Trvalková lúka vyzerá úžasne: Môžete ju založiť v záhrade alebo aj na trávniku.

Ak chcete mať z okna výhľad na krásne rozkvitnutú letnú lúku, zaobstarajte si pestrú zmes letničiek, ktoré sú na tento účel určené. Na trhu je dnes veľa kombinácií, ktoré vo vašej záhrade predvedú tú najfarebnejšiu šou. Určite prilákate množstvo krásnych motýľov, ale aj včiel a čmeliakov.

Lúka s letničkami

Možno si myslíte, že stačí roztrúsiť po záhrade niekoľko kúpených semien. Nie je to tak. Musíte vynaložiť trochu úsilia. Musíte si založiť jednoročnú lúku v pripravenej pôde bez buriny. V prípade, že chcete vytvoriť lúku na trávnatej ploche, musíte ju najprv odstrániť. Pôdu poriadne prekyprite a pohrabte ju hrabľami.

Môžete zasiať

Ideálny čas na výsev lúky s letničkami je koniec mája až prvá polovica júna, keď už semená nebudú vystavené možným prízemným mrazom.

Ako založiť lúku?

Ak si kúpite osivo vopred, vždy ho skladujte na suchom mieste v uzavretých nádobách. Pred výsevom by ste mali vrecko dôkladne premiešať a potom zasiať do odplevelenej, vápenatej a urovnanej pôdy do hĺbky maximálne 5 mm. Pôdu pred výsevom nikdy nehnojte. Najprv rozdeľte semená na dve polovice a zasejte ich krížom-krážom. Tým sa zabezpečí rovnomerné rozloženie rastlín. Potom osivo opatrne zapracujte do pôdy pomocou hrabličiek a zľahka ho udusajte.

Ako sa starať o ročnú lúku?

Keď rastliny dosiahnu výšku približne 10 cm, mali by ste sadenice riadne opeliť a odstrániť všetku burinu. Ak semená vysejete riedko, nebudete mať toľko práce s ich vyrovnaním.

Zalievanie nie je náročné

Je dôležité, aby semená po zasiatí nevyschli, preto ich pravidelne pestujte, aby mali neustále dostatok vlahy. Dávajte však pozor, aby ste ich nepreliali. Keď zo semien vyrastú väčšie rastliny, nemajú už nadmerné nároky na zalievanie. Nikdy ich však nenechajte dlhodobo vyschnúť. A z ktorých letničiek si môžete vybrať?

Ambrózia obyčajná

Je to dvojročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 30 až 100 cm a má výrazné modré kvety od mája do septembra. Tie však uvidíte až v druhom roku. V tomto roku vás však potešia krásne listové rozety. Je to dokonca liečivá rastlina, ktorá sa môže používať pri kožných problémoch, reumatizme a kŕčových žilách.

Chrastavec

Táto trvalka je vysoká 10 až 30 cm a zvyčajne kvitne od júna do októbra. Môžete ju poznať pod názvom slzy Panny Márie, sväté slzy alebo divý klinček. Rastlina nemá rada vápenatú pôdu. Táto lúčna kvetina má aj liečivé vlastnosti. Ak ste prechladli alebo máte rozstrapatené nervy, dajte si šálku zimolezového čaju.

Chrpa

Je veľmi obľúbená a pomerne známa pre svoje typické ružovomodré vlnité kvety, ktoré kvitnú počas celého leta. Táto trvalka zvyčajne dorastá do výšky 40 až 120 cm. Chrpa vás odmení svojimi bohatými kvetmi, ak jej poskytnete slnečné miesto.

Kohútik lekársky

Je rovnako známa ako vyššie uvedená chrpa a často sa s ňou stretnete vo voľnej prírode, kde kvitne od mája do júla krásnymi ružovými kvetmi. Možno to neviete, ale chrastavec je aj liečivá rastlina, ktorá výborne účinkuje pri vredoch predkolenia, expektorácii a je veľmi účinným antireumatikom.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion