Skúsení záhradníci vždy sadia papriky v pároch. Získajú lepšiu úrodu

Základné pravidlá úspešného pestovania papriky

Papriky sú spolu s paradajkami a uhorkami jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré by mal dobrý pestovateľ poznať, aby na konci svojho snaženia mohol zbierať kvalitné plody. Poďme si ich zopakovať:

  • Paprika pochádza z tropických a subtropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Teplo a voda sú jej základné životné podmienky.
  • Dôležité je dobré hnojenie. Paprike dodajte aj potrebné minerálne látky. Dusík pre tvorbu listov, fosfor a draslík pre vývoj koreňov, kvitnutie a dozrievanie plodov.
  • Prvé kvety odstráňte tesne pred výsadbou alebo po výsadbe do voľnej pôdy. Tým sa urýchli zakorenenie a zhrubnutie hlavného stonky sadeníc.
  • Zaštipujte bočné výhonky, ktoré zbytočne zaťažujú rastlinu.
  • Okolo papriky mulčujte. Udržíte tak nielen vlhkosť, ale aj teplo.
  • Pôdu v bezprostrednej blízkosti koreňového balu neuvoľňujte. Narušíte plytký koreňový systém. Rastliny prestanú vytvárať kvety a plody. Všetku svoju energiu by sústredili na regeneráciu koreňov.
  • Papriky potrebujú oporu a podviazanie, aby sa pod váhou úrody nezlomili.
  • Zrelé plody zbierajte pravidelne, aby ste podporili nasadenie nových kvetov a dozrievanie ďalších strukov.
  • Na konci sezóny vylomte nové kvety a malé papriky, ktoré nestihli dozrieť.

Pestovanie papriky vo dvojiciach

Skúsení záhradníci uprednostňujú túto metódu. Je obzvlášť užitočná pri pestovaní na vonkajšom záhone.

Papriky majú plytký koreňový systém. Jej zakorenenie v pôde je preto menej stabilné. Ak pestujete dve rastliny vedľa seba, majú kompaktnejší rast. Ich korene a výhonky sa pri raste navzájom prepletajú. Vytvoria si tak vzájomnú oporu.

Pri pestovaní vonku, kde sú papriky často vystavené veternému počasiu, by táto vzájomná opora medzi dvoma rastlinami nestačila, najmä ak majú na sebe veľkú úrodu plodov. Pre istotu ich podoprite napríklad pestovateľskou tyčou a postupne ich zviažte.

Pestovanie papriky bez vzájomnej opory

V skleníku, ktorý je bezveterný, nemusíte používať metódu párovej výsadby. Silnostenné druhy papriky a kapary, ktoré sa najčastejšie pestujú v skleníkoch, majú rozsiahlejší koreňový systém a hrubšie stonky. Sú to veľkoplodé odrody, ktoré majú v génoch silné materské rastliny. Opäť platí, že ich vyviazaním k opore pomôžete rastline priniesť úrodu.

Názory sa rôznia

Niektorí pestovatelia nepraktizujú metódu dvoch rastlín, a napriek tomu dosahujú veľké výnosy. Je to vec individuálnych preferencií. Ak si na pestovanie papriky vyberiete veterné miesto a splníte požiadavky na pestovanie, aj tak budete odmenení bohatou úrodou.

Informačné zdroje: Informácie o paprike, ktoré sa nachádzajú v zozname, sú uvedené v tabuľke č. 1,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion