Kvet mesiaca: Trezalka bodkovaná: mesiac mesiaca: ľubovník bodkovaný. Prenesie vás na slnečné svahy Stredozemného mora

Cypruštek (Santolina chamaecyparissus) kvitne v plnom lete, keď sa stáva ozdobou bylinkovej záhrady. Guľovité kríky môžu byť vysoké a široké až 60 cm. Dekoratívne sú však po celý rok, nielen keď kvitnú, a sú krásnym doplnkom trvalkových záhonov.

Dobre im robia spoločnosť druhy, ktoré túžia po slnku a striedmo pijú. Ak im doprajete dostatok slnka a pôdu vyľahčenú jemným štrkom, pieskom alebo kúskami dreveného uhlia, budú veľmi intenzívne voňať. Je to typická stredomorská bylina, ktorá sa rada kúpe na horúcom slnku. Aj striebornošedý odtieň listov umocňuje dostatok slnka a priepustná pôda chudobná na živiny.

V príliš výživnej pôde rastie intenzívne, ale je zelenšia a menej zapácha. Pri výsadbe úplne postačí hrsť kompostu alebo listovej podstielky zmiešanej s pieskom so sadenicou. Poskytne dlhodobú výživu a v suchom lete udrží kvapku vlahy. Môžete pridať dolomitický vápenec a drevný popol. Vápnik svätojánska muška miluje a len jej pridá na kráse a vôni. Množstvo dusíka ju však núti rásť na úkor vône.

Dospelú bylinu nemusíte zalievať vôbec. Mladej sadenici však občas doprajte vlahu, pretože ešte len vytvára hlboké korene.

Prírodný repelent a vôňa do domácnosti

Ľubovník bodkovaný sa bežne nepoužíva na dochucovanie potravín. Jej účinok je silný a bezpečne sa dá požiť len veľmi malé množstvo; v minulosti sa dokonca používala ako liek proti črevným parazitom. O to viac je však užitočná ako prírodný repelent a osviežovač vzduchu. Je jedinečnou zložkou domácej voňavej zmesi sušeného pot-pourri. Jej listy a kvetné lupene si dlho po usušení zachovávajú svoj tvar, farbu a vôňu. Sušené vetvičky môžete umiestniť do vrecka medzi bielizeň alebo ich zavesiť v miestnosti, kde potešia vôňou a vzhľadom.

V zime buďte opatrní

Bylina je trváca, drevnatá a vždyzelená, v tomto prípade skôr vždyzelená. Na zimu ju chráňte chumáčom vetvičiek a pri silnejších mrazoch ju prikryte netkanou bielou textíliou. Nie je taká odolná voči mrazu ako napríklad levanduľa alebo šalvia. Na úspešné prezimovanie je nevyhnutná aj dokonale priepustná pôda. Začiatkom jari môžete mladé výhonky skrátiť, aby ste podporili kompaktné kríky. Bylinu možno ľahko rozmnožovať rezom – stačí zapichnúť vrchol výhonku do ľahkého, mierne vlhkého substrátu a počkať, kým zakorení.

Zdroj.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion