Výsadba sadeníc zeleniny pre úplných začiatočníkov. Nerobte zbytočné chyby

Sadenice vysádzajte podvečer

  • Na výsadbu je najlepšie zvoliť zamračený deň alebo podvečer.
  • Pri výsadbe by sa mali sadenice dostatočne zalievať, aby im stres z presádzania čo najmenej uškodil.
  • Opatrne vyberte plastový kvetináč, v ktorom sadenice zvyčajne zakoreňujú. Ak sa kvetináč nechce uvoľniť, zľahka s ním pohnite; ak to nepomôže, oddeľte koreňový bal od stien nožom. Silnejšie sadenice môžete uchopiť za stonku tesne nad koreňovým balom, ale šetrnejšie je uchopiť samotný koreňový bal a poklepať ho do dlane – stonka sa nesmie poraniť.
  • Pri väčšine druhov zeleniny je chybou sadiť príliš hlboko – nezasahujte listy ani ich spodnú časť. Napríklad šalát a kaleráb vysádzajte len po koreňový krčok. Pri výsadbe očkovaných uhoriek nezasahujte do miesta očkovania, aby očkovaná časť sadenice nevypustila korene – stratili by ste výhodu očkovania na silnú podnož. V prípade neočkovaných uhoriek naopak hlbšia výsadba nevadí, pretože uhorky zakoreňujú aj zo stonky. To isté platí aj pre paradajky, ktorým hlboká výsadba veľmi prospieva; môžete do nej zahrnúť celú stonku, ale bez listov – spodný treba odstrániť.

Pôda by mala korene pevne objímať

  • Po vykopaní jamy do nej nalejte vodu a nechajte ju vsiaknuť – pôda pod sadenicou nesmie byť suchá. Pred zasypaním zeminy dôkladne zalejte napoly zakrytú sadenicu. V nasledujúcich dňoch, ak sú suché a teplé, zalievajte len každý druhý deň a intervaly postupne predlžujte. Denným postrekom sa zavlaží len povrch pôdy a ku koreňom sa nedostane. Ak by ste zalievali denne tak, aby sa dostala do hĺbky, vlahy by bolo príliš veľa. Najmä ak pôda nie je dostatočne priepustná, korene by mohli trpieť nedostatkom vzduchu.
  • Pôda by mala korene pevne objímať. Vzduchové vrecká neprospievajú rastu a zakoreneniu a tiež znižujú stabilitu rastliny. Preto pôdu okolo sadenice dôkladne utužte.
  • Priestor medzi sadenicami prikryte ľahkou vrstvou čerstvo pokosenej trávy, ktorá chráni a mierne zohrieva pôdu a priťahuje dážďovky, ktoré potom pôdu prevzdušňujú a hnoja. Mulčovanie tiež chráni vlhkosť, potláča burinu a prispieva k tvorbe humusu. Ak sa obávate slimákov, mulčujte sušenou trávou, slamou alebo kompostom, ktorých tmavá farba priťahuje slnečné teplo, prospieva rastlinám a neposkytuje úkryt slimákom.

Extra tip

Dodržiavajte optimálne rozostupy: vhodný základ pre paradajky, baklažány, väčšie papriky, ružičkový kel, brokolicu a karfiol je 50×60 cm. Pre červenú repu, fenikel, kaleráb alebo kaleráb stačí 30 x 30 a pre šalát, špenát, bazalku alebo petržlen je 20 x 20 cm tak akurát.

Zdroj.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion