Moja stará mama striekala ríbezle cesnakovým sprejom. Nemali sme čas na zber

Už naše babičky vedeli, že jarný postrek je pre ríbezle nevyhnutný. Ak chcete svoj ker ušetriť od najrôznejších chorôb a škodcov, nezabudnite ho poriadne ošetriť. Bude to vynikajúce preventívne opatrenie, ktoré určite prinesie sladké ovocie.

Jarný postrek ríbezlí

Ak chcete, aby vaše ríbezle prosperovali počas celej sezóny, začnite s postrekom ríbezlí na jar pred začiatkom vegetačného obdobia. Cieľom je odstrániť prezimujúce roztoče a mšice. Ďalší postrek sa zvyčajne vykonáva pred obdobím kvitnutia proti nebezpečnej antaknóze, keď stonky a listy napáda hnedá pleseň. Samozrejme, chemické postreky si môžete kúpiť v obchode, ale ak chcete byť šetrní k životnému prostrediu, vyrobte si vlastný postrek doma. Vo výsledku tak ušetríte aj obsah svojej peňaženky.

Domáci cesnakový sprej

Pripravte si 8 až 10 hlavičiek cesnaku a nakrájajte ich vcelku aj so šupkou na menšie kúsky. Potom ich vložte do hrnca, zalejte 8 litrami vody a varte do mäkka. Roztok nechajte vychladnúť, potom cesnak rozmixujte tyčovým mixérom a preceďte cez plátno do čistej nádoby. Nalejte do nádoby s rozprašovačom a použite.

Pomôže aj zmes mydla a oleja

Ďalším prostriedkom, ktorý možno použiť na ochranu ríbezlí, je draselné mydlo. Nastrúhajte 200 g do 1 litra teplej vody, premiešajte a nechajte úplne rozpustiť. Pridajte niekoľko kvapiek oleja (1 až 2 polievkové lyžice na 1 liter vody) a dôkladne premiešajte. Keď roztok vychladne, môžete ho použiť ako predtým. Na druhý deň rastlinu opláchnite čistou vodou.

Do cesnakového extraktu možno pridať aj mydlo a olej. Získate tak veľmi účinný prostriedok proti už usadeným mšiciam, ktorý môžete aplikovať aj na spodnú stranu listov. Mydlo sa na hmyz prilepí a olej mu znemožní dýchať. Tento sprej však funguje len proti hmyzu s mäkkým telom, ako sú mšice, kukly a molice.

V prípade tohto postreku by ste mali vedieť, že ho nemôžete používať príliš často, aby ste nepoškodili rastliny. Vždy pracujte len so zriedenou formou a vyhýbajte sa kvetom a plodom.

Využite žihľavu

Ak vám v záhrade rastú žihľavy, neváhajte ich použiť na iný druh postreku na ríbezle. Škodcovia ich nemajú radi. Žihľavový výluh má svoje výhody, nielenže je prírodný, ale pôsobí na nepôvodný hmyz aj na niektoré choroby. Ako si ho môžete vyrobiť?

Väčšiu nádobu naplňte do 2/3 žihľavou bez kvetov a zalejte ju odstátou vodou tak, aby bola celá ponorená. Nádoba by nemala byť kovová. Nechajte kvasiť asi 2 až 3 týždne, občas premiešajte. Keď sa na hladine prestanú tvoriť bublinky a roztok má skôr nepríjemný zápach, máte vyrobený postrek proti chorobám a škodcom. Koncentrát zo žihľavy pred použitím zrieďte s vodou v pomere 1:10 a môžete ho použiť aj ako vynikajúce hnojivo.

,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion