Skúsení záhradníci radia, čo pestovať: Poznáte zemiaky Belana alebo zeler Asterix?

Univerzálny zeler

Zeler Asterix F1 je vysoko výnosná prvá česká hybridná odroda určená na skorý jesenný zber. Má veľkú a okrúhlu hľuzu, ktorej väčšia časť vyčnieva nad zem a koreňový systém vyrastá len zo spodnej časti hľuzy. Cennou vlastnosťou je čistá biela farba dužiny a odolnosť voči tvorbe dutín. Keďže rastliny neobsahujú antokyán, dužina nemení farbu ani pri konzervovaní alebo zmrazovaní. Je všestranne použiteľná a hľuzy sa môžu bez problémov skladovať dlhú dobu.

Chrumkavý šalát

Ľadový šalát Larsen poteší všetkých milovníkov šalátu. Veď nie je nič lepšie ako misa chrumkavých, sladkých listov s dobrým dresingom, najmä keď ich je veľa. Táto nová odroda to všetko ponúka. Vytvára veľké, kompaktné, dobre uzavreté hlávky sviežej zelenej farby, z ktorých sa dá pripraviť šalát pre celú rodinu. Pestovateľov často odrádza nábeh na kvitnutie, a preto nepestujú letné odrody šalátu. Zvyčajne nie je možné pozbierať všetky hlávky naraz a keď sa o niekoľko dní oneskoríte, listy zhorknú.

Šalát Larsen je však veľmi odolný voči boľševníku, a preto je obľúbený najmä u malých pestovateľov. Netrpí okrajovým spálením listov a je odolný aj voči mšici koreňovej. Plochá spodná časť hlávok uľahčuje zber, vďaka čomu získate vysoký podiel prvotriednych hlávok. Ďalšou neoceniteľnou vlastnosťou tejto novej odrody je jej prispôsobivosť rôznym pôdnym podmienkam. Môžu sa o ňu preto pokúsiť aj tí, ktorí majú s pestovaním šalátu málo skúseností alebo s ním nemali veľké úspechy. Znáša nielen piesočnaté pôdy, ale aj ťažšie, ílovité pôdy.

Môže sa vysádzať a siať od polovice apríla do konca augusta. Konečná spona by mala byť aspoň 40×40 cm, pretože mohutné rastliny potrebujú pre dobrý rast a vývoj dostatok priestoru a svetla.

Skoré zemiaky

Belana je vynikajúca odroda zemiakov na skoré zbery. Vytvára veľmi pekné oválne hľuzy s hladkou žltou šupkou, plytkými očkami a sýtožltou dužinou. Netmavne ani surová, ani varená. Zemiaky majú vynikajúcu chuť a sú vhodné do šalátov, pretože si po uvarení zachovávajú pevnú konzistenciu podobnú lojovej. Ich varný typ sa označuje ako A/AB. Odroda je odolná voči chrastavitosti, odolná voči háďatku zemiakovému a má vynikajúcu chuť.

Viacúčelové struky

Vigna čínska (Vigna sinensis) sa pestuje pre svoje struky, ktoré sa dajú použiť podobne ako zelené fazuľky. Ak necháte semená dozrieť v strukoch, môžete ich použiť na klíčenie, čím získate hodnotnú a chutnú potravinu. Semená sa dajú tiež rozomlieť na prípravu kaše a pražiť, aby slúžili ako náhrada kávy. Metro má popínavú, holú stonku a dorastá do výšky 150 až 200 cm. Struky sú až meter dlhé, rovné alebo šabľovité, na povrchu hladké alebo žilkované. Semená obličkovitého tvaru sú 4 až 10 mm dlhé, biele, zelené, fialové až čierne. Predávajú sa tu v 6 g baleniach a sú nakladané.

Vzhľadom na tropický pôvod väčšiny druhov vigny je dôležité vysievať ju na slnečné stanovištia. Okrem tepla vyžaduje aj dostatok vlahy v pôde, na ktorej kvalitu inak nie je veľmi náročná. Predpokladom je však dobrá priepustnosť a skôr nižší obsah organickej hmoty – inak sa zelená nadzemná hmota nadmerne rozrastá. Pripravte pre rastlinu oporu.

Vigna ponúkne nielen zaujímavú zmenu v jedálničku, ale poslúži aj ako dekoratívna rastlina so záplavou štíhlych, podlhovastých strukov visiacich k zemi.

Mak s orechovým nádychom

Sokolský mak dodáva maku orechovú chuť. Preto sa používa v pekárenstve ako náhrada orechov. Rastliny sú pomerne vysoké, a preto menej odolné voči poliehaniu, a nemajú rady veterné stanovištia. Sú však produktívne a odolné voči hubovým chorobám.

