5 druhov ovocia, ktoré by ste mali nechať zmrznúť v záhrade

Ak nestihnete včas pozbierať celú úrodu, môžete sa s ňou rozlúčiť s prvými mrazmi. Niektorým druhom ovocia však nízke teploty nevadia. Práve naopak, po zamrznutí môžu byť chutnejšie a jedlejšie.

Azda najznámejším ovocím, ktoré sa môže zamraziť, je hrozno. Nie je však jediné, ako si čoskoro ukážeme. Mráz rozkladá škrob na cukry, a preto je výhodné ponechať takéto odrody na neskorší zber. Poteší vás zaujímavejšia chuť a v niektorých prípadoch aj lepšia konzistencia.

Rakytník rešetliakový

Táto vitamínová bomba dozrieva od konca augusta do októbra, ale oplatí sa počkať na prvé mrazy. Plody ľahko tvrdnú, takže pri zbere nerozmačkáte krehkú guľôčku. Výživová hodnota plodov sa mierne zníži, ale získajú na sladkosti. Vďaka tomu sú plody rakytníka o niečo tvrdšie a chutnejšie.

Brusnice

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C, trieslovín, minerálov a ďalších látok sa brusnice vo veľkej miere používajú na výrobu čajov, džemov a výživových doplnkov. Samotné nám však kvôli svojej trpkosti veľa chuťového pôžitku neposkytnú. Aj v tomto prípade sa oplatí počkať na mrazy, ktoré ju zmiernia.

Mišpule

Mišpuľu pravdepodobne nenájdete v mnohých záhradách. Ak jej dáte šancu, na zrelých plodoch si veľmi nepochutnáte. Po zmrazení sa z nich stane sladká a jemná pochúťka, ktorú môžete pridať ako korenie do likérov, vyrobiť z nej džem alebo ju len tak nakrájať na večer pri televízii.

Brusnice

Názov druhu naznačuje, že žeriavy považujeme za potravu pre operené cicavce, ale môžeme ich jesť aj my. Väčšina dospelých druhov nás neoslovuje chuťou ani konzistenciou. Po zmrznutí plodov sa v nich vytvorí cukor a začne mať sladkú chuť. Hoci sa množstvo vitamínu C zníži, značná časť ho po tepelnej úprave v ovocí zostáva, na rozdiel od iných druhov ovocia.

Sloes

Čerstvé trnky si môže natrhať každý na prechádzke. V kuchyni sa s nimi však pre ich horkosť zvyčajne nepočíta. Hoci máme tendenciu zachraňovať toto ovocie pred prvými mrazmi, inak by sme urobili lepšie. Práve mráz zmierňuje ich horkú chuť. Potom ich stačí trochu osladiť a pripraviť z nich prísady do vína alebo likéru.

Zdroje: ireceptar.cz, magazinzahrada.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion