Naše babičky milovali Bohyňu. Môže rásť tam, kde všetko ostatné trpí

Dokáže klamať menami, bohyňa ich má niekoľko. V latinčine sa nazýva hosta a predtým bola medzi pestovateľmi známa ako funkie. Nech už sa ju rozhodnete nazvať akokoľvek, nič to nemení na jej skvelých vlastnostiach, kráse a dôvodoch, prečo by ste ju mali začať pestovať aj vy. Táto odolná trvalka sa hodí aj na miesta, kde sa iným rastlinám nedarí. Ľahko sa pestuje a vďaka svojim vlastnostiam sa stane stálym obyvateľom vašej záhrady.

Zvládne kvetináč aj záhon

Bohyňa je takmer nezničiteľná a zvládne takmer akúkoľvek úpravu. Ak si ju nasťahujete k sebe, verte, že tu bude navždy. Nepohrdne ani posteľou či kvetináčom.

Na prvý pohľad môže bohyška vyzerať ako úplne obyčajná rastlina, ale nie nadarmo sa jej hovorí kráľovná listnatých trvaliek. Jej listy sú pastvou pre oči. Môžu mať mramorovanie, škvrnitosť a farebné okraje.

Variabilné a nezničiteľné

Kráska, ktorá pochádza z japonských ostrovov, je odolná a zvládne všetko. Patrí medzi najodolnejšie trvalky a dokáže sa vyrovnať s nedostatkom slnečného svetla. Hojné slnko by jej krásne listy dokonca spálilo. Ideálnym stanovišťom pre funkiu je polotieň, kde môže naplno rozvinúť krásu svojich listov. Poradí si však aj na tmavých stanovištiach. Počítajte však s tým, že mramorovanie vybledne a listy sa zmenia na sýto smaragdovo zelené.

Nároky na pôdu

Ak chcete, aby sa vašim rastlinám darilo, je dobré im z času na čas dodať dávku živín hnojením. To platí aj pre rastlinu bohyňu. Nič sa však nestane, ak na ne zabudnete. Na čo by ste však mali dávať pozor, je kvalita a pH štartovacieho média. Diviznové trvalky milujú kyslejšiu pôdu, ak im ju doprajete, určite sa vám odmenia svojou krásou. Nemajú problém s inými rastlinami a dobre sa im bude dariť aj v blízkosti vlhkomilných rastlín.

Zalievajú sa samy

Skutočnosť, že funkie sú takmer bezpracné krásky, už bola spomenutá. Aby sme toto tvrdenie posunuli ešte ďalej, pridajme ďalšiu skvelú vlastnosť bohyne. Dokážu sa samy polievať! Dažďové kvapky alebo kvapky rannej rosy stekajú po listoch od stopiek až ku koreňom. A vďaka mohutnému rozloženiu listov sa vlhkosť udržiava v pôde.

Jediný nepriateľ

Jediným, ale veľmi nebezpečným nepriateľom bohyní sú slimáky, ktoré priťahujú ich smaragdovo zelené listy. Ich útoky môžete zmierniť tým, že ich budete chvíľu polievať. Ak je to potrebné, dávajte bohyškám vodu vždy na začiatku dňa namiesto na jeho konci. Slimáky radi vychádzajú za tmy, takže rannou zálievkou im nedáte šancu.

Zdroje: V roku 2014 sa v rámci projektu „Záhrada“ uskutočnilo viacero podujatí, ktoré sa zameriavajú na ochranu rastlín a živočíchov: , , ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion