Väčšina ľudí viaže uhorky zle. Skúsený záhradník radí krok za krokom

Uhorky sú jednou z najobľúbenejších a zároveň najvýnosnejších druhov zeleniny v našich záhradách. Často sa tvrdí, že uhorky sú úplne nenáročná zelenina, že ich bez problémov zvládne vypestovať aj začiatočník. Nie je to veľmi pravda, každá zelenina si vyžaduje starostlivosť a pozornosť, ale začiatočník to zvládne, ak dodrží niekoľko základných rád.

Viazanie uhoriek

Ako zvinúť uhorky? Existuje niekoľko základných osvedčených metód. Ak pestujete uhorky v skleníku alebo polytuneli, záhradníci zvyčajne volia systém viazania pomocou povrazu alebo lana, ktoré sa ukotví do vrchnej konštrukcie.

Ak pestujete uhorky na záhone, dobre fungujú konštrukcie z latiek alebo rovnejších konárov, do ktorých sa rastliny uhoriek vplietajú, aby ich viedli nahor.

Sieťka na karí

Ak máte drôtenú sieťku na karí, použite ju. Toto je optimálna a osvedčená metóda! Môže byť opretá šikmo o stenu, môže byť priviazaná ku kolom zatĺkaným do záhonu alebo môže byť položená vodorovne na niekoľkých koloch tak, aby boli uhorky aspoň 30 – 40 cm nad povrchom záhonu.

Ak budete pestovať uhorky vo veľkých kvetináčoch na balkóne, postačí hrubší konár vložený do kvetináča, okolo ktorého budete uhorky vyväzovať smerom nahor.

Viazanie uhoriek, nech už zvolíte akýkoľvek spôsob, spolu s čistením rastlín od prebytočných listov, aby mohol medzi uhorkami voľne prúdiť vzduch, sú základnými radami, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nebezpečenstvu nákazy uhoriek. Vaše rastliny potom budú žiť oveľa dlhšie a tomu bude zodpovedať aj množstvo kvalitnej, zdravej a čerstvej zeleniny, ktorú budete zbierať.

Ako pestovať uhorky?

Uhorky možno pestovať v skleníku alebo pařenisku, ale aj na záhone a dokonca aj na balkóne. Na svoj rast potrebujú slnko, vodu a živiny.

Uhorky sú citlivé na správne zavlažovanie. Potrebujú pravidelné zavlažovanie, ale dbajte na to, aby koreňový systém nebol premočený. Zároveň, a to je veľmi dôležité, sa pri zalievaní uhoriek vyhnite polievaniu listov. Ľahko sa tak stane, že vašu zeleninu napadne pleseň – najväčší nepriateľ uhoriek.

Ako sa vyhnúť plesni uhoriek?

Aby ste sa vyhli tomuto riziku, mali by ste dodržiavať niekoľko základných zásad:

  • Uhorky zalievajte až ku koreňovému systému. Vyhnite sa mokrým listom.
  • Uhorky sú plazivá zelenina s bohatými listami. Čím viac listov tvorí skutočnú „džungľu“, tým väčšie je riziko napadnutia hubami.
  • Ak je to možné, nenechávajte uhorky plaziť sa po záhone. Uviažte ich! Ide o základnú prevenciu, ktorá môže vašim uhorkám pomôcť vyhnúť sa plesniam. Táto starostlivosť výrazne predĺži ich životnosť (a tým aj množstvo úrody).
  • Pravidelne kontrolujte rastliny uhoriek. Ak zistíte príznaky plesne, neváhajte takéto listy odrezať a zlikvidovať. Nedávajte ich napríklad do kompostu. Plesne musia ísť rovno do koša.
  • Z rastlín uhoriek odstráňte prebytočné lístie. Dodržiavajte pravidlo, aby medzi rastlinami mohol prúdiť vzduch. Aj to je dôležité bezpečnostné opatrenie.

Prečo uhorky?

Existuje mnoho dôvodov, prečo sú uhorky také obľúbené. Majú nízku energetickú hodnotu (čo ocenia tí, ktorí si starostlivo strážia svoju hmotnosť). Uhorky obsahujú až 96 % vody. To znamená, že ich konzumácia významne prispieva k hydratácii. Obsahujú vitamíny C, K, B5 a A, ktoré sú tak dôležité pre správnu funkciu organizmu, a minerálne látky ako draslík, horčík a meď. Uhorky sú bohaté na vlákninu, ktorá pomáha udržať pocit sýtosti po jedle, a obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a môžu znižovať riziko niektorých chronických ochorení.

Informačné zdroje: Ovocie a zelenina: , ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion