny, varených vajec.

Takto pripravené hnojivo môžete použiť nielen na zemiaky, ale aj na iné rastliny vo vašej záhrade. Úroda zemiakov závisí od pôdy, ktorá je dobre obohatená organickým hnojivom. Vytvorte si plán výsadby, aby ste určili, kde budete v budúcom roku pestovať zemiaky. Oplatí sa to. Budete mať viac času na prácu s pôdou a jej prípravu na ďalšiu zemiakovú sezónu.

Zdroje informácií:

admin/ author of the article
Loading...
GMZion