Bohatá úroda uhoriek aj doma za oknom: vyskúšajte jednoduchú metódu štepenia

Nič sa nevyrovná chrumkavým uhorkám zo záhrady. A tie, ktoré si môžete pripraviť sami. Ale nie každý má záhon alebo záhradu, kde si môže vypestovať vlastné. Ak patríte medzi ľudí s balkónom alebo parapetom, nezúfajte. Uhorky nie sú zabijak a bohatú úrodu si môžete vypestovať aj na obmedzenom priestore. Stačí si len vybrať správny spôsob.

Dostaňte ich von z okna

Pestovanie uhoriek a šalátových uhoriek na balkóne alebo za oknom na širšom parapete je pomerne jednoduché. Ocenia slnečné miesto chránené pred vetrom a substrát bohatý na živiny. Sadenice vysádzajte do debničiek alebo kvetináčov a uhorkám venujte dostatok starostlivosti. Na bohatú úrodu použite malý trik – štipcovú metódu.

Zaštipovanie je dôležité najmä preto, aby rastlina správne využila svoju energiu. Ak ju dobre investuje, budete mať veľa plodov. Zaštipovaním jej v tom pomáhate.

Vertikálne pestovanie

Plazivé uhorky zaberajú veľa miesta na parapete. Preto ich pestujte vertikálne. Vyberte dostatočne veľké kvetináče, aby mohli korene rásť, a poskytnite uhorkám vertikálnu oporu. Uvidíte, že sa im bude dariť oveľa lepšie ako na záhone, kde môžu ľahko splesnivieť z vlhkej pôdy.

Kvetináč je dobrá voľba

Pestovanie uhoriek v kvetináči sa v skutočnosti nelíši od pestovania iných rastlín. Jediný rozdiel je v tom, že namiesto krásnych voňavých kvetov sa budete tešiť z bohatej úrody. Nezabudnite, že kvetináč by mal byť o niečo väčší, aby mali korene kam rásť a zbytočne sa netlačili. Odrodu uhoriek vyberajte starostlivo a hľadajte takú, ktorá má malé listy. Malé listy prepustia dostatok svetla pre plody. Najťažšou časťou celej veci je príprava substrátu. Uhorky sú nenáročné, ale túžia po substráte bohatom na živiny. Pripravte si preto substrát na báze vermikompostu a rašeliny a uistite sa, že je dostatočne vzdušný. Potom doň opatrne presaďte rastliny a doprajte im dostatok vody. Do substrátu pravidelne pridávajte živiny.

Tip pre balkón

A máme pre vás ešte jeden tip. Vhodný na parapet a balkón. Možno ste to už videli pri paradajkách. Ale uhorky môžete pestovať aj hore nohami a veľmi dobre sa im pri tejto metóde darí. Pestovanie hore nohami zabezpečuje uhorkám stály prísun živín a lepšiu vlhkosť.

Na tento účel sú vhodné závesné kvetináče. Nepotrebujete žiadne špeciálne, ľahko si ich vyrobíte doma. Napríklad z plastovej fľaše alebo škatule od džúsu. Na tento účel môžete použiť aj staré kvetináče. Stačí, ak na dno kvetináča urobíte veľký otvor, cez ktorý vložíte sadenicu, a pestujete uhorky vo vnútri. Uvidíte, že budete mať obrovskú úrodu.

Zdroje: , , ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion