Cukety: najlepší spôsob ich pestovania je na sene. Málokto to vie

Cuketa je nenáročná jednoročná plodová zelenina patriaca do čeľade tekvicovitých. Vzhľadom na jej veľký vzrast by sa sadenice mali vysádzať osemdesiat centimetrov až jeden meter od seba. Ak majú dobré podmienky, sú veľmi plodné, takže na pokrytie bežnej letnej spotreby stačí len niekoľko rastlín.

Kam ich umiestniť

Cukety by svojou rozrastenosťou zabrali veľa miesta a zatienili by susedné rastliny. Najlepšie sa im bude dariť v slnečnom kúte záhrady. Ak máte aspoň základ z kompostu a sena, je to ideálna kombinácia.

Pestovanie na sene

Príprava sena ako pestovateľského média je jednoduchá. Urobte z neho hromadu na slnečnom mieste, zabezpečenú niekoľkými kameňmi pre prípad silného vetra. Týždeň pred výsadbou seno každý deň dôkladne pokropte, aby nasiaklo vodou. Potom do sena vyhĺbte diery. Naplňte ich zrelým kompostom obohateným organickým hnojivom, najlepšie hnojom, a zasaďte do nich sadenice.

Seno na kompost

Ďalšou možnosťou je použitie sena na kompost. Ak ste na záhrade nechali zarásť trávu, pokoste ju a vysušte. Potom seno navrstvite na kompost. Toto je najlepšia možnosť na pestovanie cukiet, tekvíc alebo patizónov. Do kompostu zasaďte sadenice a okolo nich rozprestrite seno. Aj keď je základom kompost, nezabudnite rastliny hnojiť a polievať.

Štyri najdôležitejšie požiadavky cukiet

Svetlo, teplo, voda a výživa sú štyri najdôležitejšie podmienky pre každú rastlinu vrátane cukety.

  1. Pri zakladaní záhonu by sa malo zohľadniť slnečné stanovište.
  2. Cukety vysádzajte, keď už nehrozia mrazy a chladné počasie.
  3. Pravidelná zálievka, najlepšie ráno, je nevyhnutná, najmä počas suchých dní.
  4. Nedovoľte, aby cukety mali málo vody. Kvety by opadali a plody by boli horké.
  5. Časté hnojenie, najlepšie v tekutej forme, zabezpečí dobrú kondíciu celej rastliny a plodov.

Na začiatku vývoja rastliny je potrebné hnojenie dusíkom, napríklad vo forme žihľavovej múčky, aby sa vytvorila silná nadzemná časť rastliny. Fosfor a draslík podporia rast koreňov, kvitnutie a dozrievanie plodov.

Nevýhody

Veľkou nevýhodou je, že musíte mať väčšie množstvo sena na lôžko. Aj keď to na začiatku vyzerá, že máte dostatok sena, veľmi rýchlo sa vám zíde a zostane len malá kopa. Preto je vhodnejšie použiť kompost nahromadený ako základ pre senník.

Ak pravidelne kosíte vysokú trávu, nezbavujte sa jej. Oplatí sa ju sušiť na seno a postupne ju ukladať na jedno miesto. Vytvoríte tak záhon na seno napríklad pre cukety alebo tekvice, ktoré by sa vám na záhony nezmestili.

Zdroje,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion