Paradajky: dômyselné triky skúseného záhradníka pre obrovskú úrodu a chutné ovocie

Paradajky sú jednou z najobľúbenejších plodín pestovateľov. Sú chutné, zdravé a dá sa z nich pripraviť takmer čokoľvek. Ako dosiahnuť, aby bola úroda čo najväčšia a chuťovo neprekonateľná? Prinášame vám osvedčené tipy od skúseného záhradníka.

Rozmanitá krása farieb

Na trhu je množstvo paradajok. Môžu byť žlté, červené, tmavé, zelené, okrúhle, súdkovité. Na býčie srdcia je radosť pozerať, nehovoriac o ich chuti.

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim chuť jabĺk je odroda. Jednoducho povedané, v závislosti od odrody, ktorú si vyberiete, budú vaše paradajky veľké, farebné a budú dobre chutiť.

Chutné nové odrody

Paradajky sú obľúbené už po stáročia. Ich chuť však utrpela ranu najmä vo vojnovom a povojnovom období minulého storočia. Nové odrody boli vyšľachtené najmä kvôli praktickosti. Plody paradajok museli spĺňať niekoľko kritérií, aby uspokojili zákazníka, ale na chuť sa zabudlo.

Takéto odrody sú preto pevné a dlho čerstvé, ale kvôli absencii prchavých látok, ktoré sú v tomto prípade nositeľmi chuti, sú mdlé a chuťovo nevýrazné. V súčasnosti môžete radšej pestovať tie úplne najnovšie, ktoré, naopak, potešia chuťové poháriky.

Farba a tvar paradajok v hlavnom

O tom, ako paradajka chutí, rozhoduje aj jej farba a tvar. Červené až ružové paradajky majú typickú, mierne štipľavú paradajkovú chuť. Je to spôsobené vyšším obsahom kyselín. Na druhej strane žlté a oranžové paradajky nemajú veľa kyselín, a preto majú oveľa menej výraznú chuť ako ich červené príbuzné. Niektorí pestovatelia ich hodnotia ako sladšie a ovocnejšie. Na druhej strane tmavé paradajky sú z hľadiska obsahu cukru a kyselín vyváženejšie, čo vedie aj k plnšej chuti.

Chuť závisí od zalievania

Koncentrovanú chuť paradajok nájdete v najmenších plodoch – cherry paradajkách. Veľké paradajky majú viac dužiny ako cherry paradajky, kde je chuť rozložená, takže nie je taká výrazná a jablká sa môžu zdať sladké. Pri správnej zálievke však môžu byť aj väčšie paradajky dokonale vyvážené a chuťovo výrazné. Dostatočná vlhkosť je dôležitá najmä pre kvalitu a vitalitu plodov. Ak teda poskytnete paradajkám dostatok vlahy, odmenou vám budú krásne plody bez prasklín. Chuť bude opačná.

Tesne pred dozrievaním

Hneď ako uvidíte, že ovocie dozrieva, zostaňte v strehu, ale nestrácajte nervy. Najčastejšou chybou, ktorou sa pripravíte o chutné paradajky, je dať im v poslednej rovinke príliš veľa vody. Plody zväčšia svoj objem, ale na úkor chuti. Zvoľte preto opačnú stratégiu.

Rajčiny prestaňte zalievať tesne pred ich dozrievaním. Chvíľkový stres z nedostatku vlahy spôsobí, že budú mať dokonalú chuť. V prípade veľkých plodov zvoľte inú taktiku.

Štipka

Udržujte rastlinu krásne prevzdušnenú, aby sa slnečné lúče dostali všade a rastlina sústredila svoju energiu tam, kde ju potrebuje. Nebojte sa odštipovať listy zo spodnej časti rastliny, aby ste zabezpečili veľkú a bohatú úrodu.

Zdroje: , ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion