Sucho v záhrade: Vsaďte na správne rastliny a nebudete musieť každý deň behať s kanvou!

Zbieranie každej kvapky dažďovej vody je dnes už samozrejmosťou, ale žiadna nádrž nie je bezodná. Väčšinu zeleniny nemožno pestovať bez zavlažovania, hoci spotrebu vody môžete znížiť rozumným zavlažovaním, starostlivosťou o pôdu a mulčovaním. Pri výsadbe kvetov a okrasných drevín je však možné predvídať a vybrať druhy, ktoré budú úplne nenáročné na vlahu.

Nevadí im málo vody

Rastliny, ktoré znášajú letné sucho a zimné mrazy, pochádzajú zo stepí Európy a Ázie, z vápencových hôr, kde voda rýchlo odteká, zo suchých skalnatých svahov Stredomoria a z amerických prérií. Oceánske prérijné rastliny, ako napríklad obľúbené ostrice, často kvitnú v druhej polovici leta až do jesene. Výborne dopĺňajú stepnú vegetáciu, ktorá kvitne častejšie na jar a začiatkom leta.

Medzi odolné rastliny patria trvalky, letničky, cibuľoviny, dreviny a polokroviny mnohých záhradných odrôd. Keď sa uchytia, vydržia celé leto bez zalievania. Ako to robia? Majú veľmi dlhé korene, ktoré môžu byť mnohonásobne dlhšie ako nadzemné časti, ktorými čerpajú vlahu zo spodných vrstiev pôdy. Zároveň krotia odparovanie vody z listov. Tie sú preto menšie, tuhšie, niektoré chránené drobnými chĺpkami alebo vrstvou vosku.

Rastlina nemôže úplne zabrániť vyparovaniu – keby uzavrela všetky prieduchy, zahynula by od hladu, pretože by nemohla prijímať oxid uhličitý, z ktorého pomocou slnka tvorí cukry. Existujú aj iné stratégie: niektoré rastliny sú vybavené zásobnými orgánmi, v ktorých zadržiavajú vlhkosť – napríklad cibule, zhrubnuté korene, hľuzy, odnože, stonky a listy slúžia ako zásobárne vlhkosti.

Výber druhov a príprava pôdy

Ak si vyberiete druhy pochádzajúce zo severoamerických prérií, budú spokojné s bežnou hlinitou záhradnou pôdou obsahujúcou dostatok humusu. Ten sa dodáva organickým hnojením, najmä kompostom. Humus umožňuje pôde účinne zadržiavať vlhkosť a zároveň umožňuje koreňom dýchať. Prérijné druhy nevyžadujú dokonale priepustnú pôdu. Ak nie je extrémne ťažká a ílovitá, stačí ju obohatiť kompostom.

Naopak, rastliny pochádzajúce z európskych a ázijských stepí, ako sú šalvia lúčna, mavunie, kavyl a cesnak, sú prispôsobené na prekonávanie ešte väčšieho sucha, rovnako ako rastliny zo skalnatých svahov Stredozemného mora, obľúbené polodreviny. Vyžadujú naozaj dobre odvodnenú pôdu – inak ich môže zahubiť najmä zimná vlhkosť. Najmä ťažšie, ílovité pôdy sa oplatí premiešať so štrkom, ktorého frakcia by mala byť medzi 5 až 16 cm. Ten môže slúžiť aj ako mulč. Vo vrstve hrubej 8-15 cm bráni rastu burín, chráni pôdu pred eróziou a teplotnými výkyvmi a uľahčuje absorpciu vody.

V zime alebo za daždivého počasia udržiava spodnú bázu rastlín suchú – ocenia to napríklad koreňové baly stredomorských bylín. Prérijné druhy, ako je napríklad naša pôvodná šalvia, však môžete mulčovať aj drevnou štiepkou alebo kompostom. Vrstva mulča však len potláča burinu. Preto by sa mal budúci záhon čo najlepšie odpleveliť vopred a zabudnuté alebo nové buriny včas odstrániť. Kým sa mladé rastliny nerozrastú, mohli by ich ohroziť.

Vyhnite sa však používaniu biologicky nerozložiteľných bariér, ako je napríklad netkaná textília. Tá síce môže uľahčiť starostlivosť o výsadbu v prvých rokoch, ale potom zmarí jej prirodzený vývoj. Lepšou alternatívou je lepenka, ktorá sa časom rozloží. Okrem toho sa vrstva mulča neoddelená od pôdy môže presadiť letničkami, ktoré veľmi pekne dopĺňajú trvalkové výsadby. Vzdialenosti medzi trvalkami a kríkmi by sa mali zvoliť podľa budúcej veľkosti rastlín (približne desať sadeníc na meter štvorcový pri druhoch bežnej veľkosti), pričom prázdne miesta by mali dočasne vyplniť letničky.

Vďaka odolným rastlinám bude záhrada krásna počas celej sezóny bez potreby zalievania. Navyše pomôžete hmyzu, ktorý sa z krajiny vytráca – motýle, včely, čmeliaky a iné drobné živočíchy sa budú tešiť z kvetov rovnako ako vy. Prérijné a prérijné kvety, ktoré najlepšie vyniknú v skupinách, môžu dopĺňať trávy, ktoré výsadbu zjemnia a roztancujú, keď zafúka vietor.

Aby tieto výsadby vynikli, mali by ste im poskytnúť dostatok priestoru, aspoň 10 m2. Stredomorské aromatické bylinky doplnené vhodnými trvalkami môžu vytvoriť očarujúce výsadby na menšom priestore. Všetky typy záhonov možno doplniť jarnými cibuľovinami, z ktorých väčšina má v lete pomerne nízku vlhkosť, letničkami a odolnými kríkmi. Väčšine suchomilných rastlín vyhovuje plné slnko, ale existujú aj druhy odolné voči suchu a tieňu.

Ako vytvoriť krásny záhon?

Väčšinu výsadby by mali tvoriť skupinové a pôdopokryvné druhy okorenené niekoľkými výraznými solitérmi. Ak skombinujete rastliny tak, aby sa navzájom dopĺňali výškou, tvarom, štruktúrou a dobou kvitnutia, záhon bude krásny po celý rok.

To sa ľahko povie, ale ťažšie vykoná. Pomôcť vám môžu konkrétne recepty na výsadbu. Mnoho návrhov na očarujúce záhony odolné voči suchu nájdete v knihe Hrdinovia suchých záhrad od krajinnej architektky Simone Kernovej. Kniha je tohtoročnou novinkou z vydavateľstva Grada. Dozviete sa v nej veľa užitočných informácií o záhradkárčení v čase klimatických zmien, nájdete v nej zoznam s popismi a ilustráciami rastlinných hrdinov. Autorka pochádza z Nemecka, od ktorého sa naše klimatické podmienky líšia len veľmi málo. A tu je jeden z mnohých receptov, ktoré kniha ponúka, na voňavý letný záhon.

Kľúčom k štruktúre záhonu je levanduľa lekárska. V pozadí je umiestnený ďalší poloker, perovskie lebedolistica. Žltý kontrast zabezpečuje rebríček. Hoci je krátkoveký, dobre sa semení a nikdy sa príliš nerozmnožuje. Nesmie chýbať ani šalvia – tu takmer kvitnúca, statná šalvia lesná a šalvia previsnutá.

Krovinový rámec tvorí kompaktný červenolistý drieň Thunbergov. Vysoký kosatec bradatý s veľkými kopijovitými listami v tomto čase už kvitne. Sporadicky sa vo výsadbe striedajú mak plocholistý a nevädza purpurová. Pre estetickú hodnotu aj koncom leta a na jeseň pribudol ešte nekvitnúci ihličnan lesklý a pomerne neskoro sa vyvíjajúci dochan psicový, známy ako bradáčik. Výsledkom je nepretržité kvitnutie od konca apríla do jesene.

Nákupný zoznam pre LETNÉ KVETENIE BLOOM pre cca 10 m2

3× dúška Thunbergova, Berberis thunbergii ‚Atropurpurea Nana‘

5× levanduľa úzkolistá, Lavandula angustifolia

1× Perovskia lebedolifolia, Perovskia atriplicifolia

3× rebríček obyčajný, Anthemis tinctoria

9× šalvia hájna, Salvia nemorosa ‚Caradonna‘

3× šalvia, Salvia verticillata ‚Purple Rain‘

3× Iris barbata elatior, kosatec ostrolistý

3× mak plocholistý, Eryngium planum

3× ľalia purpurová, Linaria purpurea ‚Canon J. Went‘

3 × Rudbeckia fulgida var. sullivantii ‚Goldsturm‘

3× dochan, Pennisetum alopecuroides ‚Hameln‘

Zdroj: Časopis Receptacle

admin/ author of the article
Loading...
GMZion