Maky vyžadujú humózne pôdy s dostatkom vápnika. Nevhodné sú ťažké a zamokrené pôdy. Vhodnými štartovacími plodinami sú zemiaky, kôstkové ovocie alebo plodová zelenina. Dobrý zdravotný stav rastlín ovplyvňuje najmä včasná sejba a hnojenie. Vysievajte najlepšie skoro na jar do riadkov vzdialených 30 cm od seba. Po vzídení rastlín ich vyplete a udržiavajte povrch pôdy kyprý. V čase, keď sa vytvoria 3 až 4 listy, rozmiestnite rastliny 10 až 15 cm od seba. Môžete tiež ponechať hniezda po dvoch až troch rastlinách vzdialených od seba približne 25 cm. Počas vegetačného obdobia je nevyhnutné pleť a časté okopávanie. Maky vysádzajte na to isté miesto po piatich rokoch.

Odolné uhorky

Uhorka Alhambra F1 je jednou z najlepších uhoriek v súčasnom domácom sortimente. Dáva spoľahlivé, veľmi skoré a skutočne veľké úrody. Je to hrubá odroda, ktorú šľachtitelia odporúčajú do chladnejších oblastí. Prekvapivo dobré výsledky však poskytuje aj v teplejších klimatických podmienkach. Rastie na veľmi krátkych rastlinách a úroda je rovnomerná počas celého vegetačného obdobia. Plody sú štíhle, rovnomerne tvarované, tmavozelené a nehorké. Ďalšou výhodou tejto odrody je jej vysoká odolnosť voči plesni uhorkovej.

Uhorka vyžaduje teplé, hlinité, humózne pôdy – je to plodina prvého radu. Vzhľadom na slabší koreňový systém vyžaduje dostatok dostupných živín a vyvážený vlahový režim. Vhodnými štartovacími plodinami sú hrach, cibuľa, pór, fazuľa, červená repa, metla a ďatelinové zmesi. Zemiaky a jahody sú nevhodné. Uhorky sú tiež citlivé na rezíduá herbicídov, preto sa ich používaniu pred výsevom vyhnite.

Uhorky sa môžu vysievať od polovice apríla do polovice mája.

Jahody pre chladnejšie stanovištia

Jahoda Rumba je skorá, mrazuvzdorná, jednoplodová odroda, obľúbená pre svoje krásne lesklé, jasne červené plody. Sú šťavnaté, trvanlivé a majú veľmi dobrú chuť. Odroda je odolná voči chorobám a vhodná do chladnejších pestovateľských oblastí.

Záhony s jahodami by sa mali obnovovať po troch rokoch. Záhradkári sú zvyčajne limitovaní malou rozlohou záhrady, ale aj tu je možné striedať plodiny. Nepestujte jahody na jednom mieste príliš dlho alebo príliš skoro po sebe. Jahody jednostranne vyčerpávajú pôdu, množia sa choroby a škodcovia a pôda býva udupaná. Nevysádzajte jahody pod vzrastlé stromy – je tam príliš veľa tieňa a nedostatok vody a živín. Čiastočné zatienenie mladými stromčekmi alebo radmi kríkov je však prospešné, pretože chráni rastliny jahôd pred slnečným teplom a vetrom.

Tipy na pestovanie papriky

Za každú 5. až 6. rastlinu zatlčte kolík vysoký 1,5 až 1,8 m a potom rastliny pozdĺž radu podoprite 20 až 30 cm dlhým povrazom z oboch strán. Neskôr môžete natiahnuť ďalší povraz tak, aby bol asi 15 cm pod hlavným vrcholom. Bočné výhonky papriky neodstrihávajte.

Zalievanie závisí od vonkajšej teploty. Pri vysokých teplotách zalievajte raz za 3 až 4 dni, ale dôkladne, aby bol koreňový bal nasýtený vodou. V chladnom a daždivom počasí zalievajte raz za 7 až 10 dní. Chybou je polievať denne – buď rastlinu prelejete, alebo bude trpieť suchom, pretože budete polievať len hornú časť koreňov.

Rastliny by sa mali dôkladne a veľmi často hnojiť, najlepšie raz týždenne Kristalonom alebo Wuxalom a každý tretí týždeň vápenatým ľadom. Hnojte vždy mimo stonky a v dôkladne zavlažovanej pôde.
Paprika neznáša okopávanie, ktoré narúša koreňový systém. Namiesto tvorby plodov potom rastlina venuje energiu na regeneráciu koreňov, čím sa znižuje úroda.

Pri pestovaní v skleníku je dôležité vetranie. V chladnom počasí je však dobré upevniť v prednej časti skleníka plachtu vysokú asi 40 až 50 cm, aby korene netrpeli prievanom.

Tipy na pestovanie paradajok

Paradajky vyžadujú slnečné miesto v teplej hlinito-piesočnatej pôde. Nie sú náročné na predplodinu, ale vyhnite sa výsadbe na záhony, kde minulý rok rástli baklažány, t. j. zemiaky, paprika, baklažán a predovšetkým paradajky.

Paradajky veľmi dobre znášajú organické – maštaľné hnojivá, preto ich zaraďujeme do 1. radu. Hnojenie dusíkom by malo byť rozdelené do dvoch aplikácií. Prvá sa aplikuje počas základného hnojenia na jar a druhá v čase tvorby prvých plodov s výškou asi 2 cm. Veľkosť plodov priaznivo ovplyvňuje zásoba draslíka v pôde. Pre optimálny vývoj mladých rastlín je dôležitý aj obsah fosforu.

Zdroj: Časopis Receptář, ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion