Zakročte proti plesni na uhorkách a paradajkách už teraz. Úžasnou prevenciou je huba

Huby

Plesne sa tvoria a šíria vo vlhkom prostredí. Paradajky sú najčastejšie postihnuté plesňou zemiakovou (Phytophthora infestans). Dá sa rozpoznať podľa belavého sivého povlaku na spodnej strane listu. Na povrchu sa tvoria žlté až hnedé škvrny. Huba preniká hlboko do rastlinného tkaniva a môže byť pre rastlinu smrteľná. uhorky trpia perenosporou (Perenospora cubensis) – plesňou uhoriek. Infekcia sa šíri vo vlhkom prostredí. Listy napadnutej rastliny sú žltkasté až hnedasté škvrnité s výrazným žilkovaním. Ak je infekcia rozsiahla, listy majú uschnutý vzhľad. Pleseň uhoriek sa podobne ako pleseň rajčiakov vyvíja najmä na spodnej strane listu.

Opadané uhorky

Svrab je plesňové ochorenie, ktoré nie je závislé od vlhkosti. Potrebuje teplo, vzniká na povrchu listov a preniká do listového tkaniva, kde sa živí bunkovou šťavou. Jej spóry sa šíria vetrom a hmyzom.

Prevencia je nevyhnutná

Na prevenciu chorôb rastlín treba pamätať už od začiatku pestovania. Vyberajte si odrody, ktoré majú genetické modifikácie proti nežiaducim patogénom. Nevysádzajte paradajky a uhorky v blízkosti zemiakov, aby ste zabránili prenosu hubových chorôb. Jednotlivým rastlinám poskytnite dostatok vzdušného životného priestoru. Vyberajte slnečné a chránené stanovištia mimo dosahu vetra a podľa možnosti aj dažďa.

Rastliny vyživujte, aby sa udržali v dobrej kondícii. Často kontrolujte ich zdravotný stav. Odlamujte listy, aby ste paradajky a uhorky prevzdušnili, odstránili nepotrebnú listovú hmotu, ktorá vykazuje známky napadnutia, a z preventívnych dôvodov. Rastliny nezalievajte cez listy, ale priamo ku koreňom. Voda a rosa podporujú tvorbu plesní. V blízkosti zeleniny vysádzajte bylinky, ktoré pôsobia proti mykózam. Dobrou voľbou sú aksamietnica, bazalka, rozmarín, nechtík lekársky.

Preventívne postreky

Preventívne spreje z byliniek, cesnaku a sódy môžu zabrániť vzniku a šíreniu spór plesní. Každý druhý až tretí deň ošetrite rastliny odvarom z tymiánu, rozmarínu, prasličky a rozdrveného cesnaku. Účinný postrek môžete namiešať aj z jednej čajovej lyžičky sódy, kvapky oleja a litra vody. Silné napadnutie hubami by sa malo potlačiť chemickými postrekmi na báze medi, napríklad Akrobat alebo Bravo, Kuprikol, Champion. V tomto prípade je potrebné dodržať ochrannú lehotu, počas ktorej sa chemikálie na zelenine odbúravajú.

Huby proti plesniam a hubám

Na ochranu rastlín paradajok, uhoriek a všeobecne plodovej zeleniny, ako aj ovocia a bobuľovín pomôže organický postrek Polyversum. Ide o protiplesňový prípravok, ktorý sa môže používať počas celého vegetačného obdobia. Od namáčania semien pred výsadbou, cez starostlivosť o mladé výhonky až po ochranu dospelých rastlín.

Aplikuje sa na krčky a základy stoniek a koreňov rastlín. Mikroskopická huba sa usadzuje a rozmnožuje na rastline a v jej okolí. Konkuruje hubám a zabraňuje ich tvorbe.

Každý záhradkár a pestovateľ sa určite stretol s problémom hubových ochorení rastlín a vie, že takéto choroby môžu úplne znehodnotiť úrodu. Vďaka preventívnym postupom a prostriedkom sa o svoje plodiny nemusia obávať.

Informačné zdroje: Vydanie publikácie o hubách a ich výskyte na Slovensku: ,

admin/ author of the article
Loading...
GMZion