S čím si paradajky v posteli nerozumejú? Papriky to nie sú

Možno to znie zvláštne, ale aj zástupcovia rastlinnej ríše sú citliví na to, kto s nimi obýva záhon. Samozrejme, nedôjde k výmene názorov ako medzi ľuďmi, ale nespokojnosť sa môže prejaviť na úrode. Ak si pre svoje paradajky vyberiete nesprávneho suseda, rastliny budú vädnúť, rásť pomalšie a ani úroda nebude veľká. Čo teda zasadiť v blízkosti paradajok na záhone, aby sa im darilo? Poradíme vám.

Paradajky na záhone

Rastliny pomaly zaujímajú svoje miesto na záhone. Čo treba urobiť, aby sa im tam darilo, ako ich zalievať a ako zvýšiť úrodu paradajok?

Výsadbou paradajok na záhon sa príbeh nekončí. Práve naopak. Bohatá úroda voňavých paradajok však stojí za tú námahu.

Pozor na susedov paradajok

Tak ako funguje chémia medzi ľuďmi, môžeme niečo podobné pozorovať aj medzi rastlinami. Jednoducho povedané, niektoré druhy si navzájom „nevoňajú“ alebo niektoré rastliny môžu byť citlivé na látky, ktoré iné uvoľňujú do vzduchu a pôdy v záhone. Treba tiež spomenúť, že tieto látky potom v pôde pretrvávajú ešte dlhé roky, takže ak na záhone striedate druhy rastlín, určite by ste mali brať do úvahy ich toleranciu.

Citlivé látky okrem iného

Paradajky patria medzi najcitlivejšie rastliny. Na záhone nesedia len tak s hocikým. Nerozumejú si s a . Nesnažte sa pestovať paradajky v blízkosti . Ak ste pre paradajky vytvorili stanovište v skleníku, nevysádzajte v ich blízkosti žiadnu z vyššie uvedených rastlín.

Na druhej strane, hoci sa o ich neznášanlivosti voči paradajkám šíria chýry, pokojne vedľa nich vysádzajte papriky. Naopak, blízkosť papriky je pre paradajky prospešná.

Čo k nim vysadiť?

A ktoré z rastlín sú naopak vhodné pre paradajky a dokonca sa im darí? Uvidíte, že jablkám sa bude mimoriadne dariť. Okrem toho cesnakový zápach odradí cvrčky, ktoré rady útočia na paradajky, takže cesnak im poskytne aj prirodzenú ochranu. Paradajkám prospeje aj blízkosť , , a . Nemôžete sa pomýliť s .

Partneri nielen na tanieri

Paradajky a bazalka sa k sebe neuveriteľne hodia. Chuť bylinky zvýrazní sviežosť paradajok. Ale nenechajte sa pomýliť, okrem na tanieri spolu dobre fungujú aj v záhone. Bazalka pôsobí ako akýsi ochranný štít proti škodcom. Zároveň má dokonca vplyv na zlepšenie chuti a vône plodov paradajok. Keď teda hľadáte vhodné miesto pre bazalku, vždy ju vysaďte vedľa paradajok a máte vyhraté. Okrem toho potom môžete zbierať listy bylinky a plody jablka v rovnakom čase.

Zdroje: Záhradná záhrada, v ktorej sa pestujú paradajky, je v súčasnosti veľmi dobre dostupná: , , ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion