Exkluzívny rozhovor: pár kŕmi bezinky! Založili si bezinkový sad a vyrábajú sirupy

Vondrákovci dlhé roky podnikali aj v inej oblasti. Radek pracoval v oblasti IT a viedol partnerskú predajňu telefónneho operátora, Renata pracovala ako dotačná expertka a projektová manažérka. Dnes ich stretnete takmer výlučne v čižmách a s rukami zafarbenými šťavou z bazy. Na dohľad od bájnej hory Blaník, v obci Křížov, sa starajú o stádo oviec a hlavne o päťhektárový bezinkový sad.

„Keď som v roku 2012 nastúpil do Asociácie súkromného poľnohospodárstva ako zahraničný tajomník, konečne sa mi otvoril iný pohľad na vidiek. Uvedomil som si, že to, čo robí vidiek vidiekom, je vonku, nie doma alebo v kancelárii za počítačom. Jedného dňa som priletel z Bruselu a predostrel Radkovi myšlienku, že by sme mali založiť farmu. Povedal, že o tom už dlho premýšľal,“ spomína na začiatky svojho nového života Renata Vondráková.

Cesta k jej vysnívanému cieľu však nebola jednoduchá. Štyri roky hľadali vhodný pozemok a ďalších päť rokov budovali farmu, kým sa stala sebestačnou. „Nebolo ľahké nájsť pozemok na predaj, ktorý by mal aj poľnohospodársku pôdu. Nakoniec sme získali tento pozemok, ktorý je vzdialený len dvadsať kilometrov od nášho pôvodného domova,“ prezrádza nám naša hostiteľka, ktorá spolu s manželom predala svoj dom, zobrala si hypotéku a začala budovať nový život.

„Pôvodne sme vôbec netušili, akým smerom sa vydáme, čo tu budeme pestovať a chovať. Vedeli sme jedno – skúsenosti zo zahraničia nám ukázali, že aj na pár hektároch sa dá v Európe uživiť. Len sme museli nájsť ten správny smer,“ hovorí Renata. Po konzultáciách s odborníkmi zistili, že trendom je pestovať na ornej pôde všetko, čo sa bežne zbiera vo voľnej prírode, napríklad šípky, maliny, jahody, lipy a podobne. Dnes pestujú 3 256 stromov odrôd Haschberg a Sampo v ekologickej kvalite.

Hoci mnohým ľuďom môže život v bezovom sade pripadať romantický, na prechádzky medzi kvitnúcimi kríkmi nie je veľa času. Vondrákovci sa nezastavia po celý rok, dokonca ani v zime. Od septembra do polovice februára predávajú to, čo nazbierali a spracovali v lete a na jeseň. „Len v januári tohto roku sme vyexpedovali viac ako stopäťdesiat objednávok. Keď k tomu pripočítame balenie, a keďže máme produkty v skle, zaberie nám to nejaký čas. Plus potrebná administratíva a ďalšia výroba, pretože nám stále niečo chýba,“ hovorí Renata.

Na začiatku jari potom vyrážajú na pole. Najväčšia práca je však na konci leta a na jeseň, keď sa zbierajú bobule. Pri tom im pomáha až dvadsaťpäť brigádnikov a všetci robia „nad rámec“. V týchto dňoch sa takmer vôbec nevyspia. Budia sa o 6.30 a jazdia dlho do noci. Kým brigádnikom sa končí zmena o šestnástej hodine, Vondrákovým sa v tom čase začína druhá zmena. „Berieme bobule zo sadu, večer ich pozbierame, vylisujeme a po jedenástej večer môžeme začať s pasterizáciou a plnením do fliaš alebo bag-in boxov,“ dáva nám nahliadnuť do svojej práce Renata.

Do druhej hodiny ráno by mohlo byť hotové. Samozrejme, niekedy ešte vyrábajú želé zo spodného kalu, ktorý je ešte v nádržiach. A tak stačí hodina alebo dve, aby ste sa vyspali. Niektoré z nich sa dajú dokončiť počas dňa. „Ale minulý rok sme bobule zbierali len desať dní, takže sa to dá zvládnuť. Za tých desať dní sme nazbierali vyše šesť a pol tony,“ hovorí náš sprievodca.

Pôvodná predstava majiteľov bola, že sa budú živiť len ich predajom výkupcom. Táto myšlienka však rýchlo vzala za svoje. A tak sa hlavným odbytiskom stal ich vlastný e-shop. Ten si rýchlo našiel svojich zákazníkov. Rok čo rok, ako sa sad rozrastá, sa ich produkcia skokovo zvyšuje. Minulý rok nazbierali viac ako jeden a pol tony kvetov bazy čiernej a viac ako šesť a pol tony bobúľ. Využíva sa každá guľôčka. „Sme prekvapení, koľko ľudí dnes nevie, že baza je taká dôležitá liečivá rastlina. Pritom až do druhej svetovej vojny sa používal na liečbu väčšiny dýchacích a zápalových ochorení. Príslovie „Skloň sa pred harmančekom, kľakni si pred bezom“ je známe od nepamäti a dokazuje, že bez je jednoducho bylina s liečivou silou.

Z kvetov a plodov renaty sa vyrába množstvo chutných a liečivých výrobkov, od muštov, džemov a sirupov až po tinktúry a čaje. Ponúka dokonca aj bazový talizman. „Bezinky natrhané pred letným slnovratom slúžia ako magický talizman. Môžete ho použiť na ochranu vlastného domova alebo ako darček pre blízkeho človeka.

Človek sa pýta, či to s tým bezom „ešte nepreháňali“. Renata sa však usmieva: „Pijeme ho vo všetkých podobách a ešte sa nám neomrzel. Ale na vyprážané bezové kvety, či kozmaty, sme v sezóne nikdy nemali čas. Čo však dodržiavame pravidelne, je dvakrát denne deci bazového muštu. Možno práve tak vydržíme pracovné zaťaženie a zostaneme zdraví. Je to obrovská dávka vitamínov,“ hovorí farmár.

Harmónia tela a duše

Bez ich v priebehu rokov doslova učaroval. „Bez je ako jin a jang. Má jemnosť kvetov a drsnosť ovocia. Čoraz viac spoznávame jeho liečivé schopnosti. Vlastne pomáha aj psychike,“ usmieva sa a pozýva návštevníkov na prechádzku romanticky rozkvitnutým sadom. „Pre nás je to, samozrejme, tiež krásne, ale za romantikou vidíme veľa práce a nedokonalosti, na ktorej musíme ešte popracovať,“ dodáva.

Recepty z bezového sadu Renaty Vondrákovej

Bezinkový sirup

1,5 kg kvetov bazy čiernej

3 litre prevarenej vody

ďalších 6 litrov vody na doplnenie

6 kg cukru – ideálne organického trstinového cukru

80 g kyseliny citrónovej

3 citróny – ideálne v bio kvalite

V 5-litrovom hrnci vopred uvarte 3 litre vody. Keď vychladne, pridajte kyselinu citrónovú, 3 ošúpané a nakrájané citróny a kvet bazy. Na vrch položte tanier a zatlačte ho tak, aby voda bola asi 2 cm nad ním. Prikryte a nechajte v chladničke lúhovať (ak sa zmestí do chladničky) 24 až 48 hodín.

Potom si pripravte ďalší hrniec, aspoň 3 litre. Vylúhovaný vývar doň preceďte cez sito vystlané plátnom (Renata používa bavlnené detské plienky). Potom plátno zrolujte do gule a úplne z neho vyžmýkajte citrónovú šťavu a citróny. Získate asi 3 litre výluhu. Rozdeľte ho na 3 dávky po 1 litri. Ku každému litru pridajte 2 litre prevarenej vody a 2 kg cukru – jedna dávka sa ideálne zmestí do 5 litrového hrnca.

Priveďte do varu, ale už nevarte. Keď je horúce, naplňte ho do pohárov, uzavrite a nechajte vychladnúť hore dnom. Ak chcete mať istotu, že sirup skutočne vydrží dlhšie, sterilizujte ďalších 30 minút pri 80 °C.

Bezové želé

Rosol sa vyrába výlučne z ovocnej šťavy. Musíte mať teda odšťavené zrelé bazové plody. Alebo možno náš čistý 100% bazový mušt.

Na 2 diely šťavy z bazových plodov (mušt)

1 diel cukru

Na 1 kg tejto zmesi 12,5 g pektínu

(napríklad: 2 l bezinkovej šťavy plus 1 kg cukru a 37,5 g pektínu)

Bezinkovú šťavu priveďte do varu. Nechajte ju bublať asi 3 minúty. Bokom vmiešajte primerané množstvo pektínu a cukru (Renata do tejto dávky vždy zamiešala štvrť šálky). Keď šťava vrie, jednou rukou nalejte túto zmes do hrnca a druhou rýchlo miešajte, inak sa vytvoria hrudky. Potom pridajte zvyšok cukru. Potom miešajte, kým zmes nezačne opäť vrieť. Potom na chvíľu odstavte a horúcu zmes nalejte do pohárov. Uzavrite a sterilizujte pri teplote 80 °C počas 20 minút.

Zdroj.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion