Uhorky: skúsený záhradník zozbiera obrovskú úrodu z obyčajných PET fliaš. Pozri .

Zdroje: ,

Vyvýšený záhon, funkčná štruktúra a zavlažovanie z PET fliaš

Zaujíma vás, ako sa darí skúseným pestovateľom a ako vyzerá ich úroda? V poslednom čase sa na internete objavilo množstvo videí a návodov z Ázie. Úrody tamojších farmárov a záhradkárov sú niekedy úplne fantastické, ale treba povedať, že pri použití rovnakých metód budú výsledky u nás o niečo horšie.

Napriek tomu sa takéto návody oplatí pozrieť. Koniec koncov, každý dobrý nápad sa počíta a mnohé z nich, spolu s pestovaním uhoriek pomocou PET fliaš, nájdete na kanáli YouTube DIY Garden Ideas. DIY doslova znamená „urob si sám“ a pod touto skratkou nájdete všetko pre domácich majstrov a kutilov.

Od semienka po úrodu uhoriek

Vertikálne pestovanie uhoriek určite nie je novinkou. Autor videa však ukazuje celý proces a pestovanie od úplného začiatku, resp. od výsevu.

Priesvitné plastové poháre sú určite dobrou nádobou na výsev. Môžete tiež recyklovať kelímky od jogurtov alebo iné, ktoré sú perforované, aby voda mohla voľne odtekať.

Ďalším trikom je vytvorenie záhonu na sadenie. Ako vidíte, podmienky na pestovanie neboli ideálne, preto pestovateľ jednoducho a tiež pomerne rýchlo vytvoril nízky vyvýšený záhon, spevnený len nevysokou plastovou ohrádkou v rohoch, ktorú po stranách držia kolíky a upevňujú plastové úväzy. Je potrebná dostatočne vysoká vrstva pôdy, hoci uhorky nezakoreňujú veľmi hlboko.

Čo potrebuje uhorka? Živiny a zalievanie z PET fliaš

Po vysadení uhoriek je potrebné pôdu dobre zaliať a mulčovať. Mulčovanie nie je nevyhnutné, ale je samozrejme užitočné všade tam, kde chcete zabrániť odparovaniu vlhkosti.

Jednoduchá konštrukcia z niekoľkých bambusových tyčí s riedkou sieťou z povrazov poskytne uhorkám dostatočnú oporu. Ani trojuholníkový tvar nie je náhodný. Nielenže sa uhorky budú dobre držať, ale ťažké plody budú „padať“ do strednej voľnej časti, čo k nim umožní dobrý prístup. Aký zmysel má však koryto v strede záhonu?

Práve sem autor umiestnil organické zvyšky, hnojivo a kompost, ktoré aj prelieval, a keďže je toto koryto v strede, voda z neho bude presakovať do strán k rastlinám, ktoré sa k nemu pomaly zakorenia.

Keď je zabezpečená výživa, je čas aj na zalievanie. Kvapková alebo kvapková závlaha môže vyzerať všelijako. V tomto príspevku ide o jednoduchú závesnú nádrž z 2l PET fliaš, z ktorej voda pomaly odteká cez kvapkač ku konkrétnej rastline.

Zálievka však môže odtekať aj z jednej vyššie položenej nádrže, z ktorej bude okolo celého záhonu viesť jedna perforovaná hadica.

Sofistikovanejšie zariadenie môže pracovať napríklad aj so záhradným počítačom, ktorý v podstate len otvorí prívod vody do záhonu v nastavenom čase. Tieto zavlažovacie počítače sú veľmi primitívne, fungujú na batérie a vydržia niekoľko sezón.

Aj keď sú tieto typy zavlažovacích systémov veľmi praktické a funkčné, ich občasná kontrola je tiež nevyhnutná. Vodu je potrebné dopĺňať, ale čo je dôležitejšie, treba ju aj kontrolovať, či sa skutočne vypúšťa.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion