Cibuľové šupky nevyhadzujte. Naše babičky ich používali na hnojenie zeleniny, a to nielen

Cibuľové šupky nie sú odpad, ktorý by mal skončiť v koši. Keď budete opäť lúpať štipľavú zeleninu, spomeňte si na to a šupky schovajte. Môžete ich použiť na výrobu dokonalého prírodného hnojiva pre vaše rastliny a zeleninové záhony. A nielen to. Ukážeme vám, ako na to.

V cibuľových šupkách je veľká sila

Cibuľové šupky obsahujú mnoho živín dôležitých pre iné rastliny. Nie je teda nič jednoduchšie ako ich použiť a vyrobiť z nich cibuľové hnojivo.

J

Kým šupky tejto štipľavej zeleniny sú bohaté na vitamíny, iné rastliny oceňujú najmä vysoký obsah flavonoidov, karotenoidov a minerálnych látok, ako sú železo, draslík a horčík, ktoré potrebujú pre aktívny rast.

Posilňujú, chránia a zvýrazňujú chuť

A čo dokáže hnojivo na šupky? Pomerne veľa. Cibuľové šupky posilňujú koreňový systém rastlín, čím zvyšujú ich odolnosť a obranyschopnosť. Okrem toho pôsobia ako antibakteriálny a protiplesňový štít. Po použití cibuľového hnojiva sú teda chránené pred hnilobou a plesňami, ak sa polievajú striedmo. Zlepšujú tiež kvalitu a štruktúru pôdy, čím prispievajú k rozmnožovaniu užitočných pôdnych organizmov. Možno vás to prekvapí, ale pravidelné hnojenie cibuľovými šupkami môže mať veľmi pozitívny vplyv na chuť pestovanej zeleniny.

Pre ktoré druhy zeleniny je hnojivo z cibuľových šupiek vhodné?

Paradajky, paprika, uhorky, baklažány a cukety milujú cibuľové šupky. Veľmi prospieva aj jahodám a nebojte sa, jahody nebudú mať po použití cibuľových šupiek štipľavú arómu, práve naopak. Vďaka cibuli budú jahody oveľa sladšie. Jahody ňou však nemusíte hnojiť. Stačí, ak šupky použijete na mulčovanie jahôd. Rozklad šupiek bude mať trojitý účinok. Zápach z nich zabráni hmyzím škodcom, aby si urobili jahodový piknik, zároveň plesne nebudú mať šancu a navyše sa zo šupiek uvoľnia do pôdy cenné látky, ktoré potom jahody využijú. Rovnaký mulč môžete použiť aj na zemiaky, uvidíte, že úroda bude jedinečná.

Ocenia ho aj izbové rastliny

Cibuľa robí veľa dobrého pre okrasné a izbové rastliny. Tu sa nepoužíva cibuľový odvar, ale prášok zo šupiek. Nechajte ich dokonale vyschnúť. Potom ich jednoducho rozomeľte na jemný prášok. Ten potom nasypte okolo rastlín a výdatne zalejte.

Škodcovia bez šance

Cibuľové šupky sú tiež obrovským pomocníkom proti hmyzu, ktorý ničí nielen rastliny, ale aj úrodu. Výnimka platí najmä pre cvrčky a mšice. Postup ich výroby je rovnako jednoduchý ako predchádzajúce. Nazbierajte niekoľko cibuľových šupiek, aspoň šálku alebo dve, a zalejte ich pol litrom horúcej vody. Hrniec zakryte a nechajte lúhovať aspoň štyri dni. Potom sceďte. Vždy zrieďte nálev v pomere 1:10 (desať dielov vody). Nalejte do rozprašovača a pustite sa do práce.

Zdroje,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion