Väčšina ľudí v suchom počasí zle zalieva zeleninu a stráca úrodu

Záhrada bez vody je ako auto bez paliva. Ak svojim záhonom, záplatám a kvetináčom nedoprajete očakávaný prídel H2O, vydrží to len chvíľu. Pri dlhšej prestávke však začnú chradnúť a vidina úrody je tá tam. Každá rastlina má iné požiadavky na zalievanie. Veľkú úlohu zohráva počasie (čím je teplejšie, tým je smädnejšia), miesto pestovania, kvalita pôdy, ale aj nádoba, v ktorej zelenina nakoniec „žije“.

Kto najviac smädí?

Všeobecne sa hovorí, že zelenina s veľkými, mäkkými listami – tekvica, uhorka alebo cuketa – je najväčším smädníkom. O väčší prídel vody sa hlásia aj sadenice s plytkými koreňmi, napríklad papriky. Nech už máte v záhrade akúkoľvek zeleninu, doprajte jej dostatok vlahy. Najmä počas horúcich dní, keď je potrebné pôdu dôkladne zavlažiť, aby sa dostala ku koreňom.

Na zavlažovanie menších plôch postačí záhradná kanva (bez ružice), zatiaľ čo hadica osvieži väčšiu časť záhrady. Ale pozor: prúd vody by nemal byť príliš silný, aby ste nepoškodili krehké listy a stonky rastlín. Ani príliš studená. Studený „dážď“ môže zastaviť rast rastlín a vy (aj keď ste sa snažili polievať poctivo) budete na úrodu čakať len dlho a zbytočne dlho.

Kedy a ako zalievať

Sadenice zeleniny zalievajte vždy ráno a večer, nikdy nie cez deň. Prečo? Pretože kvapky vody pôsobia na rastliny ako lupa. Priťahujú k nim slnečné lúče, ktoré rastlinu nielenže pripravia o vlahu, ale ju aj spália. A práve vtedy polievanie na poludnie viac škodí ako pomáha. Z pohľadu záhradníka je najlepšie polievať ráno, keď sú listy sadeníc zeleniny suché a nehrozí zbytočné riziko vzniku plesní. Pri polievaní večer buďte opatrní a zamerajte sa len na korene. Ak pokropíte zelené časti rastlín, hrozí, že v noci, keď je teplota nižšia, nevyschnú. Vaša zeleninová úroda by potom mohla padnúť na oltár plesní. A to by bola škoda.

Pozor na piskľavých!

Niektoré druhy zeleniny sú veľmi citlivé na posypanie. Napríklad mrkva znesie akýkoľvek dážď, ale uhorky a paradajky sú veľmi citlivé na kropenie zhora. Preto ich mnohí záhradníci pestujú v krytom skleníku alebo polytuneli. Odborníci tvrdia, že zalievanie by nemalo byť ani príliš veľké, ani príliš malé. Ide o to, aby zelenina dostala závlahu, ale nestála vo vode. Uhorky sú vraj produktívnejšie, ak sú vo vlhkej, bahnitej pôde. Opak je však pravdou. Blatisté bahno odrezáva korene od kyslíka a rastlina môže mať problémy. Preto okrem striešky, ktorou zalievame korene, nezabudnite zalievať aj pôdu okolo zeleniny.

Zdroje: Záhradné rastliny, ktoré sa nachádzajú na území Slovenska, sa môžu stať zdrojom informácií o pôde, ktorá sa nachádza na území Slovenska:

admin/ author of the article
Loading...
GMZion