Sadenice papriky potrebujú doping. Pridajte im škrob, radí skúsený záhradník

Čo je škrob?

Rastliny vytvárajú polysacharid škrob (amylum) fotosyntézou a ukladajú ho vo forme škrobových granúl v zásobných orgánoch, ako sú hľuzy, korene a semená. Je to hlavná zložka zásoby energie, ktorú rastlina potrebuje na prebiehajúce biologické procesy. Rastliny, ktoré obsahujú najviac škrobu, sú zemiaky, ryža, kukurica, obilniny. Škrob sa široko využíva v potravinárskom a chemickom priemysle. Vyrába sa rozdrvením hlavnej suroviny a jej premytím. Je to čisto organická látka.

Škrob ako hnojivo

Škrob je prirodzeným doplnkom organických hnojív a podporuje zadržiavanie vody v pôde. Obsahuje dôležité minerálne látky dusík, fosfor a draslík. Najmä fosfor potrebujú rastliny na podporu vývoja koreňov a kvetenstiev.

Obohatenie pôdy škrobom

Škrob tiež vyživuje mykorízne huby, ktoré udržujú pôdu v dobrom stave. Rastliny, ktoré sú zasadené v substráte s dostatočnou sieťou mykoríznych húb, prosperujú lepšie, majú bujnejší a zdravší rast, sú odolnejšie voči patogénom, lepšie znášajú stres z presádzania, sú odolnejšie voči chorobám a ľahšie sa vyrovnávajú s nedostatkom vlahy.

Škrob pre papriky

Pri zakladaní papriky sa oplatí použiť škrob, aby sa zmiernil šok z presádzania. Naštartuje rýchlejší rast koreňového systému a posilní nadzemné časti rastliny. Papriky budú zdravšie a budú hojne rodiť.

Najlepší spôsob je pridať škrob do pôdy pod mladú sadenicu pri výsadbe. Stačí pol malej čajovej lyžičky. Ak už máte papriku zasadenú, posypte malú čajovú lyžičku škrobu okolo rastliny. Aby škrob nezostal na povrchu substrátu, prikryte ho asi centimetrom zeminy. Pomôže mu to dostať sa ku koreňom, ktoré rýchlo zosilnejú. Dobrý koreňový systém prispeje k lepšej výžive a príjmu vody. Môžete použiť rôzne druhy škrobov. Zemiaky však majú vyšší obsah fosforu, a preto sú vhodnejšie.

Kde ešte použiť škrob

Škrob môžete použiť pre izbové aj záhradné rastliny. Je skvelým dopingom pre papriky, paradajky a uhorky. Bujná úroda uhoriek si vyžaduje nielen výživu, ale aj podporu biologických procesov zapojených do fotosyntézy. Škrob môže pri tom všetkom pomôcť.

Škrobová voda

Okrem škrobu môžete použiť aj škrobovú vodu. Zmiešajte čajovú lyžičku škrobu v 200 ml studenej vody a roztok použite ako zápražku. Ďalšou alternatívou je neslaná studená voda z varených zemiakov, ryže alebo cestovín.

Všetko s mierou

Pri používaní škrobu na papriku, rovnako ako pri iných hnojivách, platí, že čím viac a častejšie, tým lepšie. Škrob v pôde pomáha chrániť fotosyntetické tkanivá rastliny, zlepšuje vývoj koreňov, stoniek a chlorofylu v listoch. Na druhej strane, predávkovanie môže spôsobiť, že v pôde sa začnú hnilobné procesy, ktoré zelenine neprospievajú. Je to polysacharid, ktorý môže priťahovať mravce a iný hmyz. Tie môžu rastlinám uškodiť.

Škrob je užitočným doplnkom organických hnojív. Môžete ho použiť na izbové rastliny, zeleninu a bobuľoviny.

Ak pridávate hnojivo do papriky, nikdy nenarušujte bezprostrednú oblasť okopávaním. Rastliny majú plytké korene. Ak sa narušia, v rastline sa spustia záchranné procesy. Tá potom všetku energiu venuje obnove koreňového systému, nie vývoju kvetenstva alebo plodov. Najlepší spôsob hnojenia je zalievanie.

Informačné zdroje: V prípade, že by ste sa chceli dostať do pôdy, môžete sa obrátiť s prosbou o pomoc: ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion