Čím hnojiť ropuchu? Najlepšie hnojivo pre ňu je určite vo vašej záhrade.

Muchovník je už niekoľko rokov jedným z najobľúbenejších kríkov, ktoré možno vidieť v mnohých záhradách. Táto rastlina sa nielen ľahko pestuje, ale ak sa o ňu dobre staráte, môžete získať veľmi chutné, šťavnaté plody bez toho, aby ste museli zbierať čučoriedky v lese. Stačí len primeraná výživa a správne miesto.

Muchovník alebo indická čučoriedka

Tento ker pochádza zo Severnej Ameriky a jeho drevo, plody a listy boli obľúbené u Indiánov. Keďže sa zaraďuje aj medzi okrasné dreviny, bude zaujímavým doplnkom aj vo vašej záhrade. Pri správnej starostlivosti sa vám odmení charakteristickými plodmi, ktoré sú vzhľadom a zložením veľmi podobné divokým čučoriedkam. Obsahujú vitamíny A, C, E, K a stopové prvky draslík, horčík, zinok, železo a antioxidant antokyán.

V súčasnosti je na výber mnoho druhov, ktoré zvyčajne dorastajú do výšky 0,2 až 20 metrov. Sú to opadavé dreviny, ktorých listy sa na konci sezóny sfarbujú do sýtooranžovej až červenej farby. Muchotrávka vytvára od jari počas júna biele kvety pripomínajúce hrozno.

Ľahko sa pestuje

Ak ste začínajúci záhradník, muchovník je pre vás tou správnou rastlinou. K životu nepotrebuje veľa a je pomerne odolná voči chorobám a škodcom. Indická čučoriedka vyžaduje miesto, kde bude voľne prúdiť vzduch a bude mať dostatok svetla. Muchovník zvládne aj čiastočný tieň.

Zároveň nie je náročná na pôdu a bez problémov prežije aj obdobia veľkého sucha a veľkých mrazov. Záleží len na vás, či si ju ponecháte ako ker, alebo z nej strihaním urobíte dospelý strom. Z jedného veľkého kríka môžete zozbierať 10 až 15 kg.

Ako zasadiť stromček muchovníka

Hoci si môžete doma vypestovať stromček muchovníka zo semien, oveľa pohodlnejšie je rovno zasadiť menší krík. V okolí nechajte aspoň 3 m priestoru. Vždy však záleží na konkrétnom druhu a na tom, ako pravidelne budete muchovník strihať a tvarovať.

Pridajte dávku kompostu

Najlepšie je dodať muchotrávke živiny hneď pri výsadbe. A najlepšie hnojivo môžete mať vo svojej záhrade. Je to kvalitný, vyzretý kompost. Pridaním dávky kompostu do pripravenej výsadbovej jamy sa muchotrávka ľahšie zakorení. Hneď po vysadení rastlinu dôkladne zalejte. Pravidelne zalievajte počas celej sezóny, ale ak zabudnete, nič zásadné sa nestane. Krík môžete počas vegetačného obdobia občas prihnojiť aj kompostom.

Na hnojenie môžete použiť aj výluh z kompostu

Vylúhujte 1 liter zrelého, kvalitného kompostu v 10 litroch vody počas 14 dní a každý deň ho dobre premiešajte. Nakoniec všetko zrieďte v pomere 1:10 čistou vodou.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion