Neviete, čo s pokosenou trávou? 4 dômyselné triky pre skúsených záhradkárov

Zdroje,

4 tipy na využitie pokosenej trávy

Kosenie trávnika je náročné nielen kvôli veľkosti plochy, o ktorú sa musíte starať, ale predstavuje aj problém, čo s pokosenou trávou. Aj keď sa to nehodí pod všetku zeleň, pokosená tráva je v prvom rade bezcenný mulč. Skvele sa hodí napríklad pod maliny. Môžete ju však použiť aj inde v záhrade. Tu sa dozviete, ako to robí Huw Richards.

Mulčovanie a kompostovanie pokosenej trávy

Vrstva mulča by mala byť hrubá aspoň dva až tri centimetre. Dbajte aj na to, aby ste trávu rozprestreli voľne, čo slimákom sťaží pohyb a rastliny budú čiastočne chránené. Mulčovanie trávou tiež pomáha udržať vlhkosť v pôde a zabraňuje jej vysychaniu.

Richards odporúča nielen mulčovanie, ale aj najlepší spôsob pridávania pokosenej trávy do kompostu. Záhradníci vedia, že príliš veľa trávy nie je ideálne, preto je potrebné materiál premiešať. Prácu si môžete zjednodušiť, ak si vopred pripravíte nádoby s drveným papierom, drevnou štiepkou alebo iným organickým odpadom, z ktorých potom môžete vytvoriť rôzne vrstvy.

Pokosená tráva je tiež vhodná na konzumáciu

Ďalším zaujímavým spôsobom spracovania pokosenej trávy je jedna z techník nazývaná JEDENIE. Ide o spôsob pestovania založený na mimoriadne lacnom záhradníctve s využitím jednoduchých, vedeckých a účinných metód. Zahŕňa aj používanie tekutých hnojív, tzv. zátok. Zo žihľavy, ale aj z trávy či rôznych divo rastúcich bylín, ktoré často považujeme za burinu, sa dá vyrobiť zápar. Zelená hmota v hline sa v dažďovej vode rozkladá a vytvára tmavú tekutinu, ktorá po dvoch až troch týždňoch už netečie ani nebublá. Tú potom môžeme použiť na zalievanie všetkej zelene.

Aj jamy alebo zátky sa musia riediť. Ak ho chcete použiť ako zálievku, tak v pomere 1:50. Namiesto tekutého hnojiva, ktoré sa používa len raz za mesiac, by sa malo riediť vodou v pomere 1:9.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion