Pokrútené listy, deformované plody: tieto chyby pri pestovaní paradajok vám zničia úrodu!

Už sa tešíte zo svojich paradajok? Poskytnite im správnu starostlivosť už od začiatku, aby sa im darilo a vy ste sa mohli celé leto tešiť z bohatej úrody. Nemá zmysel robiť chyby, ktoré budú mať určite zbytočný vplyv na ich vývoj. Ako teda môžete predísť chybám pri úspešnom vývoji rastliny?

Zvlnené listy nie sú znakom dobrej starostlivosti

Ak sa chcete pri pestovaní paradajok vyhnúť pokrúteným listom, mali by ste vedieť, že ide o jednu z najčastejších chýb pri pestovaní. Ku skrúcaniu dochádza najmä u starších spodných listov, aj keď sú dobre vyvinuté a zdravé.

Je to fyziologická chyba

Tento jav je často spôsobený nadmerným odstraňovaním vegetatívnych výhonkov. Tým sa narúša nepretržitý prísun živín do jednotlivých častí rastliny. Preto nikdy neodstrihávajte silné bočné výhonky a určite radikálne neskracujte hlavné výhonky. Problémom môžu byť aj nadmerné výkyvy medzi dennými a nočnými teplotami alebo nadbytok dusíka a draslíka.

Príčinou môže byť aj nedostatok vlahy.

Ak sa na rastline objavuje krútenie zdravých listov, najmä v hornej časti rastliny, zamyslite sa nad tým, či zalievate správne. Paradajky možno potrebujú viac vlahy, ako im dávate. Keď rastlina zvinie listy, je to účinná ochrana pred nežiaducim odparovaním vody. V okamihu, keď paradajky zalejete, listy sa opäť správne narovnajú. Príčinou môže byť aj nadmerné slnečné žiarenie.

Prečo dochádza k deformácii plodov

Chcete sa vyhnúť rôznym výrastkom a nevzhľadným priehlbinám na ovocí? Odstráňte príčiny, ktorých môže byť niekoľko. Niektoré, žiaľ, nemôžete ovplyvniť, napríklad nedokonalé opelenie alebo poškodenie kvetov a púčikov nevhodným počasím.

Najčastejšie deformácie

Každý pestovateľ sa obáva poškodenia nazývaného „mačacia tvár“. To sa zvyčajne prejavuje kruhovým otvorom v spodnej časti paradajky, ktorý sa zdá byť vyplnený novými plodmi. Na stonke sa vytvárajú dlhé priečne jazvy, ktoré vedú ku kvetu a nazývajú sa chrasty. Odrody s väčšími plodmi sú náchylnejšie na túto deformáciu, ale paradajky sa nikdy nevyvinú do primeranej veľkosti. Môže to byť spôsobené aj chladným počasím alebo vysokým obsahom dusíka a nadmerným množstvom herbicídov v pôde.

Zabráňte nasadeniu plodov

Ak chcete zbierať krásne červené paradajky plné sladkej šťavy, myslite na správny prísun tých správnych živín počas celého vegetačného obdobia. Pravidelne dodávajte paradajkám dusík a dostatok draslíka.

Pozor na nekrózu

Ide o neparazitické ochorenie paradajok, ktoré sa prejavuje tmavými škvrnami na vrchnej časti plodov. Je spôsobená nedostatkom vápnika. Príčinou môže byť príliš chladné alebo príliš horúce počasie, ale aj nepravidelné zavlažovanie a prehnojovanie. Koreňový systém paradajok by nikdy nemal byť úplne suchý alebo premočený.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion