Nakladanie paradajok je kritickým momentom. Dajte si pozor na chyby, aby ste si nezničili sadenice!

Zdroje,

Nakladanie paradajok rukami skúseného záhradníka

Ak ste semená zasiali do plytkých misiek, ušetrili ste veľa miesta, ale teraz budú chýbať rastúcim rastlinám. Je čas ich presadiť. Ako nakladať paradajky?

Nenechávajte sadenice paradajok v plytkej miske

Kedy je správny čas na presádzanie paradajok? Je to vtedy, keď sa na sadeniciach okrem oválnych lalokov objavia aj prvé pravé listy. Ak sa obávate, že krehké paradajky zlomíte, dajte si ešte týždeň alebo dva, ale neodkladajte to.

Vyberajte si radšej hlbšie ako širšie nádoby

Nádoba, do ktorej sa paradajky presádzajú, by už mala byť hlbšia ako širšia, aby sa rastlinám umožnil rozvoj koreňového systému. Tieto nádoby môžu byť akékoľvek plastové poháre, ale môžu byť aj z prírodných materiálov, ktoré môžete neskôr zasadiť celé na konečné stanovište. Výber je na vás.

Ak ste sa rozhodli vysievať semená priamo do pohárov alebo nádob, problém s presádzaním vás teraz trápiť nemusí, dôležitá je však veľkosť. Aj poháre budú čoskoro príliš malé a vám nezostane nič iné, len dať sadeniciam viac priestoru, ale nebudete ich musieť vyťahovať zo substrátu.

Sadenice môžu ísť do skleníka alebo na okno

Ak máte vlastný skleník alebo parenisko, v ktorom pestujete paradajky, môžete ich tam premiestniť už koncom marca alebo začiatkom apríla. V opačnom prípade pokračujte v predpestovaní doma na dostatočne osvetlenom parapete, kde rastlinám nehrozí chlad. A s ich presadením von budete musieť počkať až do zamrznutia, t. j. do polovice mája.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion