Posaďte spolu previsnuté a vzpriamené surfinie. Všetci vám budú závidieť

Ak neviete, ktoré krásne kvitnúce rastliny si tento rok vybrať, surfínie sú určite tou správnou voľbou. Patria medzi letničky, ktoré sú vhodné nielen do kvetináčov, ale aj do závesných nádob. Ak im počas leta venujete správnu starostlivosť, odmenia sa vám kvetmi v bielej, ružovej, modrej alebo fialovej farbe. A ak skombinujete previsnuté a vzpriamené surfínie, získate záplavu kvetov.

Pestované surfínie

Surfínia je jednoročná rastlina a je to druh previsnutej petúnie. Nie všetky previsnuté petúnie sú však zároveň surfíniami. Tento druh rastliny je registrovaný pod ochrannou známkou a ide o osobitnú odrodu petúnie, ktorú v 90. rokoch 20. storočia predstavila japonská spoločnosť Suntory.

Surfínie boli špeciálne vyšľachtené tak, aby nielen dlho kvitli, ale aj vytvárali bohaté previsy a boli odolné voči nepriaznivému počasiu. Rastlina má typické očkové kvety a môžete si vybrať medzi veľkokvetými a malokvetými. Surfínie sú nielen jednofarebné, ale aj krásne žilkované. Ich previsy môžu za vhodných podmienok dosahovať až 0,5 až 1 meter.

Vzpriamené petúnie

V tomto prípade ide o vzpriamenú letničku, ktorej veľké kvety sú rovnako pestré ako kvety surfínií. Môžu byť jednoduché alebo plné, s pestrými okrajmi, dvojfarebné a strapcovité. Na rozdiel od surfínií ich netreba tak často hnojiť. Veľmi efektívne je vysadiť ich spolu so surfíniami, aby sa dosiahol neprehliadnuteľný kvitnúci debničkový alebo črepníkový porast.

Poskytnite svojim kvetom dostatok priestoru

Vaše surfinie potrebujú dostatok priestoru na správny rast. Vysaďte tri rastliny naraz do kvetináčov s priemerom 50 až 60 cm. Množstvo výhonkov a kvetov tiež niečo váži, preto musíte kvetináče vždy riadne zabezpečiť, aby ste ich v dôsledku toho nestratili.

Vyberte surfíniám slnečné stanovište, najlepšie na južnej strane. Ak je kvetina v tieni, nebude sa jej tak dariť a nebudete mať veľa kvetov. Dbajte tiež na to, aby bola rastlina dostatočne chránená v prípade silných dažďov.

Správny typ pôdy

Surfinia sa môže vysádzať do dobre odvodnenej pôdy bohatej na živiny. Preto si zaobstarajte pôdu určenú pre muškáty a balkónové kvety. Surfínia vyžaduje pôdu, ktorá je úrodná, humózna, dobre odvodnená, piesčitá a hlinitá. Hodnota pH by mala byť mierne kyslá, t. j. 5,5 až 6,5.

Ako je to so zalievaním?

Tento typ kvetu potrebuje stálu vlhkosť a nevyhovujú mu suché obdobia, ani tie krátke. Nezabúdajte preto na pravidelné zalievanie. Namiesto toho dávajte surfíniám intenzívnejšiu zálievku počas celej sezóny. V závislosti od počasia aj niekoľkokrát denne. Pôda by mala byť na dotyk stále mierne vlhká.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion