Väčšina Čechov pestuje tulipány nesprávnym spôsobom a nekvitnú. Kde je chyba?

Začalo to v Prahe?

Latinský názov tulipa a český tulipán pravdepodobne vznikli z tureckého slova tülbend, čo v preklade znamená turban. Odkazuje teda na podobnosť kvetu so smotanovou pokrývkou hlavy. V 16. storočí sa tulipány hojne pestovali v Osmanskej a Perzskej ríši. V roku 1554 poslal rakúsky veľvyslanec pôsobiaci na sultánovom dvore niekoľko cibuliek, ktoré boli pravdepodobne prvýkrát vypestované v Prahe.

Holandsko ako tulipánová veľmoc

V roku 1593 sa tulipány dostali do Holandska, kde sa im darilo vďaka piesočnatej pôde. Krížením získali šľachtitelia nové farby a tvary kvetov, ktoré vzbudili zaslúžený obdiv. Žiarivé kvety boli cenené a pestovatelia netušili, že tieto tulipány sú v skutočnosti choré, nakazené vírusmi. V 20. a 30. rokoch 17. storočia vypukla doslova tulipánová horúčka – do roku 1629 bolo vyšľachtených 150 odrôd a ceny cibuliek už dosahovali neuveriteľné hodnoty. Čoskoro sa však aj nové cibuľky tulipánov premnožili a v roku 1637 ich ceny náhle klesli. Holandsko však zostalo krajinou tulipánov dodnes.

Niektoré tulipány nevyzerajú ako tulipány

Tulipány pochádzajú najmä z podhorských a stepných oblastí od Turecka po západnú Čínu, pričom najviac ich rastie v Strednej Ázii. Je známych viac ako 100 druhov. Pôvodné botanické druhy sú však menšie, nenápadné rastliny a nepodobajú sa vysokokultúrnym tulipánom. V skutočnosti ich mnohí ľudia ani nepovažujú za tulipány, keď ich vidia.

Botanické tulipány

Takto sa nazýva pôvodný druh. Rastliny sú často vysoké len asi 20 cm a ich pomerne malé kvety kvitnú v apríli. V záhrade sa hodia najmä do skaliek; potom do rôznych nádob, v ktorých dobre prezimujú. Najčastejšie pestované druhy sú Tulipa biflora, T. humilis, T. pulchella, T. tarda, T. turkestanica, T. urumiensis, T. violacea.

Medzi hybridmi botanických tulipánov existujú tri početné skupiny. Jemnejšie hybridy Kaufmanniana kvitnú už v apríli, takmer súčasne nasledujú hybridy Fosteriana s veľkými, často červenými kvetmi a potom hybridy Greigii, ktoré sú rozpoznateľné podľa fialovo pruhovaných alebo škvrnitých listov. Tieto hybridné botanické tulipány sú už svojím vzhľadom veľmi podobné záhradným tulipánom.

Tulipány pre skalky

Do skaliek sú vhodné len tie najnižšie. Všetky botanické tulipány majú otvorené kvety len vtedy, keď svieti slnko. Nie sú preto vhodné na rezanie do vázy ani na rýchlenie. Pestovateľovi však ponúkajú aj mnohé výhody. Môžu byť vysadené na tom istom mieste niekoľko rokov bez toho, aby sa museli každý rok začiatkom leta zberať, sú takmer bez vírusových ochorení a ľahko sa hnoja.

Záhradné tulipány

Početné odrody záhradných tulipánov sú rozdelené do jasných skupín podľa tvaru kvetu, výšky rastliny a doby kvitnutia. V rovnakom čase ako neskoršie botanické tulipány kvitnú skoré jednokveté a plnokveté tulipány vysoké približne 30 cm. Sú vhodné na pestovanie v záhrade a na rýchle pestovanie v nádobách. Niekoľko dní po nich, začiatkom mája, zaplavia záhrady vyššie – 40 až 50 cm – záhradné tulipány bežného klasického tvaru, v obchodoch známe ako tulipány Triumph a Darwinove tulipány.

Najlepšie sa však pestujú a rozmnožujú Darwinove hybridy. Tieto energické tulipány majú pevné stonky a dosahujú výšku až 70 cm. Obdobie kvitnutia po polovici mája dopĺňajú ľaliovokveté tulipány s úzkymi okvetnými lístkami, papagájové tulipány so zvláštne zakrivenými kvetmi, strapcovité tulipány so štrbinovitými okrajmi kvetov a plnokveté a jednoduché neskoré odrody. K čoraz častejšie pestovaným kuriozitám patria tulipány s bielymi alebo žltými pruhovanými listami, zeleno kvitnúce odrody alebo tulipány s viacerými kvetmi na jednej stonke.

Na jar im doprajte vlahu a výživu

Čoskoro po roztopení snehu sa na povrchu pôdy objavia rastúce končeky so zvinutými listami. To je najlepší čas na rovnomerné rozsypanie plného granulovaného hnojiva. Na pôdach dobre zásobených živinami postačí aj jednozložkové dusíkaté hnojivo. Rozumná dávka je približne 40 g na 1 m2. Keď sa objavia púčiky, môžete hnojenie zopakovať s nižšou dávkou.

Uvedené platí pre skupinu záhradných tulipánov a vysokošľachtené hybridy botanických tulipánov. Nízke botanické druhy v skalkách nehnojte. Pri hnojení tulipánov s už vyvinutými listami aplikujte hnojivo tak, aby sa nedostalo do pazúch listov, ktoré môžu popáliť. Ak sa tam dostane, rastliny okamžite umyte prúdom vody.

Na jar je zvyčajne dostatok vlahy. Pôda však môže byť často suchá už koncom apríla. Vtedy neváhajte tulipány dôkladne zaliať – nestačí len pokropiť listy. Keď je vody dostatok, rastliny rastú do výšky, majú väčšie kvety a nové cibuľky. Tulipány vytvárajú nové cibuľky každý rok.

Hneď ako to štruktúra pôdy umožní, rastliny poriadne okopte. Po zime kyprá, neprevzdušnená pôda prispieva k rozvoju hubových chorôb.

Tulipány vo váze

Ak si chcete do vázy nakrájať tulipány, urobte tak skoro ráno. Odstráňte ešte zatvorené púčiky a na rastline ponechajte spodné najväčšie listy. Dávajte si pozor na možnosť prenosu vírusovej varieté záhradnými nožnicami. Odrezané tulipány môžete niekoľko dní skladovať v chladničke pri teplote tesne nad bodom mrazu bez vody. Musia byť pevne zviazané do zväzku, obalené jemným papierom a položené vodorovne. Po vybratí z chladničky obnovte rez a tulipány zalejte.

Domáce rýchlenie

Existuje viacero spôsobov, ako získať kvety tulipánov skôr, ako sa rozvonia. Zahŕňajú kombinácie presne udržiavaných teplôt, ktorým sú vystavené nezakorenené aj zakorenené cibule. Okrem toho sa tieto postupy líšia od odrody k odrode. Na úspešné domáce rýchlenie je najlepšie zasadiť veľké cibule v septembri do nádoby alebo väčšej misky v skupinách po troch až piatich, pričom špičky musia vyčnievať zo zeme. Nádoby zasaďte do pôdy v záhrade a zalejte. Keď je v januári búrka, vyberte ich a premiestnite do miestnosti s teplotou približne 15 °C.

Starostlivosť o cibuľky po odkvitnutí a ich zber

Kvety odstráňte hneď, ako začnú na záhone opadávať okvetné lístky (tzv. deadheading), ale stonky ponechajte. Zbytočná tvorba semien rastliny výrazne oslabuje a hmotnosť novovytvorených cibuliek klesá o 10 až 20 %. Nemá zmysel pestovať tulipány zo semien – kvitnú až po šiestich rokoch od výsevu a väčšinou sú nekvalitné.

Čakanie na úrodu si vyžaduje trpezlivosť. Listy už nevyzerajú najlepšie, ale nemôžete ich odstrániť. Rastlina ich zúfalo potrebuje, pretože sa práve tvoria nové cibuľky. Nemožno odporučiť ani metódu vytrhávania odumretých rastlín a ich presádzanie na iné miesto. Aj pri veľmi opatrnom presádzaní sa poškodia korene a cibuľky sa nebudú správne vyvíjať. Až po polovici júna je vhodný čas na zber cibuliek, ktoré už zhnedli. Neskôr sa v pôde rozštiepia a ťažko sa hľadajú. Počas jarného vegetačného obdobia sa pôvodné cibule premenia na dve až päť nových cibúľ rôznych veľkostí. Kvitnú tie okrúhle, nie ploché.

S výnimkou botanických tulipánov sa odporúča cibuľky každý rok vytiahnuť z pôdy a presadiť, najlepšie na iné miesto v záhrade. Ak to neurobíte jeden rok, veľa sa toho už nestane, ale v ďalších rokoch bude porast príliš prehustený a rastliny a kvety čoraz slabšie.

Tip: Plochu, ktorá zostane voľná po zbere, môžete ešte v ten istý deň presadiť zrelými sadenicami už kvitnúcich letničiek. Vďačné sú marhuľa (Tagetes), agerát (Ageratum), antirín (Antirrhinum), lobelka (Lobelia), gazánia (Gazania), portulaka (Portulaca), verbena (Verbena) a mnohé ďalšie.

Ako ich správne skladovať?

Aj počas obdobia vegetačného pokoja je cibuľa svojím spôsobom živá. Vytvárajú sa v nej zárodky ďalších kvetov a ich vývoj je pomerne citlivý na teplotu. Po vyrezaní cibúľ v tenkej vrstve ich opatrne rozložte na tienistom, vzdušnom mieste, ideálne s prievanom, nie vo vyhrievanej pôde. Najmä ak zberáte za daždivého počasia, dávajte pozor na spálenie.

Po troch týždňoch rozdeľte trsy cibuliek jemným krútením od seba. Cibuľky, ktoré sú zhnité alebo poškodené, po vytrhnutí bezohľadne zlikvidujte. Roztrieďte ich podľa veľkosti. Budúci rok budú kvitnúť cibuľky s obvodom aspoň 9 cm, ktorý sa dá zmerať krajčírskym metrom na tréning oka. Menšie cibuľky budú kvitnúť len v skupinách ľaliovníkov a botanických tulipánov.

Skladujte ich v dobre vetranej miestnosti s teplotou do 20 °C. Nikdy nie v nepriepustných fóliových alebo mikrotunelových obaloch. Ak dodržíte vyššie uvedený postup, zvyčajne nie je potrebné cibuľu nakladať.

Keď je čas sadiť

Tulipánom sa najlepšie darí na plnom slnku. Zatienenie spôsobuje, že sa cibuľky rozťahujú a poľahnú. Rastú v akejkoľvek priemernej záhradnej pôde. Ideálna je humózna hlinito-piesočnatá pôda, ktorá je vhodná na rast aj na ľahký zber. Pred výsadbou obohaťte pôdu dobre zhnitým kompostom s neutrálnou pôdnou reakciou.

Vhodný čas na výsadbu je od konca septembra do začiatku novembra. Pôdu spracujte do hĺbky rýľa. Cibuľky sa nesmú umiestňovať do tvrdej pôdy. Pre jemné cibuľky, ktoré majú obvod viac ako 13 cm, je vhodná hĺbka 18 cm nad základňou cibuľky. Menšie cibule (napr. botanické druhy) vysádzajte plytšie, ale aspoň 10 cm hlboko.

Výsadba do radov môže v inak nepravidelne usporiadanej záhrade vyzerať neprirodzene, ale je takmer nevyhnutnosťou, ak nechcete pri zbere poškodiť príliš veľa cibuliek. Vhodné sú riadky, ktoré sú šikmé, a teda z pohľadu pozorovateľa nenápadné. Minimálna vzdialenosť medzi riadkami, ktorá umožňuje okopávanie, je 20 cm, širšie riadky sú lepšie. Cibuľky vysádzajte minimálne 10 cm od seba.

Pozor na hlodavce!

Hlodavce predstavujú pre vysadenú cibuľu veľké nebezpečenstvo. Ochrana jednotlivých cibúľ je prácna. Osvedčili sa však perforované a prípadne poškodené veľké plastové nádoby. Spoľahlivou ochranou je aj dohľad mačiek. Zalievanie nie je hlavným problémom, ale je potrebné len v obzvlášť suchom počasí. Zimná ochrana pri tulipánoch zvyčajne nie je potrebná, pretože zvyčajne dobre prezimujú.

Dobrá je pôsobivá kombinácia tulipánov s dvojročnými rastlinami, ako sú sirôtky, zabudničky alebo sedmokrásky. Cibuľky vysádzajte riedko na jeseň a zároveň nad ne vysádzajte sadenice týchto rastlín.

Ako ich chrániť pred chorobami?

Ak chcete mať krásne a zdravé tulipány, často obchádzajte záhon s lopatkou. A keď sa vám niečo nepáči, neváhajte to použiť. Samozrejme, choré tulipány odstráňte spolu s cibuľkami. Ak je stonka zlomená, usilovne kopte, kým cibuľku nenájdete. Potom ich nedávajte do kompostu, ale dôkladne ich zlikvidujte. Iba toto starostlivé vyberanie zabráni rozmnoženiu hubových a vírusových chorôb, ktoré by tulipány nakoniec zahubili. Oneskorene rastúce rastliny so skrútenými listami sú obzvlášť choré.

Vírusová variabilita v českých záhradách

Potom tie, ktoré boli pôvodne červené, fialové, oranžové alebo ružové, ale teraz sa toto základné sfarbenie strieda s bielym alebo žltým pruhovaním. Ide o veľmi nebezpečnú a všadeprítomnú vírusovú pestrofarebnosť tulipánov, ktorú prenášajú mšice len s krátkou dobou sania.

Chemické postreky by bolo potrebné opakovať mnohokrát. Skutočnosť, že bol tulipán napadnutý vírusovou pestrosťou, nie je hneď zrejmá. V roku prenosu choroby rastlina normálne kvitne. V nasledujúcom roku sa spomínané pruhovanie objaví celkom pekne a až v ďalšom roku sa veľkosť kvetu a celej rastliny zmenší. Choré tulipány sa však naďalej množia delením a v zanedbaných záhradách možno vidieť celé trsy drobných virulentných kvetov. Medzi tulipánmi existujú značné rozdiely, pokiaľ ide o náchylnosť na túto chorobu. Najviac sú postihnuté tulipány ľaliovokveté, papagájovokveté, plnokveté, trepľovokveté, jednoduché neskoré tulipány. Vo všeobecnosti sú na túto chorobu náchylnejšie neskoré tulipány.

Zdroj: Slovenská agentúra pre výskum a vývoj.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion